Deprem Bildirim Konusu

 • hocam tsunami icin Misir ve Libyayida ekleyebilirmiyiz?

 • O bölge de risk altında ama şu herhangi bir yerde olan mikro depremleri son zamanlarda olan depremlerle bağdaştırmak yanlış

  Her hareketli riskli alanlarda ki bir mikro deprem önem arz eder ve arkadaş son zamanlarda olan depremlerle bağdaştırmamış lütfen yazıyı yazmadan önce üstünden geçin.

 • Elazığ ve manisa depremlerinden çıkarılacak çok önemli bilgiler ve sonuçlar var. Sosyal medyada görüyorum elazığ depremini 99' depremiyle kıyaslayanlar var.

  99 Depremine kıyasen ( Van depremi dahil kıyaslamak imkansızda ) Ülkemizle alakalı çıkan bazı önemli sonuçlar;

  1-Ülkenin en batı kesimleri ile doğudaki illerimizin yapı stoklarının ilçe merkezleride dahil özellikle kırsal alanlarda pek bi farkı yok.

  2-99'depreminde teknoloji ve haberleşme bile çok kısıtlıydı ,gece yarısı ülkenin neredeyse tamamı sallanmasına karşın ,ne depremin merkez üssü ,nede yıkım hakkında özellikle biraz daha uzak illerde bir bilgi akışı yoktu. Yıkım sabah hava aydınlanınca ortaya çıkmıştı (116 bini geçik tam yıkık 350 bin'den fazla yapıda ağır hasar). Elazığ depreminde saatler içinde bütün bölgeye yardım ulaşırken, yıkılan binanın nispeten az veya boş olması enkaz altında kalanlara çabuk ulaşılmasını sağladı. 99'depreminde çoğu bölgeye yardım bile gitmedi gidenlerde 48 saat sonra gidebilmişti. Bu yüzden arama/kurtarma çalışmalarında teknoloji,haberleşme,ulaşımında ilerlemesiyle ciddi gelişme var.


  Buna karşın depremin meydana getirdikleriyle değerlendirdiğimizde;

  1- 6.8Mw'lik bir depremin 0.29g gibi ivmeyle atlatılması büyük şans, Bu ivmeyle bile yıkılan ,ağır hasarlı evlerin olması ise ülkenin yapı stoğunda gram gelişme olmadığının kanıtı, 0.5g de bölgenin yarısı yıkılabilirmiş tamamen yıkılan köyler zaten mevcut.

  2- Tarihsel depremlerin yeri net olarak saptanamıyor bir kez daha ortaya çıktı.

  3-Segmentasyon ayrımlarında büyük oranda başarı olsada %100 geçerliliği yok,Büyük ihtimal Varsayımlar üzerinden gidiliyor tahminim, Bu durumda Sivrice/pütürge segmenti kendi bildiğini okumuş görünüyor.

  4- Segmentin kendi içinde yaptığı atımlarda ciddi fark var doğanyol/pütürge arasındaki kesim kırılmamış görünüyor. Pütürge segmenti'nin kendi içindede segmentlere ayrıldığının kanıtıdır. Yine varsayım üzerinden 22-25km uzunlukta bir segment olduğunu düşünürsek (belkide daha fazla) ve aynı atımı yapacağını varsayarsak yeni bir 6.8>M>6 arasında bir depremin meydana gelme olasılığı çok yüksektir.


  Depremlerde şuan için (ülkemiz bazında) artış var diyemeyiz istatistikler ortada bunlar tam zamanlı gerçekleşecek diye bir şey yok 1 ay içinde 3 depremde meydana gelebiliyorken, ciddi bir deprem olmadan geçtiğimiz yıllarda mevcut.


  Dünkü küba depreminde'de görüldüğü üzere doğrultu atımlı faylarda ciddi bir tsunami olmuyor. tsunami yaratan depremler ters fay dediğimiz bindirme bileşenli (yükselim) gerçekleşen depremlerde görülüyor. Benzer büyüklükteki (7.8M) 2018 Endonezya/palu depreminde ciddi tsunami olmuştur.


  Akdeniz merkezli uzun zamandır (istatistiksel süre doldu) +7M deprem meydana gelmiyor geçmiş depremleri baz aldığımızda akdeniz'in herhangi bir yerinde +7M deprem olma ihtimali çok yüksektir. Bu depremler kıyılarımıza çok yakın olmadığı sürece hasar yapmazken küçük çaplı tsunamiler görülüyor (kayıtlara göre) bunlar çok uzak tarihli depremler değildir .

 • Belki görmüşsünüzdür ama görmeyen arkadaşlar için paylaşmak istedim..


  Bu sistemi her yapıya zorunlu hale getirmeleri gerekli bence..


  çok anlamam bu konulardan ancak sadece gözlemleyerek, binanın üst katlarında 3.1 şeklinde hissedildiğini düşünmüyorum video'nun 2.19 unda kapının nasıl sallandığına ve bazı çalışanların paniğine göre en az 5'lik bir deprem hissedilmiş gibi geliyor.


  Ayrıca mimarın dediği doğru ise aşağıda hissedilen depremi 1/4 oranın'da azaltıyor diyor. 6,8'in 1/4'ü 1,7 eder.

  6,8 den 1,7 yi çıkarsak 5,1 kalıyor.


  3,1 nerden çıktı anlamış değilim. Ancak tamamen hayat kurtaran bir sistem kesinlikle her binaya zorunlu olmalı evet maaliyeti çok yüksek ama ülkemiz en çok deprem gören ülkelerden biriyken bunun maaliyeti düşünülmemeli.

 • PergamoN hocam ortalama ne kadar ivme büyüklüğü bina yıkımına yol açar? Birde bu ivmeye etki eden unsurlar nedir? Yani 6.8Mw'lik bir depremin 0.29g ivme olmasının sebebi nedir? Normalde cenk yaltırak hocanın ivme haritalarından yola çıkarsak bu büyüklükte depremlerde ivmeler daha yüksek oluyor diye biliyorum.

 • 8|


 • PergamoN hocam ortalama ne kadar ivme büyüklüğü bina yıkımına yol açar? Birde bu ivmeye etki eden unsurlar nedir? Yani 6.8Mw'lik bir depremin 0.29g ivme olmasının sebebi nedir? Normalde cenk yaltırak hocanın ivme haritalarından yola çıkarsak bu büyüklükte depremlerde ivmeler daha yüksek oluyor diye biliyorum.

  0.35-0.4g’den sonra hasar başlıyor dünya genelinde.Daf,kaf gibi uzantılarda beklenen maximum ivme büyüklükleri 0.5-0.7g ye kadar çıkıyor.

  İvmeye etki eden en büyük etken depremin büyüklüğü olmakla birlikte zeminin yapısıda çok önemli.

  6.8Mw’nin ivmesinin düşük olmasında zemin etkili oldu gibi görünüyor.