18-19 Karadeniz’de Oluşması Olası Tropik Fırtına/Kara Tufan

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Fırtına hakkındaki gözlemlerimi buradan paylaşıyor olacağım. İlk detaylı değerlendirmeyi yarın yapmayı düşünüyorum.

Bu fırtınanın yıkıcı potansiyeli yüksek. Dikkatle takip edilmesi gerekiyor. Yarın da benzer çıktılar görürsek ciddi uyarılar verilmeli.

Ayrıca fırtınanın isimlendirilmesi bence artık uygundur.

• Elinize sağlık hocam, tebrim ederim merakla bekliyoruz. Uygun görürseniz ben de gördüğüm detaylardan bazılarını ekleyebilirim. Tekrardan tebrikler.

• Ukmo nun gördüğü birseyler var ciddi bir şekilde sabah ve akşam bunu bize gösterdi ecm den de muhtemelen bunu görecektik ki sabah bu ışığı yakmiştı, kazasız belasız ekstrem bir sistemin arefesindeyiz hayırlı olsun..

• Konu hayirli olsun :hfyeni (25): Bu sefer net bir sekilde firtinada “göz” de gorebilecegiz gibi duruyor uydu goruntulerini bol bol atalim ani kalsin.

• Arkadaşlar! Mjo fazına uygun en önemli Atak 25 kasım ile 9 Aralık yine bundan çok daha derin siklonik fırtınalar kaçınılmaz mjo 3 ve 5 fazla güclü girecek gibi Kasım da bol bol Aralık ayının ilk 10 günü de dahil baya hareketli olacak kar olasılığı % 70

• “Kara Tufan” bence daha güzel bir isim, Türkçemize daha uygun :)

Literatürde olduğu için sordum sonuçta her alçak basınca isim vermiyoruz vortex diyen de var mezosiklon da ama bu bir subtropikal oluşumsa blackane diyoruz Türkçesi'ne istediğinizi koyabilirsiniz :)

• Literatürde olduğu için sordum sonuçta her alçak basınca isim vermiyoruz vortex diyen de var mezosiklon da ama bu bir subtropikal oluşumsa blackane diyoruz Türkçesi'ne istediğinizi koyabilirsiniz :)

Orası öyle. Bu oluşum bana göre tropik sınıflandırmasına girer.

• tahminci

Hat den Titel des Themas von „18-19 Karadeniz’de Oluşması Olası Tropik Fırtına“ zu „18-19 Karadeniz’de Oluşması Olası Tropik Fırtına/Kara Tufan“ geändert.
  • Son veriler ışığında “Kara Tufan” için;

• birçok model 990 mb’nin altında derinlik öngörmekte,
    • karaya çıkış yeri olarak da İstanbul-Doğu Marmara’yı işaret etmekte,
    • bu durum ciddi mal ve can güvenliği tehlikesi oluşturmakta,
    • hatta afet olarak nitelenebilecek büyüklüklere ulaşmakta,
    • bu yüzden İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve diğer çevre illerde bulunanların azami dikkat göstermeleri, en yüksek alarm seviyesinde bulunmaları icap etmektedir.

Daha detaylı değerlendirmeleri ilerleyen saatlerde paylaşacağım.

• Son veriler ışığında “Kara Tufan” için;

• birçok model 990 mb’nin altında derinlik öngörmekte,
    • karaya çıkış yeri olarak da İstanbul-Doğu Marmara’yı işaret etmekte,
    • bu durum ciddi mal ve can güvenliği tehlikesi oluşturmakta,
    • hatta afet olarak nitelenebilecek büyüklüklere ulaşmakta,
    • bu yüzden İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve diğer çevre illerde bulunanların azami dikkat göstermeleri, en yüksek alarm seviyesinde bulunmaları icap etmektedir.

Daha detaylı değerlendirmeleri ilerleyen saatlerde paylaşacağım.

bu uyarı yağışanlamindamı yoksa fırtına anlaminda mi daha çok neye dikkat etmemiz gerekiyor.