İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Berlin’e gelip buradan Poznan’a araçla geçtim. Kar buralarda bile yok. Kar geçtim hava İstanbul’dan çok soğuk değil. Cuma dönüşte bari İstanbul’da kar görürüz dedik ama sanırım o da zora girdi 😕

• Şükretmek icin sebep bol.Can sıkmak isteyen her şeye takılır zaten.1 ay bile olmadı susuz mu kalacak İstanbul diye konuşuluyordu.Şimdi ölü seviyede olan barajlar bile kurtardi seviyeyi.Gelecek yağışlar da iyi duruyor.Kar gözükmese bile 1 ay önce bu yağmurlar da yoktu.Şükür her halimize.

• Bu kışı erken bitiren bazı kişilerin hava durumu hakkında bilgi sahibi olmadığı bir gerçek. İstanbul ' un 1987 kışını gören birisi olarak atmosfer olaylarının çok karmaşık bir yapıda olduğunu ve İstanbul gibi bir yerin konum olarak çok özel bir yerde olduğunu bilmesi gerekir.

İstanbul kendi yağışını kendi oluşturabilen ender yerlerden biridir. Aynı zamanda Kutup bölgesinden gelebilecek jet soğuk hava akımlarına açık konumdadır. Zaten 1987 senesinde de bu tür bir oluşum olmuş yaklaşık 2 hafta boyunca yoğun tipi şeklinde kar yağmış bir çok yerde

1 metre üzerinde kar örtüsü olmuştu. O dönemde Hava durumu tahmin sitelerinin çoğu hata yapmış ve istanbul ' u parçalı bulutlu 11 - 12 derece civarı göstermişlerdi. Sabah kalkıldığı zaman muazzam bir kar fırtınası ile karşılaşılmış yollar tamamen kapanmış insanlar işlerine gidememiş fırınlarda ekmek bulunamamıştı. Açıkçası bu sene kış bize neyi gösterir bilemeyiz ama İstanbul 1987 efsane kışı Mart ayında yaşanmıştı. Bu yüzden kimse umutsuzluğa kapılmasın sadece sabırla beklesin arkadaşlar. Her zaman son kararı Takdiri İlahi verir bunu unutmamak lazım. Herkese iyi geceler.

• Yarım gün bakmadım :) neler olmuş. Açıkçası 6 gün sonrası tüm modeller hayal aleminde koşarken 10 gün sonrası için üzmeyelim kimseleri. GFS nin 10 gün sonrası için tahmini gerçek olsa ne olacak. Bahar gibi havaların ardından çok kar fırtınası gördük özellikle El Nino etkisinde olan seneler. 2004 efsanesi diyoruz ama 2003 Aralık ayını hatırlayan var mı? 2004'de efsane yaşayacağız deseniz o günler gülerdik.

• Şu sayfada ağlayanların çoğu 2004 ü görmedi o yıl Ocak ayının 15 i olmuştu ve tek sistem dahi gelmemişti hiç unutmam halkalı civarında yeşillik alanlarda papatyalar açmıştı bir tane papatya koparttım ve kendi kendime oğlum Önder dedim bu sene tek kar tanesi görmeden kışı bitiriyoruz dedim ama ne oldu bir hafta sonra 23 Ocak tı yanlış hatırlamıyorsam son yılların en büyük kar fırtınasına şahit olduk ve o günden sonra o denli kar fırtınası görmedik 10 gün kar kalkmadı yerlerden,yetmedi şubatın ikinci yarısı yine aynı güçte sistem aldık kar neredeyse martın ilk günlerinde kadar yerde kaldı demem oki 15 ocağa kadar sistem almasakta umudu kaybetmek bize yakışmaz arkamıza yaslanalım bekleyelim paniğe gerek yok ağlamak isteyen gitsin acıklı bi film açsın ağlasın

• Açıkçası bu gece yarısı güncellemesini önemli buluyorum çünkü bu hafta sonundaki yağışlı sistemimizi atlattıktan sonra ne düzgün yağışımız var ne de soğuğumuz... Bu durumdan yana umarım güzel haberler alırız :boat:

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• sisteme 72 saat kala GFS 18z çıktısı 850hpa’daki ortalama soğuğu bir önceki çıktıya göre 0.9 derece daha soğuklaştırmış gibi gördüm ben. yanlışım varsa düzeltin.

Atiba Hutchinson

• sisteme 72 saat kala GFS 18z çıktısı 850hpa’daki ortalama soğuğu bir önceki çıktıya göre 0.9 derece daha soğuklaştırmış gibi gördüm ben. yanlışım varsa düzeltin.

Hocam sanki dediğiniz gibi bir tık düzelmeler var. Son dakika sürprizi olacağını sanmam ama kötüye gitmekten iyidir :')

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

(1881-193∞)

• Hocam sanki dediğiniz gibi bir tık düzelmeler var. Son dakika sürprizi olacağını sanmam ama kötüye gitmekten iyidir :')

her ne kadar imkansıza yakın olsa da ihtimaller insana hayal kurdurtur :) yine de bu haliyle bile güzel. umalım ki daha iyiyi beklerken şimdikinden de olmayalım.

• Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

(1881-193∞)