Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar şu konuda bir anlaşalım;

Aylık anomali tahmin haritalarına bakarak sistem tahmini yapılmaz ve yine aynı haritalardaki kırmızılıkları referans alarak hiç sistem alamayacaz havasına girmemek gerek. Bünyamin beyin referansı 30 günlük anomali haritaları. Gfs değil bünyamin bey rüya görüyor.

• Tropik bölgede haberler pek iyi değil Albayım

Ay ortası veya devamında vasat sistemler alabiliriz ki benim için en iyi sistem en çok yağış bırakandır😊

Bugüne kadar GFS Mjo’da iyiydi ama ben yine de ECM’ye bakıyordum

ECM de bırakın faz 5/6’yı 4’ü bile vermiyordu ve bugün maalesef GFS de ECM’ye benzemeye başladı

Hint Okyanus’unda aktif devinim , Pasifik’te Pna’yı pozitif nötr arasında tutan gidişat, Güçlü Aleut , Nao’da istikrar getiriyor bu fazlar ,hatta ECM merkeze kaçıyor ki bu durum modelleri daha da öngörülmez yapacak

VP 200 grafikleri de azora cesaret veremiyor

Acilen 3’e hem de yüksek Genlikle geçmeliyiz (bu 2/3 günde geçemezse diyagram sıkıntı)

Yoksa 25 Ocak’tan önce -10/12’den soğuk sistem almak oldukça zora girebilir

-8’lik sisteme yine GGS’mizi yaparız , yada-4’lük karayelli veya Sibirya destekli sisteme sinerji yaparız o ayrı , ama dün de yazdığım gibi tropik bölge bizi pek desteklemiyor

GFS 300’den sonra isterse -20 versin bağlayıcı olamaz , bize ECM 192 gerekli

Tahmin etmediğim sistem gelmesin diyenlerden değiliz , objektif verilerden de kopmayacağız , her sistem olasılığını aynı aşkla kovalayacağız

• Moralimiz bozuldu