Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • sura16 Ana uzmanlık alanı deprem bilimi değil diye biliyorum ama depremler üzerine medyada yorum yapan bir Başka şahıs, Doğa bilimci olması lazım her türlü afet olaylarını ele alan bir hoca mikdat hoca gibi..

• Ufak bir düzeltme yapayım. Mikdat Kadıoğlu Hoca Türkiye'deki aslında tek " afet bilimcisi"

O bakımdan, meteorolojik olaylar, deprem gibi konularda söyledikleri afet öncesi ve sonrası çalışmalar ile ilgili.

Belki benim hatam ama Şükrü Ersoy Hocayı ve neler yaptığını bende bilmiyorum. O bakımdan çok temkinli olmakta fayda var :)

Girit depremleri ve beklenen Girit depremine gelecek olursak, bilmem hatırlar mısınız ama uzun bir süreden beri Akdeniz volkanik

hareketliliği konusunu gündeme getiriyorum. İtalya - Etna, Stromboli volkanları aktif hale gelip, Vezüv'ün de tekrar faaliyet,n,

arttırması, Girit hareketleri, Çanakkale - Ayvacık hareketleri aslında genel anlamda Akdeniz ( Ege denizi diye bir deniz aslında yok, Burası Akdeniz sayılıyor)

havzasında bir volkanik hareket anlamına geliyor. Bu aynı zamanda yakın geçmişte çok görülmeyen bir hareketler bütünü.

Burada izlenmesi gereken süreç, Etna, Stromboli ve Vezüv'ün aynı zamanda aktif hale gelmesi.

Bu bir çok dinamiği harekete geçirebilir. PergamoN Hocaya katıldığım bir konu var, eğer Girit ve yakın çevresinde volkanik bir hareketlilik

söz konusu olursa, bu yeni adacıkların ortaya çıkmasına sebep verebilir.

Fakat yine de çok endişe etmememizi gerektiren bir durum söz konusu. Bölge klasik bir fay sistemi değil bir dalma-batma zonu.

Pasifik de olduğu gibi çok büyük bir derinlik söz konusu olmasa bile yaklaşık 4.000 metre derinlikte deniz tabanı mevcut ve depremin olası derinliği ile olacak bir hareket var.

Bu şu demek, depremin çok büyük br yıkıcı etkisi olmayabilir. Ama mutlaka bir Tsunami yaratacaktır. Zaten geçmiş tarih hasarlarının en büyük

sebebi oluşan tsunamidir. Yine bizi rahatlatacak bir durum var, insan yerleşimi ile kıyılar eski yapısında değil. Zamanla oluşan dolgu yapılar,

tsunaminin etkisini azaltacaktır. Ama her durumda dikkatle takip edilmesi gereken bir süreç

• @4 Şubat

Türkiye deprem istatistikleri ile ilgili yanılmıyorsam R.Demirtaş'ın bir twiti vardı. Çok olağan hareketler olduğunu

söylüyordu istatistiksel anlamda.

Sorun olursa Girit olabilir, onun harici rahat olun Hocam :)

• Ilker Gunebakan hocam aradaki boşluk (Yozgat-Erzurum) dikkat çekici geldi ondan paylaştım...

Orası sorun evet ama İç Anadolu bölgesi "fay yoğun" bir coğrafya. Deprem beklenir mi, evet beklenir.

Büyüklüğü ne olur, 5,0 civarı depremler olabilir. Bölgede esas risk, DAF ve KAF hatlarıdır.

KAF için olası beklenen Batı tarafı, DAF'da çok büyük risk ama daha tarihsel döngüsüne zaman var.

Tabi ki tamamen bir "polyanna" öngörüsü. Umarım öyle olur :)

• Ramazan hoca böyle bir paylaşım yapmış Afad’ın deprem lokasyonları kandilli,emsc,athens’den çok farklı bu 3’ü aynı lokasyon civarında yoğunlaştırırken afad depremleri dağıtmış.

2016’daki deprem etkinliğine benzemedi hala 3.5-4.5 arası bir deprem olup bir kaç artçı izliyor ardından sönümleniyor 5-6 saat sonra yine aynı sistemle deprem üretiyor bu deprem oluş/zaman grafiğine göre deprem fırtınası denemez.

Lokasyonlar ve depremler gerçekten afad’ın/ramazan hocanın dediği gibi bağımsızmı acaba?

• Aristokrat sayılar net sayılarmı acaba baya eski depremlerde mevcut.

Tek bildiğim yakın tarihli oldukları için sumatra ve haiti depremleri haiti depreminde insanları kepçelerle açılan çukurlara toplu gömdüler.

Sumatra depreminde’de insanların çoğu kayboldu tsunamiyle okyanusa karıştılar..

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Aristokrat sayılar net sayılarmı acaba baya eski depremlerde mevcut.

Tek bildiğim yakın tarihli oldukları için sumatra ve haiti depremleri haiti depreminde insanları kepçelerle açılan çukurlara toplu gömdüler.

Sumatra depreminde’de insanların çoğu kayboldu tsunamiyle okyanusa karıştılar..

Bilmiyorum ki hocam net sayılarmı dikkatimi çekti paylaştım. En ölümcül 10 deprem ikisi Türkiye de.

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.