Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ExcuseMe Geçen gün Cfs'yi ben de inceledim ama bizim için pek olumlu değil gibi,yüksek fazla yaklaşıyor.Ocak ikinci yarısını hem biz hem de Avrupa için kurak göstermiş.Değişir diye bekliyorum diğer haftalık tahminlere bakmak lazım.

• ExcuseMe Geçen gün Cfs'yi ben de inceledim ama bizim için pek olumlu değil gibi,yüksek fazla yaklaşıyor.Ocak ikinci yarısını hem biz hem de Avrupa için kurak göstermiş.Değişir diye bekliyorum diğer haftalık tahminlere bakmak lazım.

Şimdilik en sonki güncel haline göre 16'sı sonrası öyle göstermiş ama bu verinin hergün güncellendiğini unutmamak gerekiyor çok farklı tablolara bürünebiliyor 14 gün sonrasının bi kesinliği yok. Öncelik 9-15 arasını kurtarmak ilerisi çok uzak.

• Bir çok endekste olduğu gibi Mjo’da da tek bir modele göre uzun vadeli yorum yapmak risk daha doğrusu yanıltıcı olur

Örneğin GEFS daha şimdiden 3-4-5-6 göstermeye başlamış ama ECM oralı bile değil , belki merkez belki 1–2-3 olur diyor ,bilemeyiz

ECM gibi giderse 5-6 fazları Ocak sonu veya Şubata kadar sarkabilir

Ancak kim demiş 1-2-3 bize yaramaz diye?

Pasifik Jetlerinin genişleyip gücünü arttırdığı ve Alaska’da derin AB’ler oluşturduğu şu dönemde PNA ve EPO değişiyor AO ve Nao etkileniyor, hareketli dönem başlıyor

Jetler Stratosferin alt katmanında , Troposferin üst katmanında yer alan en kritik rüzgarlar ve veriler

Tropik bölgedeki bu kararsızlıkları birçok veriyi ve etkileşim halinde olduğu jetleri de etkiliyor , 1-2-3 süreci daha güçlü olmak üzere 2-3 de gerçekleşse güzel şeyler olabilen fazlar (İskandinav yükseği ortak özellikleri)

Bu arada SSW’de gelişmeler biraz ağır hareket etse de displace dozu artıyor , zonal rüzgar -2 m/s ye kadar düşüp ters yöne dönüyor Mjo’da 1-2-3 döngüsü gerçekleşecek mi bakalım?

Özellikle soğuklar önce Doğuya çekilip Ocak ortasından sonra tüm gücüyle bir yerlere patlayacak

İşte bu çekilme esnasında bize soğuk parça düşecek mi ?

(Yılbaşı için GFS 6 vermiş sistem göstermiş, ECM hayal demişti ve ECM’nin dediği olmuştu

Yani Mjo’da en az 2 hatta 3 modele bakmak gerek)

• Makalede Stratosferik olayların genel olarak nasıl etki ettiğinin özeti geçilmiş

Güçlü vortexlerin Güney Avrupaya getirdiği kuraklık çıkarımı bu sene sonbahar ve aralıkta örneği olmuş oldu.

SSW için yine genel olarak Kuzey Avrupaya soğuk taşıdığı ve Güney Avrupaya kuvvetli yağışlar ve fırtına getirdiği çıkarımı var.

SSW de Split ve Displacementta soğuğun nereye indiğinden ziyade soğuğu indiren faktörlerden olan ısınmanın konumu, şekli ve zonal rüzgarları iyi yorumlamamız gerektiğini düşünüyorum.

Son senelerde SSW'ye karşı oluşan ön yargılara hak vermemek doğru olmaz ama SSW'den bahsetmediğimiz zamanlarda çokça SSW ekmeğini yedik. Herhangi bir Teleconnection birimini işin içine katmazsak 1-0 geriden başlarız...

• Bu kadınıda yeni gördüm kafasına göre takılmış herhalde neye göre onu paylaşmış yada o sonuç çıkmış ?

Amy Butler ı yeni gördüysen eyvah eyvah:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN