İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cuma gunu olan kuvvetli yagisi ecmwf ile birlikte arpege, gem kismen ukmo ve icon da goruyor. Sel riski bile olusabilir bir ihtimal persembe tekrar bakmak lazim.

Berkay34 hocam siz ne dusunuyorsunuz aksiyon olur mu :)

Vade yaklaşıyor bunu da takibe alacağız. Skew-T değerlerini incelerim müsait bir zamanımda.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• merhabalar naçizane bir sorum olacak cevaplarsaniz sevinirim,ecmwf deki sinoptik gibi gelirse sistem Arnavutköy ilçemiz 15 Şubat 2021 e yakin bir kar yağışı alır mı şimdiden teşekkürler.

• 96/120h'e kadar beklemedeyiz. ^^ Sistemin alt yapısını incelediğimizde Atlantik üzerinde 960mb'a varan bir AB'nin basınç dizilimi sayesinde Azor kendine yol buluyor. Kutuptan İzlanda'nın da baskılaması ile sistem Doğu Avrupa'dan Balkanlar üzerinden Ülkemize giriş yapıyor. Esasında birde Batı Anadolu'yu kapsayan AB'miz var. ULL'ye dönüp üstümüzde sürekli olarak dönebilme potansiyeli de var. Yani bir çok senaryo mevcut. 850hPa'da -15'lik çekirdeğin Bulgaristan üzerine kadar gelmesi -12'lerinde İstanbul üzerinde olup AB'nin konumuna bağlı olarak güzel bir sistem yaşayabilme ihtimalimizi düşünüyorum. Takibe devam edelim:)

Dün yazdığım yazı aynen geçerlidir. Tekrardan kısa bir hatırlatma. Sistemi bir model verince moralleri yükseltmenin, yine aynı şekilde sistemi başka bir model bozunca moralleri düşürmenin hiç bir anlamı yok. 96/120h'e kadar oynamalar olur ama o saatlere gelindiğinde özellikle çözünürlüğü yüksek ECMWF, UKMO, GEM gibi modeller ne gösterirse üç aşağı beş yukarı o şekilde gelir. Tabi o da mutabakat var ise geçerlidir. Ondan sonra detaylarına inmeye başlarız. Takibe devam.

• Dün yazdığım yazı aynen geçerlidir. Tekrardan kısa bir hatırlatma. Sistemi bir model verince moralleri yükseltmenin, yine aynı şekilde sistemi başka bir model bozunca moralleri düşürmenin hiç bir anlamı yok. 96/120h'e kadar oynamalar olur ama o saatlere gelindiğinde özellikle çözünürlüğü yüksek ECMWF, UKMO, GEM gibi modeller ne gösterirse üç aşağı beş yukarı o şekilde gelir. Tabi o da mutabakat var ise geçerlidir. Ondan sonra detaylarına inmeye başlarız. Takibe devam.

Berkay hocam peki -12 yeterli gelirmi özellikle kıyı ilçeleri için karayel eserse tabi

• Gece yarısı GFS güncellememiz birazdan başlayacak. Merakla takip edeceğim...

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• An itibariyle konumum Beylikdüzü ilçesinde rüzgarla beraber kuvvetli yağmur yağışı başladı. Radara baktığımızda da yavaş yavaş yağışlarımız bütün il genelinde yayılıyor...

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• Berkayım gfs mi diyorsun ecm mi diyorsun yoksa bekliyor muyuz dusuncen nedir merak ediyorum

Yok herhangi bir modele göre demedim. :hfyeni (18): Genel- 850hPa'da -12'nin sistemler de kıyılara yeterli olmasına cevap verdim sadece. Bu sistem hakkında ki düşüncem bir önceki sayfada var. Takibe devam.

• Hayatımda bu kadar kötü kış göremedim..

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.