Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İrfan aydınoğlu;

20 YILDIR BAŞIMIZIN ÜZERİNDE DOLANAN "DEPREM BELASINI" YENİDEN GÜNDEME GETİREN DEPREM

Bu deprem çok önemli. Çünkü Marmara' nın çok gergin (stresi aşırı artmış...) olduğunu zaten biliyorduk. 4.7 büyüklüğündeki Silivri Açıklığı depremi adeta bunun bir kanıtı oldu. Devam eden süreçte takip eden 5.8 ve 4.1 büyüklüğündeki depremler de bunu açıkça ispat etti. Üstelik ilk defa kırılmaya aday B segmenti üzerinde depremcikler dizilmeye başladı. Bu da bize B segmentinin kırılmada öncelikli fay (*) olduğunu göstermektedir.

Marmara' da çok çok uzun süren suskun dönemin (seismic quicence) sona erdiğini yeniden sismik aktivitenin hızlandığı bir döneme girdik. Sismik etkinlik artışının deprem sayısı ve büyüklüklerinin artarak devam etmesini bekliyorum.

(*) Bilindiği gibi Marmara Denizi içinde çok sayıda fay segmentleri vardır. Ne yazık ki bu fay segmentlerinin çoğu kırılmaya adaydır. Burada bizim için önemli olan öncelikle hangisinin kırılacağıdır. Bu faylar üzerinde yerli-yabancı çok sayıda derin sismik deniz araştırması yapılmış olsa bile fay modeli tartışmalıdır.

DEPREM KEPÇELERİNİ TOZLU RAFLARDAN ÇIKARDIM

26 Eylül 1019 tarihli 5.8 büyüklüğündeki Silivri Açıkları Depremi' nden sonra:

Sismik etkinlik artışının olası yeni M>5+ depremler ile devam etme ihtimali artmıştır.

Marmara Denizi' ndeki çemberler ile sınırlandırılmış alanların içinde M>5+ deprem olasılığı artmıştır.

Marmara Denizi' nde olası bir M>5+ büyüklüğündeki depremin lokasyonu beklenen İstanbul Depremi ile ilgili önemli ip uçları verecektir.

edaffb1274cc43cc72f5b.png

SİZCE BUNDAN SONRA KAÇ NUMARALI DAİREDE 4>M>5 DEPREM OLUR?

bende soruyorum bu soruyu görselde ipucu mevcut :) cevabı kendide vermiş bende paylaşacağım biraz zaman geçince (cevaplar gelince) irfan hocayla benzer düşüncedeyim..

Not; İrfan aydınoğlu deprembilimci değildir,uzun yıllardır makaleleri araştıran, okuyan kendince analizler yapan ve yazılarını paylaşan bir kişi

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• aslinda hangi segmentin daha once kirilacagi ile ilgili ipucu olurmu bilemeyiz. Ancak 2 ve 4 nolu dairelerde olmasi herkesce bilinen fayin uzerinde oluyor demektir..

Not: 4 nolu alanda beklerim oncelikle

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

Einmal editiert, zuletzt von Narsil ()

• M2.5 Muratbaşı depremiyle ilk bildirimi aldık bakalım. Sesli titreşimli bildirim çalışıyor. Earthquake Networks uygulamasını kullanıyorum. Kaliteli bir uygulama gibi ama EMSC'den çektiği için biraz gecikmeli geliyor data.

• Muratbası depremi nasıl oldu acaba?

Şimdi teyzem aradı memleketten (Kastamonu/Pınarbaşı), deprem oldu hissettiniz mi dedi? Deprem orda olmuş direk, deprem konumuna komşu köydeler. Orada fay hattı var mı acaba? Ben şok oldum, bizim oralarda hiç olmazdı. Yeraltı heyalanı falan mı acaba? Bilgisi olanların yorumlarını rica ederim.

Bara döda fiskar följer strömmen...

