Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • sabahki ecm deki sıkıntı ne idi hocam?halen anlamış değilim!!!

Bir çok etken var tek sebepe bağlayamayız

En sonuca dönük olan kısmı kuzey Atlantik jetlerindeki açının değişmesiyle Geopotansiyel derinlik oluşup Azoru rahatsız etmesi ama PV aşağı yönlü salınımdan vazgeçmiş değil ve vade gayet müsait bir çok değişim için , dileyelim lehte olsun beklediğim gibi

Sabah geç kalktım , görüşmeye geciktim şarjım az ve yayayım :))

Şimdilik yazabileceğim bunlare

• Bir çok etken var tek sebepe bağlayamayız

En sonuca dönük olan kısmı kuzey Atlantik jetlerindeki açının değişmesiyle Geopotansiyel derinlik oluşup Azoru rahatsız etmesi ama PV aşağı yönlü salınımdan vazgeçmiş değil ve vade gayet müsait bir çok değişim için , dileyelim lehte olsun beklediğim gibi

Sabah geç kalktım , görüşmeye geciktim şarjım az ve yayayım :))

Şimdilik yazabileceğim bunlare

Hocam bi ara kendinizi de atın. Alem yakışıklı soğukçu görsün 😎

• Bravo hocam müthiş muhteşem tespit Ukrayna daki savaş nedeniyle Ukrayna meteoroloji sı ve sistemleri büyük zarar gördü balon ölçümleri vs verileri savaş nedeniyle sistemlere çok gidemiyor

• Çok teşekkürler hocam sizce bu iki farklı durumu ecmwf mi gfs mi lehine sonuçlanabilir ihtimal

• Çok teşekkürler hocam sizce bu iki farklı durumu ecmwf mi gfs mi lehine sonuçlanabilir ihtimal

Yukarda yazdım hocam fikirlerimi

Gfs’nin düzeleceğini umut ediyorum

Hele de ana senaryo gibi gelmesi % 0,1 ihtimal bana göre , gerçi şu saatten sonra -3 girişiyle -7 girişi arasında pek de fark yok

O açıdan -8/-11 formasyonu ile yüksek yağış İhtimalleri devam etmeli

• Yukarda yazdım hocam fikirlerimi

Gfs’nin düzeleceğini umut ediyorum

Hele de ana senaryo gibi gelmesi % 0,1 ihtimal bana göre , gerçi şu saatten sonra -3 girişiyle -7 girişi arasında pek de fark yok

O açıdan -8/-11 formasyonu ile yüksek yağış İhtimalleri devam etmeli

Eline emeğine sağlık Cold.EFso hocam.

• Putin’e sorsan ; yooo bizim Lugansk , Donbass yada Ukrayna sınır bölgesinde meteorolojik istasyonlarımızda hiç bir sorun yok takır çalışıyor , varsa sorun Ukrayna kaynaklıdır der

Zeloya sorsan ; yooo bizim Kiev Kharkiv Mauropol , Simferopol , Odessa , Zaporijye dahil hiç bir istasyonumuzda sorun yok , şehirler alt üst oldu ama istasyonlar kusursuz çalışıyor inanmazsan gel bak der :))

Bu ikisini güden ve kışkırtıp savaştıran global siyonizm ve emperyalizmin yönettiği meteoroloji üslerine mesela NOAA’ya ( GFS CFS ) sorsan ; yoooo hiç bir istasyonda hiç bir veri girişinde sorun yok ama varsa da Putin’in tarafındakilerdir ve sonuca etki etmez derler görevleri gereği , yani net cevap alamazsın

Yani aradığımız soruya cevap alabileceğimiz bir muhatap maalesef yok , ama artık bu model dağıtmaları İçin bu kadarına da fazla diyorum ve bu son iki yıl ve özellikle bu yıldaki aşırı öngörülemezlik ve bozulmayı % 80 ihtimalle buna bağlıyorum

Özelikle Türkiye ile ilgili tahminler daha çok etkileniyor Çünkü bizim soğukların geliş güzergahı tam harp ortamının etkisi altında

Özellikle 12/13 Ocak sisteminde de aşırı değişimler yine göze batmıştı

Arkadaşlar kuzeyimizde ve yakınımızda en az 10 ili kapsayan çok geniş alanda balon sonuçları eksik girer , savaş yüzünden meteorolojik uçaklar uçamaz ve sensörler başarılı ölçüm yapamazsa döngü hasar alır bu çok açık

O ülkeler verileri eksik yanlış yada sallamasyon gönderiyorlar küresel meteorolojik veri merkezine

Adam can derdinde bir de balonu uçuracak Donbass’ta hee :))

