Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kuzey Yarıküre sıcaklığı son 10 günde +1.3 dereceden +0.5 dereceye düşmüş. Yaklaşık 0.8 derecelik bir düşüş. Moderate(Orta) seviyesine gelen La Nina etkisini göstermeye başlıyor olabilir.

http://www.karstenhaustein.com/climate.php

• hocam cevaplarsanız çok sevnirim Cold.EFso

Hepsinin birbiri ile etkileşimi var Hocam

Zaten meteoroloji ve modeller bunun cevabını arıyor ve modeller net cevap bulamadığı için kafayı yiyip 40 takla atıyorlar

Net cevap yok , sadece ilişkiyi en fazla çözebilen bir adım öne çıkar

Mesela şu anda Momentum ve Torklar en zinde yeni araştırma konuları , EAMT bizi en çok etkileyen tork ve SSW’nin en kritik tetikçisi Himalayalardan ısınmayı ateşlediği için

Burada çok uzun araştırmalar analizler ve tecrübeler yapmak gerekiyor

Mesela Cohen bana ne bunlardan ben Vorteksteki sonuçlara bakar modele etkisini beklerim diyor , ben de Cohen sen misin bunu diyen diyip yüzüne bakmıyorum😀

Yada şu fikri ekleyeyim

İngilizcesi iyi olan , verileri en çok kurcalayan(deli gibi) , mühendislik bakış açısı olan ve hayal gücüyle tecrübesini buluşturan biraz daha öne çıkar

Değişken AO Nao’dan yola çıkıp tarih sallayan ve tutunca Kahraman olma dönemi artık tarih oldu ve son 4 yıldır yaşayarak gördük zaten

• Teleconnectionu tamamiyle anlayıp iyi analiz edip yorumlayan biri kafasında kendi AO-NAO sunuda oluşturur kolaylıkla da sistem tarihi de verebilir ama bu bağlantıları ilişkilendirip etkilerini bilmek şuan zor ancak tecrübe ede ede bu çıkarımları yapabileceğiz ve böyle öğreneceğiz

• konu içeriği itibariyle yorumum silinebilir. Ancak son birkaç sayfadaki okuduğum bilgiler, bu forumun bu günlere nasıl başarıyla geldiğinin kanıtıdır.

İyiki havaforumluyum herkese saygılar :)

• GEFS Senaryo 12. Azor o kadar güçlü ki direkt Kırım üzerinden çok soğuk bir çekirdek bodoslama Kıbrıs'ı hedeflemiş gözüküyor. Devamı olsa idi büyük ihtimalle Kıbrıs üzerinde çok derin bir tepki alçak basıncı ile çok güzel bir sistem senaryosu izleyecektik. Ki şu görüntü bile çok şey anlatıyor.

• SSW ben de sevmiyorum bize yaramadığı için ama geçen yılda aynı şey oldu bu PW ancak bir ısınma ile çözülür gibi duruyor

• GEFS Senaryo 12. Azor o kadar güçlü ki direkt Kırım üzerinden çok soğuk bir çekirdek bodoslama Kıbrıs'ı hedeflemiş gözüküyor. Devamı olsa idi büyük ihtimalle Kıbrıs üzerinde çok derin bir tepki alçak basıncı ile çok güzel bir sistem senaryosu izleyecektik. Ki şu görüntü bile çok şey anlatıyor.

RNqXIA.png

Öglen ana senaryoda aysonu sistemi icin 1040 milibarlik bir azor öngörmüstü

• Öglen ana senaryoda aysonu sistemi icin 1040 milibarlik bir azor öngörmüstü

Umalım ki böyle gelir. Attığım sinoptikte 1040 mb'ın tam üstünde 1000 mb'lık bir çekirdek daha var. 1040 mb'lık Azor büyük ihtimalle 995 mb'lık polar çekirdeği üzerimize yolladıktan sonra o 1000 mb'lık çekirdeği de peşine ikinci sistem olarak indirir. Tabii bu sinoptiğe göre yorumluyorum.

• SSW ben de sevmiyorum bize yaramadığı için ama geçen yılda aynı şey oldu bu PW ancak bir ısınma ile çözülür gibi duruyor

Aslında hava olaylarının döndüğü troposferik polar vorteks (TPV) şu anda çözülmüş durumda, yukarı ile aşağının bu dönem çok bir bağlantısı yok diyebiliriz.

En son olarak kutba bir yüksek bile daldı. O kutuptaki yüksek tam anlamıyla bir rex blocking etkisi yaparak Amerika ile ile Japonya - Kore hattını etkileyen güzel bir polar atak dahi yapıyor, hatta bir açılma ucu da aslında Atlantik'te Portekiz'e kadar gidiyor ama Okyanus'a gittiği için boşa çıkıyor.

• Ayrıca dun aksamki ensnin uzun vadesini gördum twitterdan 360a kadar olanini avrupaya calismis oda ay sonu bize yb demis görecegiz ama avrupa suanlık yüksek ihtimalle.

Eps'yi ben de gördüm hocam,düzelmesi gerek..Ay sonu sistemini daha kimse söylemezken Cfs haftalık tahmininde gösteriyordu.Şu son tahminindeki haliyle de Anadolu kara gömülür,ancak kıyıları bilemiyorum.Yine de daha çok değişir.

Einmal editiert, zuletzt von Baskentli ()

• Pna ay sonuna doğru negatife doğru meylediyor. Doğu ABD deki soğuk atakları atlantikte sıklon oluşturmayı bırakacak ve bizi İzlanda alçağından kurtaracak gibi. Ay sonu Batı ABD soğurken Doğu ABD ise ısınacak gibi. Bunun bize korelasyonu düşünüldüğünde ay sonu umutları daha da artıyor

• Bugün yayınlanan güncel Eps haftalık tahmini

Kurak geçmesi beklenen bir Aralık 3.haftanın ardından yağışlı bir Aralık sonu-Ocak başına hayır demem.Bu yağışların Anadolu'da kar şeklinde olmasını bekliyor ve umut ediyorum.

• Ecm'ye göre durum pek iç açıcı gözükmüyor en azından yıl başı civarına yani 27-28 Aralığa kadar sonrası çok uzun vadeye giriyor dikkate almayalım..

Zonal rüzgarlar aşşağıdaki şekilde vermiş bu tabloya göre Ocak 10'undan önce ssw ihtimali yok gibi birşey.

YeaF0f.gif

YeHltv.png

YeHhIf.png