Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso hocam kontrol bir ull kopartti ve Marmaraya oturttu bu ihtimal için ne diyorsunuz?

Düşük de olsa ihtimal var bence ve daha önce yazmıştım Ull ihtimalini ( o mesajı bulup alıntılarım müsait olunca) , -12 ancak o ihtimalde girer , şu haliyle -10/-11 en baba hali

Dün ECM sistemi yok ettiğinde risk alıp sistem canlanacak demekti marifet , uzun vadede güzel vermiş Gfs ( yani süper olmasa da sinyali çakmış ) Cold Efso bro daha ne yapsın :hfyeni (18):

• Gefs’te 2 senaryo çok iddialı

Model gösteriyorsa elbette matematik ihtimal vardır , normalde teknik olarak % 6 ihtimal vermem gerekiyor ama ben hiç utanmadan sıkılmadan -13/-15 için % 1 ihtimal veriyorum , Allah affetsin :hfyeni (18):

• Ulan arkadaş şu -15’lik senaryo kesin gelecek desem sayfa yıkılır beğeni yağmuruna tutulurdum, hem insanı çılgın şeyler yazmaya teşvik eden bir psiko sosyal ortam ve şartlar var hem de azıcık yanılsan tepende boza pişirecekler de yine aynı insanlar , favın reytingin kölesi olmuş tipler de Tabiki yüzyılın sistemi gelecek der ne de olsa insan psikolojisi bunu satın almaya çok müsait :))

• Ulan arkadaş şu -15’lik senaryo kesin gelecek desem sayfa yıkılır beğeni yağmuruna tutulurdum, hem insanı çılgın şeyler yazmaya teşvik eden bir psiko sosyal ortam ve şartlar var hem de azıcık yanılsan tepende boza pişirecekler de yine aynı insanlar , favın reytingin kölesi olmuş tipler de Tabiki yüzyılın sistemi gelecek der ne de olsa insan psikolojisi bunu satın almaya çok müsait :))

Haberler çalkalanıyor,çevremde de herkes Sibirya soğukları gelecekmiş diyor ben de inşallah diyip geçiyorum ^^

Bi yalan haber nasıl koca ülkeye yayıldı hâlâ anlamıyorum.

• Haberler çalkalanıyor,çevremde de herkes Sibirya soğukları gelecekmiş diyor ben de inşallah diyip geçiyorum ^^

Bi yalan haber nasıl koca ülkeye yayıldı hâlâ anlamıyorum.

Maalesef herhangi bir yüksek oluşumu yok o hantal soğuğu üzerimize boca edecek, ne Kutbi mıntıkada ne de Sibirya’da

Skandi yükseği dahi bozuluyor

Nasıl gelecekmiş -15/-17/-20

-13 bile gelemez çok çok zor , belki İstanbul’un 150 km kuzeyine bir iki parça -12/-13 düşebilir

Ull ihtimali ile eh işte üzerimize -10/-12 gelir o da gelsin artık mümkünse ve hedefimiz oralar zaten , vade hala maalesef uzun

Benim rumuzum Cold , soğuk demek

Soğuk ihtimali olacak da ben görmezden geleceğim , buna Kadir bile inanmaz :))

Hocam çok hassas olduk son zamanlarda nedenleri de belli zaten oynak modeller.

Bu sistemimizi yaşayalım soğuğumuzu yiyelim de ondan sonra biraz olsun yumuşarız bence. :)

• Hocam çok hassas olduk son zamanlarda nedenleri de belli zaten oynak modeller.

Bu sistemimizi yaşayalım soğuğumuzu yiyelim de ondan sonra biraz olsun yumuşarız bence. :)

Güzel yorum İçin teşekkür

Ben kendi adıma yoğun emek ve gayret ile önümüzdeki 25 günlük projeksiyonu hem de bir kaç kez yazarak misyonumun gereğini yaptım, bundan sonraki gelişmeleri takip edeceğiz hayırlısıyla

• Gefs’te 2 senaryo çok iddialı

Model gösteriyorsa elbette matematik ihtimal vardır , normalde teknik olarak % 6 ihtimal vermem gerekiyor ama ben hiç utanmadan sıkılmadan -13/-15 için % 1 ihtimal veriyorum , Allah affetsin :hfyeni (18):

14. senaryo öyle rastgele bir senaryo değil hocam.

GEFS senaryolarında 14. senaryonunda içinde bulunduğu : 14. - 16. - 17. - 18. - 28. senaryolar, sapma miktarı en yüksek olan senaryolardır, bu yüzden bu 5 senaryo dikkatle takip edilmeli ve bu 5 senaryo mutabakata varırsa sistem neredeyse kesin hale gelecektir.

ECMWF modelinde de : 14. - 15. - 16. - 17. senaryolar, sapma miktarı en yüksek olan senaryolardır, bu yüzden bu 4 senaryo dikkatle takip edilmeli ve bu 4 senaryo mutabakata varırsa sistem neredeyse kesin hale gelecektir.

