Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • hocam korkalım 20 senedir unutulsa ne oldu hiç birşey doğru dürüst yapılmadı dün gültepe tarafındaydım insan ödevleri görünce nasıl ayakta duruyo hayret ediyo daha yeni bir şeyler yapılmaya başlandı ama çok ama çok geç kalındı bana göre malesefX(

• Ne tur bir yorum yapilabilirki ? Belki oncu belki degil. Bunun cevabinin olmadigini burayi ve hocalari takip ediyorsan anlaman lazim.

Ivme haritasi her ne kadar yesilli sarili biyerde otursamda umut verdi. Hocanin anlattigi diger hersey kotu.

Bu arada Vehbi kardesim tam emin degilim ama belediyeler bina guclendirmeleri icin 50 bin liraya kadar destek saglayabilir. Tabi once kontrol etmeleri gerek. Eger guclendirme ise yaramazsa muhurlerler.

• Narsil hocam 4 ana segmentte büyük deprem bekleniyor. Biri diğerlerini tetiklerse 4 büyük deprem (7 üstü) olması bekleniyor. Bunların artçıları olacak. Bu depremler büyük ihtimalle en son 1855 olan Bursa depremini etkileyecektir. Oda 7 üstü olmuş zamanında. Yani bunlar arka arkaya gerçekleşirse zemin ve bina istediği kadar güçlü olsun dayanabilir mi sizce? Kaldı Bursa'da yanlış bilmiyorsam fay direk şehir merkezinin altından karadan geçiyordu. İşimiz gerçekten zor. Olabildiğince geç olmalı depremler. Bursa'nın zemini bataklıkmış hep zamanında. Şimdi bataklık zemine koca koca binalar diktiler. Bursa'nın allah korusun ama kaybı çok olur.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

Einmal editiert, zuletzt von sura16 ()

• Yani 3-4 günlük sessizlikten sonra peş peşe depremcikler meydana gelmesi garip mi normal mi ben bilemiyorum :D Sismogramlara pek güven olmasa da biraz huzursuzlanmış gibi gözüküyor..

1111.11.11.11.11.11.PNG

• Unuttuğunuz bir şey var.Marmara bölgesi hatta türkiye bölgesi fay hatlarıyla dolu.Marmara denizi içinde daha bilmediğimiz bir sürü küçük küçük fay hatları da var.Deprem olmasından normal ne var ? Belki 1-2 büyüklüğünde olur belki 6-7 büyüklüğünde olur.Fay özelliklerine göre değişir.Ama her depremin altında bir şey aramanız çok saçma.Bu depremler 1000 yıl öncede 1 sene öncede 10 gün öncede oluyordu.Silivri'de az büyük olup,sarsınca herkesi korku sarmış.Bu korku bizi şimdi değil 20 sene önce sarmalıydı.Burada sismogramlara bakarak boşa heyecan yapıyorsunuz.Sismogramların geçerliliği nedir? Sismograma bakınca ne anlıyorsunuz? İki çizgi fazla görünce deprem bekliyorsunuz.Boşa panik yapıyorsunuz dostlar.Fay hattı kaynayan bir bölgede depremcikler meydana gelmesinden normal ne vardır ben bilmiyorum.Yada yanlış düşünüyorum herhalde.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Hala bu 5.8’e yakışan artçı almadık

Bölge hareketli

benim epeydir dediğim Cenk hocanın da sağolsun sürpriz bir şekilde onayladığı yakın büyüklükte deprem ihtimali yabana atılamaz

Tabi bu yakın büyüklük , büyük depremin çok yakında olduğu anlamına geldiğini söyledi Cenk hoca

Fakat 5.8’den büyük deprem aynı fayda olamaz şeklindeki görüşler de bence iddialı

Aynı civarda( biraz güneyinde) 6.3 olsa ne diyeceğiz , herşey çorba olur

Devamında büyük deprem gelirse (1/10 yıllık süre zarfında )

Hangisi ana şok öncü yada tetikleyici?

4.7’nin 4’lük artçısı gelmeyince tırsalım demiştim

Şimdi 5.8 için daha fazla geçerli bu durum

Yapacak bir şey var mı

Var

Herkes evinin önünü süpürürse sorun yok

Ben deprem çantam yokken İstanbul’un kentsel dönüşümünü konuşuyorsam vzzz

• Bazı arkadaşlara anlam veremiyorum bu hareketlilik belki daha öncede vardı ama siz bilmiyordunuz çünkü bakmıyordunuz deprem olana kadar deprem oşduğundan beri kandilliyi takip etmeye başladınız ve fazla paronoya yapıyosunuz

• Tekrar edeyim benim rahatlamam nispidir. Hani örnek de verdim. Yalovada yaşasaydım 99 sonrası bir evde bile oturuyor olsam yapı 0.3g ye kadar dayanıklı {dürüst bir mütahit olsa ile} Cenk hocanın öngörüsü 0.6 - 0.7 gLik bir ivme yani zemin durumuna bile bakmadan binanın yıkılacağını söylüyor. sura16 bahsetmiş Bursa nın özellikle Nilüfer bölgesi bataklık üzerine kurulu bir bölge. Zemin kötü olunca 0.3 glik bir evde otursan bile anlamı kalmıyor. Hoca elindeki imkanlarla olabilecekleri sundu. Gerisi size kalmış. Risk alıp yaşamaya devam edersiniz. Öyle sakatlıklar var ki insanı keşke ölseydim dedirten depremden sağ çıkıp hayatı işkence haline gelen. Özetle işinizi sadece duaya bırakmayın. Zaten yaradan uyarısını verdi bu depremle 7 Lik de olabilirdi o zaman bunları konuşacak durumumuz da olmazdı...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• sonuna kadar katılıyorum hatta benim görüşüm söylediğimizden daha büyük ve daha korkunç bir senaryo bar karşımızda eşim afet koordinasyonda deprem sonrası çalışmaları oldu toplantıların gizlilik kararı var eşim detay vermedi o sıralar ama konuşulanları duysan ist bir dk durmazsın derdi . Biz ne yaptık avcıların yani başında oturmaya hala devam ediyoruz beşlide basiret bağlanması bilemiyorum

• Eğer ki bizim yaptığımız paranoyaysa keşke yetkilerde herdaim yapmış olsaydı depreme çoktan her anlamda hazırlıklı olmuş olur eksiklerimizi tamamlardık ok yaydan çıktı artık paranoya yapsak ne olur yapmasak ne olur yaniliyormuyum ?(

• sonuna kadar katılıyorum hatta benim görüşüm söylediğimizden daha büyük ve daha korkunç bir senaryo bar karşımızda eşim afet koordinasyonda deprem sonrası çalışmaları oldu toplantıların gizlilik kararı var eşim detay vermedi o sıralar ama konuşulanları duysan ist bir dk durmazsın derdi . Biz ne yaptık avcıların yani başında oturmaya hala devam ediyoruz beşlide basiret bağlanması bilemiyorum

Kimseye soylemiycez anlat :D