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

Şimdi teyzem aradı memleketten (Kastamonu/Pınarbaşı), deprem oldu hissettiniz mi dedi? Deprem orda olmuş direk, deprem konumuna komşu köydeler. Orada fay hattı var mı acaba? Ben şok oldum, bizim oralarda hiç olmazdı. Yeraltı heyalanı falan mı acaba? Bilgisi olanların yorumlarını rica ederim.

Kastamonu / İnebolu'da dedemler var hocam ama bize bir haber gelmedi, ayrıca bende merak ettim direkt nasıl Pınarbaşı merkezli oldu bu deprem

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Hocam o bölgede fay hattı yok diye biliyorum. Büyük ihtimalle çöküntü depremidir.

• M2.5 Muratbaşı depremiyle ilk bildirimi aldık bakalım. Sesli titreşimli bildirim çalışıyor. Earthquake Networks uygulamasını kullanıyorum. Kaliteli bir uygulama gibi ama EMSC'den çektiği için biraz gecikmeli geliyor data.

Deprem verilere girildikten sonra mı titreşimli bildirim geliyor yoksa deprem anında mı ? Sanki deprem anında titreşimli bildirim yapan bir uygulamanın olduğunu duymuştum da önceden , merak ettim

• Hocam, guzel laflarınız ıcın cok tesekkur ederım.

Zaten ozellıkle sızın ve yonetımın destegını hep hıssettım acıkcası.

Bu aralar ıkı sorunla ugrasıyorum. Bırıncıı gıp ama artık atlattım gıbı.

Dıger sorunum bılgıayarımın klavyesı gıttı.alı gunu servısten alacagım.

Ama telefon veya tablet ıle verı gırısı hem cok zor, hem de ben cok yavasım :)

Oglum da kendı makınasanı kullandırmıyor :)

Salı gunune kadar sorunum cozulur umarım.

ıyı aksamlar, selamlarımla

• Bir bölgede dağ,göl,deniz oluşumları mevcutsa bu bölgelerde zamanında deprem meydana gelmiş,geliyor demektir. Kastamonu güneyde kaf denetimi altında zaten tosya,ladik kesimini konuşmaya gerek yok kuzeydede aletsel dönemde büyük depremler mevcut değil ama pınarbaşı/daday ilçe sınırlarında birkaç +5’lik deprem mevcut

Aynı şekilde 1968 Bartın/amasra 6.5m depremide var karadenizde’de deprem oluyor yani sadece diğer bölgelere oranla risk daha düşük.

• Hocam dediğiniz şey cenk hocanın hangi paylaşımında mevcut? Ve ne anlama geliyor, bilginiz var mı (29.5E)?

PergamoN hocam yanıtlamıştı birkaç sayfa önce...Kesinliği olmamakla beraber deprem olası bölgenin tespitinde sismik kayma açığını gösteriyor...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Deprem verilere girildikten sonra mı titreşimli bildirim geliyor yoksa deprem anında mı ? Sanki deprem anında titreşimli bildirim yapan bir uygulamanın olduğunu duymuştum da önceden , merak ettim

Bir depremin büyüklüğü hemen belirlenmiyor zaten. Uygulama da iki önemli seçenek var biri real time alert, diğeri earthquake notifications. Real time alert olan sismograf hareketlenir hareketlenmez P dalgası yayılmaya başlayınca çoğunlukla büyüklüğü(güçlü deprem mi değil mi) tespit edemeden alarm gönderiyor telefonlara. Diğeri ESMC veya listeden diğer seçtiğin kurum büyüklüğü belirleyip girdikten sonra bildirim olarak düşüyor. Bu gecikmeli tabiki.

• PergamoN hocam şuan tam hatırlamıyorum pc oturunca tekrar bakacağım ama hem Silivri, hem Yalova'da gerçekleşen depremlerden sonra artçıların yönü sanki imralı adası civarıydı. Doğru ise o civarda bir deprem beklemek süpriz olur mu? Zaten zaman zaman 4-5 arası deprem üretiyor bu çevre. En son ne zaman gerçekleşti bilmiyorum ama haritaya bakınca 1 numaralı bölgede deprem beklemek daha yüzdesel olarak bana yüksek geliyor.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