Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam sizi yakalamışken sorayım 14-15 için ekstrem senaryoların ihtimalinden malesef ki umut kalmadı fakat -12 leri orta karadeniz için hala kovalamak istiyorum sizce realistlikten aşırı mı uzak olur? :)

Şu tarz bir senaryonun gerçekleşme ihtimali bana göre epey artmış durumda ( hala vade uzun lehte aleyhte her şey olabilir , Kuzey Atlantik jetleri çok oynak davranıyor Skandi bölgesi için )

• Şu tarz bir senaryonun gerçekleşme ihtimali bana göre epey artmış durumda ( hala vade uzun lehte aleyhte her şey olabilir , Kuzey Atlantik jetleri çok oynak davranıyor Skandi bölgesi için )

Hocam balyozis beklentilerine öncü olarak muhteşem olur inşallah en kötü böyle nasip olur.

• Hocam balyozis beklentilerine öncü olarak muhteşem olur inşallah en kötü böyle nasip olur.

Bu sistem -11/-12 alırsak peşinden gelecek ayazla kışın devamı efsane sistem inancım geometrik olarak katlanır ( ay sonu -18 potaya girer bana göre , Cold.EFso endeksleri )

Ama 9-11 sistemi gibi 12-14 sistemi de -8/-9’la kalırsa paniklemeye başlarım

Tabi ayaz ve don görmemiz çok önemli her şartta

• İSTANBUL, EDİRNE VE AVRUPA'YI FELÇ EDEN MEŞHUR 1963 KIŞI

1963 yılı ocak ayının ikinci yarısı, İstanbul'un Trakya'yla karayolu bağlantısının kesildiği, günlerce tren ulaşımının bile sağlanamadığı, şehre günlerce su verilemediği efsanevi kışlardan biridir...

pasted-from-clipboard.jpg

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün (MGM), illerimize ait istatistiki veriler bölümünde, Edirne'nin ölçülen en yüksek kar kalınlığının 50 cm. olduğu ve tarihin de 01-02-1963 olduğu yazar...

1963 kışı İpsala Keşan arası:

attachment.php?thumbnail=1739   

Ferhunde Us arşivinden 1963 kışına dair bir fotoğraf:

Edirne Meriç köprüsü

Kendisinin fotoğrafın altına düştüğü not ise şöyle:

1963 yılını Edirne'de yaşayanlar çok iyi bilirler...O yıl kış çok şiddetli geçti...Okullar 40 gün süreyle tatil edildi...İki nehir birleşti ve dondu...Hatta Edirne'ye gelmek üzere olan üç Hürriyet muhabiri yolda donarak öldü...Çok zor ama çok güzel bir kıştı...

resim

Üç gazetecinin ölüm haberini bir de gazeteci yazar Hakkı Devrim'in 2000 yılında yazdığı bir yazıdan okuyalım:

Otuz yedi yıl önce bugün (23 ocak, 1963, çarşamba), şiddetli tipiye rağmen, şoför Yüksel Öztürk'ün kullandığı otomobil Hürriyet binasından saat 15.30'da yola çıktı. Günlerdir yağan kardan adeta felce uğramış olan Trakya'ya gidiyorlardı. Pek yakışıklı bir gazeteciydi Yüksel Kasapbaşı... Ve tecrübeli foto muhabiri Abidin Behpur; kara saplandığı haberi gelen Edirne-İstanbul trenini arayıp, her neredeyse bulmaya çalışacaklardı.

Ertesi perşembe günü öğle sonu, Çatalca yakınında arabaları kara saplandı. Yolda kalmış bir kamyonun şoförü ile muavini yardıma geldilerse de olmadı. Ayaz müthişti, geceyi geçirmek üzere arabalarına döndüler.

Cuma günü tipi hafifledi. Kamyoncular Hürriyet'in otomobilini aradılar; 100 metre ötede olması lazımdı, ama yoktu.

attachment.php?thumbnail=1864   

Gece yarısı Karayolları'nın kar temizleme ekibi buldu otomobili. Üç genç adam, şoför mahalline sığınmış ve orada donarak can vermişlerdi.

Cep telefonları devri değildi. İki gündür haber alınamadığı için gazetedekiler endişeliydiler. 26 ocak cumartesi sabahı merkeze ulaşan inanılması güç haberle beyinlerinden vurulmuşa döndüler.