Bu bilgiler için internetteki kaynakları müsait olduğum ve bulduğum zaman buraya atacağım, Bünyamin hocanın canlı yayınlarında yanında bulunan Kutay hoca da bu bilgileri doğrulamıştı. Zaten genellikle de diyagramlarda en yüksek veya en düşük değerleri veren senaryolarda, bu senaryolar olduğunu görürüz. Her iki modelde de bu senaryoların birbirlerinden çok farklı çıktılar sunduğunu görebiliriz. İki senaryo en yüksek sıcaklıkları verirken, diğer ikisi de en düşük sıcaklıkları verebilir. Bu yüzden yukarıda yazdığım bu senaryoların mutabakatı önemli.

• Elinize sağlık hocam değerli görüşün İçin

Ana senaryoların çöp olduğu bir yerde N. Senaryoya Kutay , Bünyamin veya Gfs’nin kendisi çok anlam yükleyebilir saygı duyarım bu benim için pek bir anlam ifade etmez

Hele de sabah akşam flip flop yaptıkları şu Senede

9-11 Ocak’a odaklanıldığı ortamda ben 12-15 daha önemli diye defalarca vurgulayan kişiyim , sadece -20’ler için fazla havaya girildi ben de sistem -9/-12 hakkı dedim

ECM -4’e düşürdü sistemi ben yine sistemin hakkını iade ettim hem de bu N. Senaryolar ve onların da dahil olduğu diyagramlar ağır saçmalarken

Dolayisiyla tüm modeller ve tüm senaryolar benim için eşit önemdedir , Gfs imza kaşe mühür gösterip şu senaryom daha kutsal dese de görüşüm değişmez , yaşadıklarımız ortada

• İstanbul’da 12-14 Ocak arası belli saatlerde kar fırtınası ihtimali yüzde 15’lerden yüzde 30’lara çıkmıştır bana göre ( izobarlar müsait bazı senaryolarda, gidişata göre-10 civarı bir atak var ama hedef bunu -11/-12 yapmak )

ECM bu akşam -11 verebilir ( OLASILIK)

Vade hala çok uzun o yüzden -8/-12 arası sistem skalası hala açık maalesef

Skandi bölgesi NAT dengeleri herşeyi pamuk ipliğine bağlı kılıyor

• Hani istenmeyen sevilmeyen SSW var ya

Hah bu -20/-17/-15 İhtimalleri hep SSW etkisi sonuçları ile modellere yansıdı

Bu olası 12/14 sistemi -12/-13 İhtimalleri hala masadaysa SSW’den dolayı , yoksa Mıntıka-i Kutbiye’de veya Sibirya’da YB yoksa bize -12 inmesi de pek kolay olmuyor son yıllarda, SSW’den dolayı üst seviye zonal bölgedeki yavaşlama ve aralıklı terselme ile vorteksin aşağı enlemlere akışından dolayı bu senaryoları görüyoruz , daha sert ve daha soğuğu İçin beklenti dönemlerimi zaten ifade ettim

Ha bu arada günler önceden müjdesini verdiğimiz şeyi (yani SSW’yi )Gfs yeni ısınmanın fitilini ateşledi :gun_bandana:

• Karamsarlar İstanbul sayfasını ele geçirmiş :))

Olumlu düşünenler bu tarafta rahat rahat kar topu oynayabilirsiniz :hfyeni (18): uzays3271653126

Hocam sizi yakalamışken sorayım 14-15 için ekstrem senaryoların ihtimalinden malesef ki umut kalmadı fakat -12 leri orta karadeniz için hala kovalamak istiyorum sizce realistlikten aşırı mı uzak olur? :)

• Hocam sizi yakalamışken sorayım 14-15 için ekstrem senaryoların ihtimalinden malesef ki umut kalmadı fakat -12 leri orta karadeniz için hala kovalamak istiyorum sizce realistlikten aşırı mı uzak olur? :)

Hiç de uzak olmaz

Karadeniz’in hakkıydı -12 , modeller nasıl yüksek ihtimal vermez anlamıyorum , fazla batılı geldiği için ne İstanbul’a ne de Karadeniz’e tam yaramıyor ama asıl Ggs bence yeni başlıyor ( OLASILIQ )

• Son güncellemeler de 20 Ocak civarında diyagramlarda ve modellerde biraz da olsa soğuma açısından hareketlenme var gibi görünüyor ustalardan bu dönem hakkında varsa düşüncelerini merak ediyorum

• Son güncellemeler de 20 Ocak civarında diyagramlarda ve modellerde biraz da olsa soğuma açısından hareketlenme var gibi görünüyor ustalardan bu dönem hakkında varsa düşüncelerini merak ediyorum

Höstadlar kadrosuna biz de dahilsek bu sayfada ve model sayfasında bir çok yorum yaptım 20’si civarı İçin ( daha 14 gün var , koskoca 14 gün ) ve o dönemlere sistem beklentim var yaptığım hesaplamalara göre naçizane ( sistem değil ben naçizane) :hfyeni (18):

• Burda yaklaşan kış koşulları,ggs falan filan diyen bir arkadaş olacaktı.Söyleyin ona doğalgaz faturasını ona göndereceğim.Bu nedir ya :hfyeni (18):

Bindirmeli sistem teorisi var o da olur mu hocam? :hfyeni (18): -8 -12 -15 diye gidiyor

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif