Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Red Fox Hocam PDO'nun ülkemize etkileri konusunda çok bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık.Ayrıca bu sene beklenen negatif IOD ve la nina kolerasyonlu kışlarda da Sibirya Kapısının açık olma ihtimali daha yüksek diye biliyorum yanlış hatırlamıyorsam eğer.Hocam peki IOD'nun ao ve nao üstünde bir etkisi var mıdır diye sormak isterim.Yani Negatif IOD ülkemiz için daha iyi olduğunu biliyorum.Ancak nasıl etkileri olduğunu merak ediyorum.

Çok kötü geçen 2020 kışı şu güncel yazıda IOD ve NAO bazında incelenmiş ---> https://rmets.onlinelibrary.wi…doi/epdf/10.1002/asl.1005

İncelemede şöyle ilginç bir tespit var: Kışın başında IOD'un çok pozitif olması, NAO'nun da çok pozitif kalmasında ana etkenmiş.

Yani diyebiliriz ki IOD kışa girerken (çok) pozitif, NAO da daha (çok) pozitif oluyor. Son tahminlere göre IOD kasım ayında, yani kışa girerken negatif yani NAO'nun 2021 kışında pek pozitif olması oldukça az bir ihtimal...

Einmal editiert, zuletzt von Red Fox ()

• Red Fox hocam peki bu konu hakkında düşünceleriniz nasıl? Şahsen ben 2021 kışının güzel geçeceği yönündeyim. İlk sinyaller Accu'nun ABD tahmininden geldi:) 2012 göz kırptı bize;)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Red Fox hocam peki bu konu hakkında düşünceleriniz nasıl? Şahsen ben 2021 kışının güzel geçeceği yönündeyim. İlk sinyaller Accu'nun ABD tahmininden geldi:) 2012 göz kırptı bize;)

Bir önceki sayfada kalan yorumumda pozitif PDO ve Doğu Nina dahilinde kış beklentimi açıklamıştım. Ben daha çok Balkan (Marmara) kışı, Güney ve Doğu bölgeler ise mevsim normallerinin üstünde geçecek şekilde bekliyorum, (Doğu rakım avantajından her türlü kar alır tabii ki) Trakya özellikle korkunç geçen ayların ardından umduğunu alacak.

Einmal editiert, zuletzt von Red Fox ()

• Red Fox teşekkür ederim.Umarım beklediğiniz gibi hafif negatif indeks etkisiyle bol siklonlu bir sezon geçiririz ve yağış sıkıntılarına son verebiliriz.Model tahminleri şimdiye kadar dediklerinizle zıt yönde görünüyor.2018 vari bir beklenti var.Özellikle yağışlar konusunda kafamda bazı soru işaretleri de yok değil...

3 Mal editiert, zuletzt von Baskentli ()

• Çok kötü geçen 2020 kışı şu güncel yazıda IOD ve NAO bazında incelenmiş ---> https://rmets.onlinelibrary.wi…doi/epdf/10.1002/asl.1005

İncelemede şöyle ilginç bir tespit var: Kışın başında IOD'un çok pozitif olması, NAO'nun da çok pozitif kalmasında ana etkenmiş.

Yani diyebiliriz ki IOD kışa girerken (çok) pozitif, NAO da daha (çok) pozitif oluyor. Son tahminlere göre IOD kasım ayında, yani kışa girerken negatif yani NAO'nun 2021 kışında pek pozitif oldukça ihtimali oldukça az.

Mehmet hoşgeldin. Senin tezine göre ozaman modellerin bazı kurumların şuanlık gösterdiği kış tahminleri ecm olsun ukmet olsun vb pozitif Nao görüntüsü yani çöp diyorsun :)--

• Bir önceki sayfada kalan yorumumda pozitif PDO ve Doğu Nina dahilinde kış beklentimi açıklamıştım. Ben daha çok Balkan (Marmara) kışı, Güney ve doğu mevsim normallerinin üstünde geçecek şekilde bekliyorum, Trakya özellikle korkunç geçen ayların ardından umduğunu alacak.

Benim beklentim de o yönde hocam. Bu sene şahsen Güney doğu Avrupaya inecek polar ataklar bekliyorum. Sibarya da bu işin içine dahil olursa demee keyifine. Bir kış boyunca belki 2 belki 3 sağlam sistem alabiliriz. Bakalım merakla Accu'nun tahminini bekliyorum. Bize ordan mühüm bilgiler verecekler büyük ihtimalle Accu. Bu arada dediğiniz gibi batı bölgelere inecek sistemeler sonucu doğu ve özelikle de güney doğu Anadolu bölgesi sıcak tarafta kalabilir. Hayırlısı...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Mehmet hoşgeldin. Senin tezine göre ozaman modellerin bazı kurumların şuanlık gösterdiği kış tahminleri ecm olsun ukmet olsun vb pozitif Nao görüntüsü yani çöp diyorsun :)--

Genel ortalamada evet, aynen öyle düşünüyorum çünkü pozitif PDO ve Doğulu Nina tipi, büyük aktörler, ENSO nötr falan olsaydı tereddüt ederdim. Hatta Nina'nın aşırı olma ihtimali dahi var.

