Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bugüne kadar ki Avrupa tahmin merkezleri dahil analog görünümler 2023 kışına dair olumlu bir görüntü vermedi. Halbuki geçtiğimiz 2022 kışında aynı veriler bizim amatör meteorolog tabiri ile selektör yapa yapa soğuk kışı çağrıştırmıştı. 40 gün içinde önemli bir değişime ihtiyacımız olduğu gerçeği ortada.

Umudu kesmeyelim hocam belki değişir.

• Elbette değişir sadece geçen yıl Eylül verileri ile bugüne kadar ki olan bölümü kıyasladım. Geçen kış hakikaten çok özel bir kış geçirmişiz.

Berkay hocam bu kış şuan kurak mi gözüküyor yada ılık ve yağışlı bir kış mi

• Elbette değişir sadece geçen yıl Eylül verileri ile bugüne kadar ki olan bölümü kıyasladım. Geçen kış hakikaten çok özel bir kış geçirmişiz.

2001 den beridir hava olaylarıyla uğraşırım ondan öncede az buçuk hatırlarım ama gecen sene ko gibi sene bilmem ocak basında büyük konuşmuştum ve hatırda klamaycak bi kış demiştim ama gercekten soguyla cok etkili bir kış sonu oldu.bahar aylarindaki o soğuklar daha dikkat çekiciydi eğer o dönemler etkili yağışlı sistemlerde olsaydi dahada unutulmaz olacaktı.en son 2017 böyle olmasada sert soğuk olmuştu oda ocakdaydi

• Berkay hocam bu kış şuan kurak mi gözüküyor yada ılık ve yağışlı bir kış mi

Çok erken bunları yanıtlamak için gelecek dönemde ki verileri de önümüze alalım zaten kış tahmini de buna paralel yayınlacaktır.

cak basında büyük konuşmuştum ve hatırda klamaycak bi kış demiştim ama gercekten soguyla cok etkili bir kış sonu oldu.bahar aylarindaki o soğuklar daha dikkat çekiciydi

Hatırlıyorum hocam bu yazınızı ancak ne kadar ilgili de olunursa olur hava da yanılmak şaşırtıcı olmaz ancak geçen yılın verilerine baktıkça buna sonbaharda dahil bu kadar sistematik bir sezon geçirileceği aklımın ucundan bile geçirmezdim.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Ne demek oluyor yani hocam bu

Bu kışı yaşadıktan sonra 2026 ya kadar bu geçireceğimiz kış gibi bir kışı yakalayabilmemiz zor olabilir diyorum. Tabiki çok uzun projeksiyonlu bir tahmin ve Türkiye genelinden ziyade kuzey kuzeybatı bölgeler için geçerlidir :saint:

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ne demek oluyor yani hocam bu

Bu kıştan sonra 2026 kadar daha ılıman kışlar bizi bekliyor demek, bu kışa burun kıvıranlara diyorki, bu kışa sıkı sıkı sarılın. Ben böyle anladım. La nina bitiyor, El nino ya geçiyoruz diyede anlayabiliriz sanırım. :/

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Bu kışı yaşadıktan sonra 2026 ya kadar bu geçireceğimiz kış gibi bir kışı yakalayabilmemiz zor olabilir diyorum. Tabiki çok uzun projeksiyonlu bir tahmin ve Türkiye genelinden ziyade kuzey kuzeybatı bölgeler için geçerlidir :saint:

Ağzınızdan bal damlıyor hocam :chinese:

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Gönlümden geçen değil tabiki bir soğuksever olarak. :(3232

Tarihe adını yazdıracak bir kış olamayacaksa geçen kışlara benzer olacaksa dediğinize katılıyorum hayırlısı olsun yeter ki barajlarımız susuz kalmasın

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Ekim son hafta faz 7 hafif pozitif endeks ile serinleme gelebilir bazi modellerin bol yagis bekledigi batı ve guney illerde şimdilik böyle bir görüntü yok ay ortasi bir ihtimal yagis alabilir veriler yenilendikce takip etmek lazim

• Eylül böyle gecti gelen kislarin analog yıllarına baktigimda negatif endeks destekliyor.Kışın ikinci yarisindan itibaren la nina sona ermesiyle subat-mart gibi biseyler yakalayabiliriz simdilik modeler batı avrupayi daha sansli goruyor

• Eylül böyle gecti gelen kislarin analog yıllarına baktigimda negatif endeks destekliyor.Kışın ikinci yarisindan itibaren la nina sona ermesiyle subat-mart gibi biseyler yakalayabiliriz simdilik modeler batı avrupayi daha sansli goruyor

İlginç bir sezon bekliyor bizi tek dileğim batıdaki bu kuraklık bitsin artık bol yağışlara kavuşalım

• Modellerde güncellemeler başladı bir kaç güne diğerleride tamamlanır. Bugün güncellenen meteofrance'de değişimler var kışa dair yeterlimi halen değil ama Ocak ayını özellikle iyi göstermiş dahada değişecektir olumlu yada olumsuz yönde.

Kasım-Aralık-Ocak görünümü

ds47azi.gif

Buda Ocak

ihrl089.gif

SST burada daha değişimler yüksek ihtimal Kasım güncellemesini görmek lazım.

kpji1wy.gif