Üç şehidin naaşları o akşam özel bir trenle Küçükçekmece'ye getirildi. 28 ocak pazartesi günü elimizde büyüdüler demeye cüret edeceğim meslektaşlarımızı, Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verdik

Olayın Milliyetteki haber arşivleri:

Kar altındaki Edirne ile tren yolu irtibatı da kesilmişti...22 Ocak - 29 Ocak arası karayolunun dışında, demiryolu irtibatı da kesilmişti..Halk yiyecek ve yakacak sıkıntısı çekiyor, cenazeler olumsuz hava koşullarından kaldırılamıyordu.

attachment.php?aid=1865   

Edirne Uzunköprü Hürriyet Anıtı 1963 Kışı :

attachment.php?aid=881   

İstanbul'da da durum çok iyi değildi...Terkos gölü donmuştu ve şehre uzunca bir süre su verilemiyordu...Şehre kurtlar inmeye başlamıştı...

1963 kışını unutulmaz kılan bir başka olay da şimdilerde fazlaca yerleşim yerinin bulunduğu İstanbul'daki Yeşilköy'e kurtların inmesi olmuştu. Kurtların indiği Yeşilköy 1963 yılında yolların kapanması ve gazetecilerin donarak ölmesi dışında gazete manşetlerine taşınan ve yankı uyandıran bir başka haberdi.

İstanbul'da 15 gün aralıksız kar yağışının görüldüğü sıcaklık ve hava durumu arşivi:

Üsküdar'da çekilen bu kare, soğuk kış günlerinin şiddetini hissettirmeye yetiyor. Kareye bakanların dikkatini çeken ilk detay meydanın fazlaca boş kalmış olması.

İzmit'te de deniz donuyor. Sakarya'da bendler taşıyordu...

İstanbul'da son 32 yılın en soğuk günü yaşanıyordu 17 ocak 1963 gecesi -14 derece ile...

Tabii sadece bizim için değil, Avrupa için de son yüzyılın en efsane kışlarından biriydi 1963 kışı...

Rekor kar kalınlıklarıyla meteoroloji arşivlerinde birçok Avrupa ülkesinde ilk sıralarda yer alan bir kıştı 1963...

resim

attachment.php?aid=1740   

resim resim resim resim resimresim resim resim  resim resim resim resim

resim

Avrupa'da da birçok nehir donmuştu...

Kar yüksekliğinden arabalar günlerce kurtarılamamış , yollar açılamamıştı...

• Cold Hocam ! Baba sistem Şubat'a mı sarktı? Yoksa ocak sonu bir şeyler olur mu

Sayfa içerisinde uzun vade ile ilgili tüm görüşlerimi bir kaç kez arz ettim

Döngü değişmezse Şubata sarkmaz , belki çok oyalanırsa 3’te belki 31-2 Şubat öteleme olur ama mevcut verilere göre 27-31 Ocak bende güçlü bir sistem ihtimali olarak kayıtlı OLASILIK ajandamda

Ama 20’si civarları da yine bu 12/14 gibi belki bi tık daha güçlüsü sistem emareleri de az değil bana göre

• Sayfa içerisinde uzun vade ile ilgili tüm görüşlerimi bir kaç kez arz ettim

Döngü değişmezse Şubata sarkmaz , belki çok oyalanırsa 3’te belki 31-2 Şubat öteleme olur ama mevcut verilere göre 27-31 Ocak bende güçlü bir sistem ihtimali olarak kayıtlı OLASILIK ajandamda

Ama 20’si civarları da yine bu 12/14 gibi belki bi tık daha güçlüsü sistem emareleri de az değil bana göre

Hocam cahilliğime verin ama bu tarih skalası bana garip geldi.

12 14 Ocak 20 Ocak 27-31 Ocak 31-2 Şubat neredeyse önümüzdeki 25 günün her biri parsellenmis gibi yorumladım.

40 yaşında 19 senesini matematiğe adamış olan benim LGS sınavında 20 matematik sorusu var demem gibi durmuş sanki.

• Hocam cahilliğime verin ama bu tarih skalası bana garip geldi.

12 14 Ocak 20 Ocak 27-31 Ocak 31-2 Şubat neredeyse önümüzdeki 25 günün her biri parsellenmis gibi yorumladım.

40 yaşında 19 senesini matematiğe adamış olan benim LGS sınavında 20 matematik sorusu var demem gibi durmuş sanki.

Neyi parsellemesi kardeşim anlamadım

12-14 Ocak zaten sistem var ve haftalar önceden beri takip ettik

20 Ocak civarı sistem bekliyorum demişim

27-31 Ocak için de beklentim var demişim

Neresi hoşuna gitmedi mesela

31-2 olan da Eğer faz 3 uzarsa sistem o döneme sarkar demişim demez olaydım

Neyi iptal edeyim senin güzel keyfin için mesela gördüğüm verilerde ??