İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kuru soğuğun yani ayazın olacak olması kötü tesellisi bir sonraki sistem veya sistemler için deniz ve yer seviyesi sıcaklığını düşüreceği için sonraki sistem veya sistemlerin kar oluşturma şartları daha kolay olacaktır

• Kuru soğuğun yani ayazın olacak olması kötü tesellisi bir sonraki sistem veya sistemler için deniz ve yer sıcaklığını düşüreceği için sonraki sistem veya sistemlerin kar oluşturma şartları daha kolay olacaktır

Hangi sistemler hocam? Sistemlerin bundan haberi var mı? Heeee siz Afrika atağını diyorsunuzzzzz (sözlerim size değil kinaye yapıyorum sadece..)

• azor bi yükselse neler olacakta.. işte

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.

• Hiçbir etkisi olmayacak üst üste olmadığı sürece de etkisi olmaz zaten bunun

Ayrıca 15-20 Ocaktaki +12lerle beraber denizlerimiz de ısınarak yaza hazırlığa başlar

Modeller bugünlerdeki soğumayı hesaba katmıyor olabilir mi? Çıkar yol bulmaya çalışıyorum

• Selamlar...

Е́сли у вас есть вре́мя, что́бы ныть и жа́ловаться, зна́чит его́ доста́точно, что́бы всё измени́ть.

• Hiçbir etkisi olmayacak üst üste olmadığı sürece de etkisi olmaz zaten bunun

Ayrıca 15-20 Ocaktaki +12lerle beraber denizlerimiz de ısınarak yaza hazırlığa başlar

Yaza hazırlık mı? Anlıyorum hepimiz kar görmek için sabırsızlanıyoruz. Ancak kış 21 Mart'a kadar devam eder. Bunu son yıllarda çok güzel deneyimledik. Koca şubat ve mart aylarını yok saymak ve şimdiden böyle yorumlar yapmak yanlış bence. Şubatta 1985 yılına benzer bir sistemler silsilesi olursa ne diyeceksiniz?

• Kuru soğuğun yani ayazın olacak olması kötü tesellisi bir sonraki sistem veya sistemler için deniz ve yer seviyesi sıcaklığını düşüreceği için sonraki sistem veya sistemlerin kar oluşturma şartları daha kolay olacaktır

hocam kuru soğuğun denizleri soğutmak dışında herhangi bir etkisi olmuyor. Evet yer soğuyor ancak bu uzun süre gerektiren veya sistemler için önemi olan bir parametre değil. Karalar zaten çok kolayca sıcaklık değişimine uğrayabiliyorlar. Bugün mesela 1 aylik aşırı sıcak döngüden hemen sonra -1, -2 gibi uyduruktan 850 değeriyle kar yağışı aldık, trakyada deniz kenarlarında örtü oluştu.

Ayrıca ayaz yani yüksek basınç etkisinde kalmanın büyük bir dezavantajı da alçak basınç alanlarının (soğuk vakumlamanın en kolay yolu) oluşmasına ve bölgeye yerleşmesine engel olmasıdır.

Şahsen ben asla kuru soğuk tercih etmem :/

• Bazı arkadaşlar çok olumsuz konuşuyor. Bilerek mi yapıyorlar bilmiyorum ama burada yazılanları sadece 5-10 kişi görmüyor, bunun bilincinde olmak lazım. Atmosfer kaotiktir. Bu kadar emin ne olumlu ne de olumsuz konuşmak kalp kırmaktan başka bir işe yaramaz. Kritik günler içindeyiz, yazı yazmadan önce bunun bilincinde olmak gerekiyor diye düşünüyorum. Saygılar herkese.

• ECM ile bugün son noktayı koyarız bu saatten sonra anca +1 -1 oynar yağış olursa iyi olmazsada yolumuza bakacağız ama herşey güzelken hepsini kaçırıp kırıntı almamız kötü oldu.

• Yb etkisine geçiş yapacağımız %100 dür kesinlikle bozmazlar daha :hfyeni (18): istikrar istikrar istikrar yeter ki istanbula soguk yagis cakismasin

• Bence yaşa gör sistemi arkadaşlar. Her güncelleme farklı çıktı veriyor modeller...

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Bence yaşa gör sistemi arkadaşlar. Her güncelleme farklı çıktı veriyor modeller...

Nasıl hala her model farklı veriyor onu anlamıyorum. Biri düzeliyor biri bozuyor. Ecmwf bence bugün bi tık düzelecek sabah bozacak

• Son yıllarda yağışlar da azalma, sıcak günler de artış, ani yağışlar bunların getirdiği sel küresel ısınmanın etkileri gün geçtikçe artıyor. Şehrimiz adına şu sürecin değişmesini çok istiyorum umarım ocak ayının devamı şubat ve mart ayları bol kar yağışlı geçer.