O küçük küsürat ve hatalar t (0) ‘ı bozunca 120 vadede dev gibi hataya dönüşüyor

Eksikleri algoritma benzetim yaparak bulmaya çalışıyor bulamıyor

Tek ildeki ölçüm eksikliği algoritmayı fazla şaşırtmaz

Ama 10 ve daha çok sayıda il ve çok geniş alan savaş ve kaos içindeyken gelecek meteorolojik verilerin doğruluğuna ancak Kadir İnanır

Türkiye’de hiç bir yerde bulamayacağınız bu analiz yorum yaklaşıma uzun düşünce ve varsayımlar sonucu ulaşmış bulunuyorum

• hocam mjo Gfs Ecmwf çok iyi Noa ve Ao buna rağmen sert sistem gelmiyorsa ne yapsın artık 😀

Birisi ekstra tropik zorlama ( Pasifik ağırlıklı )

Birisi Nao ( Noa değil ) Kuzey Atlantik

AO yani daha doğrusu Vorteks etki süreci ise tek başına bu endeksle izah edilemez

Sistem almak ( daha doğrusu güçlü sistem almak ) sadece bu 3 öğe ile izah edilemez

20-23 dönemine hiç bir Zaman baba sistem demedim

Ama bu sistemin 12-13’ten daha karlı olacağını düşünüyorum

27-31 dönemine ise balyoz bekliyorum

Yanılırsam da canım sağolsun

Evet bu seneki en sert sistem beklentimi bu kadar açık söylüyorum

Öncekilerde hep sistem bekliyorum dedim

12-13 , 20-23 öyle yada böyle geldi geliyor

27-31 baba sistem olmalı artık

Olmazsa da daha ne diyim yuh olsun bu verilere

Şubat Mart Nisan isterse iki metre kar yağsın

Ocak’ı sağlam sistemsiz kapatmak benim için çok çok üzücü ve yıkıcı olur ( mukadderata isyan etmem edemem ama benim de sabrım bir yere kadar olur )

• hocam 27 31 ocak sistemi kırım sistemi olabilirmi ? kırımdan gelen sistemler karadeniz merkezlimi oluyor yakın tarihte hangi sistemler kırım üzerinden bize geldi ?

• Değerli şefim Cold sonuçta tahmin ❓ olur olmaz gayret azme aşıktır Ama şu bir gerçek ülkemizin üzerinde bir Haaarp iklim silahının kullanıldığını düşünmüyor değilim Avrupa'ya dikkat edin Rus Ukrayna savaşından beri doğru ✅ düzgün soğuk atak gelmiyor birşeyler dönüyor...

Gelelim uzan tahmine 23 - 25 sistemi bol yağışlı sıcaklığın +4 ile 6 arasında 👉❗👈 olacağa benziyor istanbul için kar 30 ocak ile 8 Şubat arasında oldu oldu olmadı bu kış için İstanbul defterini kapatırım Mart'ta yağan kar beni tatmin etmez...

Allah'a dua etmekten başka çaremiz yok tabiki öncesi bilim teknoloji

• Modellerin Bu sene bu kadar Tutarsız ve birbirinden farklı tahminler yapmasının nedenlerinden biri El Nino olabilir diye düşünüyorum doğrumudur?

• Modellerin Bu sene bu kadar Tutarsız ve birbirinden farklı tahminler yapmasının nedenlerinden biri El Nino olabilir diye düşünüyorum doğrumudur?

El Nino nedeniyle her yerde AB patlıyor ve modeller bunu çözemiyor, SSW işin cabası zaten ayrıca savaş nedeniyle kuzeyimizdeki bazı istasyonların hasarlı olması ve hatalı veri göndermesi de ihtimallerden sayılabilir

• Medyanın bu sefer çok dillendirmediği ballandıra ballandıra kar geliyor başlıkları açmadığı önümüzdeki sistem Cold.EFso hocamızın da tam tarihi söylediği günde ülkemizin sınırlarında olması muhtemel duruyor. Modellerin sistemi bir yere kadar tahmin edebildiği gözler önünde onlara bağlı kalmayalım. Santim hesaplarının yapılacağı günler yakın gibi hissediyorum. Mevlam ne eyler ne eylerse güzel eyler.

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Medyanın bu sefer çok dillendirmediği ballandıra ballandıra kar geliyor başlıkları açmadığı önümüzdeki sistem Cold.EFso hocamızın da tam tarihi söylediği günde ülkemizin sınırlarında olması muhtemel duruyor. Modellerin sistemi bir yere kadar tahmin edebildiği gözler önünde onlara bağlı kalmayalım. Santim hesaplarının yapılacağı günler yakın gibi hissediyorum. Mevlam ne eyler ne eylerse güzel eyler.

Teşekkür ederim değerli kardeşim, inşaallah

Bu arada emektar model Cfs hem yakın hem de uzak vade için bize ufaktan destek vermeye çalışmış , muhteşem değiller ama bugüne kadar yakın vade için ilk defa sistemi biraz toparladı