• Red Fox merhaba.Bilgilendirmeler için teşekkürler.Ancak örneklerin yanlış ve eksik.Sadece 2006 doğru doğulu la nina adına.85 tam tersi cp la nina.96 ise eylül kasım arası.Tabloyu atıyorum..

.

Ayrıca son veriler tekrar cp yönünde oluşum gösteriyor...

Kolay gelsin.Daha sık fikirlerini görmek dileğiyle...

(Bkz. 2006, 1996 ve 1985 kışları PDO+ ve Nina Doğu olanlara örnek)

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Hocam neden bu kadar geç oluşuyor ki keşke kasım civarı oluşsa

Kasımda ve Aralıkta da Sibirya YB oluşuyor

Termik özellikleri ve konumu lehimize değil aleyhimize sonuçlar doğuruyor

Örneğin 1050 görünen iki Sibirya’dan biri 850’de sıfır varken bile yer seviyesini Sıfıra getirebiliyorken , diğeri soğumayı geçtim ısınmaya neden olabiliyor Termik zaafiyet taşıdığı için

Çok batılı yada güneyli bir Sibirya da işe yaramıyor

Bize öz hakiki gerçek bir Sibirya gerek ki o da Ocak ikinci yarıdan önce kolay oluşmaz

Ayrıca Sibirya’nın 10-50 Hpa ısınma ile iliskisi ve açısal momentumla etkileşimi üzerine tezler iyice artmaktadır

Kelimeler tezler ne kadar artsa da iş bir yere dayanıyor

Endeks bir sebep midir sonuç mudur

Sibirya’dan bir endeks çıkar mı

Sibirya bir sebep mi sonuç mu?

Bize göre büyük bir sistem için sebepken

Rusya’nın Novosibirsk şehrinde yaşayanlar için bir sonuçtur

Uzun süreli soğuk ataklara maruz kaldıktan sonra kuvvetli Sibirya YB’si oluşuyor bölgede

Sektörümüz en kılcalına kadar kelebek etkisiyle örülü ilişkiler içinde sebep sonuç açısından

• 20 Aralık 2012 İstanbul sistemi Sibirya sistemi miydi öyle hatırlıyorum ben yoksa polar atak mıydı ?

• Red Fox merhaba.Bilgilendirmeler için teşekkürler.Ancak örneklerin yanlış ve eksik.Sadece 2006 doğru doğulu la nina adına.85 tam tersi cp la nina.96 ise eylül kasım arası.Tabloyu atıyorum..

.

Ayrıca son veriler tekrar cp yönünde oluşum gösteriyor...

Kolay gelsin.Daha sık fikirlerini görmek dileğiyle...

Reddiye veriyorum. 😁😁😁

1984'ın sonbaharı ortadır ama 1985 ocağı doğudur. (Yani kışın içinde doğu) 1984'ü niye karışıyorsun hem 🙂

Son çalışmalar La Nina'nın Doğudan Batıya yayımım gösterdiği (sona doğru olanları da eğer kış içinde öyle ise) Dogulu Nina olarak kabul ediyor.

Örneğin aşağıdaki incelemede 1985 kışı Doğulu Nina olarak değerlendirilmiş. Sicaklik anomalisine bakınca klasik Nina görünümü var ve ocak ayında pasifik ortasında mavilik toplanmıyor

https://journals.ametsoc.org/j…3584/jcli-d-16-0376_1.pdf

Bu sene ki Nina da bastan orta pasifikte 3.4 bölgesinde gelişti sonra doğuya yayıldı. Aynen 1985 gibi.

2 Mal editiert, zuletzt von Red Fox ()

• Hatta geçen kış negatif endeks batı kışı bekliyorum doğu avucunu yalar demişti başka platfromlarda, ama Pozitif AO fena rekorlar kırmıştı :)

Malatya, Adıyaman veya Elazığ gibi yerlerde neredeyse hiç kar düşmedi. Gecen kış Doğu da dahil pozitif sıcaklık anomalisi ile kapattık maalesef

Gecen sene SSW beklentim vardi. O olmayınca haliyle güçlü Polar vorteks pozitif AO oldu. Tüm tahminler gibi benimki de çöp oldu. Bu sene SSW odaklı tahmin yapmıyorum. Onu tamamen geri plana attim