Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • PergamoN hocam, Cenk hoca tarih vererek tekrar yıkıcı deprem olabilir mi demek istemiş bölgede?

Dediği yer neresi oluyor?

Bahsettiği yer Gölbaşı'nın kuzeyi oluyor. Bu kesimde kırılmanın olmamış olmasından bahsediyor. Verdiği tarihler ise geçmişteki depremlerin tekrarlanma aralıkları. Yani bu kesimde risk olabilir diyor.

• Offizieller Beitrag

icenow123 Sun hocalarim bence Cenk hoca baska birseye cevap vermis, verdigi tarihler dogu marmara segmenti icin tarihsel deprem periyodu ile ilgili, birileri tekirdag depremini sormus hocada yanlis yere yazmis gibi geldi..

• icenow123 Sun hocalarim bence Cenk hoca baska birseye cevap vermis, verdigi tarihler dogu marmara segmenti icin tarihsel deprem periyodu ile ilgili, birileri tekirdag depremini sormus hocada yanlis yere yazmis gibi geldi..

Hocam yanlış yere yazsa muhtemelen kaldırırdı yazıyı.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Offizieller Beitrag

Hocam yanlış yere yazsa muhtemelen kaldırırdı yazıyı.

hoca sahada cok fazla inceleyebildigini sanmiyorum her mesaji, verdigi tarihler direkt d.marmara segmenti icin hep bahsettigi tarihler, benim gorusum bu yonde

• icenow123 Sun hocalarim bence Cenk hoca baska birseye cevap vermis, verdigi tarihler dogu marmara segmenti icin tarihsel deprem periyodu ile ilgili, birileri tekirdag depremini sormus hocada yanlis yere yazmis gibi geldi..

Umarım öyledir. Bir büyüğü daha kaldıracak mecalimiz yok çünkü.

• Ana fay uzerinde bir deprem gibi gorunuyor, gecen gun Virga hocam 3 yillik mikrodeprem haritasi paylasmisti, o depremlerden biri. Hepimiz tedirginiz ancak bu tarz tekil bir depremin oncu olup olmadiginin bilgisi kimsede yok. Deprem sayisi artisi ve ozellikle fayin uc kisimlarinda bu depremlerin olmasi beni dahada tedirgin eder, ancak bu demek degildir deprem olmayacak. Yeryuzu cok kompleks ve karmasik hareket ediyor bunu biliyoruz dolayisiyla tedbirimizi alip hayata devam..

Hocam ana fay üzerinde meydana gelen bir deprem. Araştırmaların en çok yapıldığı ve deniz zemininde gaz çıkışlarının olduğu nokta. 3.8-4.2 aralığında depremler belli aralıklarla meydana geliyor. Bir çok hocamız ve özellikle kandilli yakından takip ediyor bölgeyi uzunca bir zamandır.

Önlemler hayatımızı kurtarır. Artık hızlı adım atmak kararlar almak şart hocam

• PergamoN hocam, Cenk hoca tarih vererek tekrar yıkıcı deprem olabilir mi demek istemiş bölgede?

Dediği yer neresi oluyor?

Verdiği tarihler İstanbulu etkileyen depremlerin tarihleri kendi haritaladığı doğu marmara segmentine atıfda bulunuyor. Bazı deprem bilimcilerin bu fayda morfolojide (yüzeyde) atım miktarı çok az ölü fay dediği için örnek vererek bakın burasıda kırıldı sismik olarakda kırılma kuzeyde devam ediyor ama topografyada yüzeyde belirgin bir atım miktarı yok demiş.

Geçen haftalarda benim bahsettiğim olay kırığın yüzeyde izlenememesi kırılmadığı anlamına gelmez inSAR verilerinde bu deformasyonu ve kırık hattını belirleyebilirsin.

Cenk hocanın haritaladığı doğu marmara segmentinde atım miktarı yüzeyde diğer kesimlere göre daha az ama derinde atım miktarının arttığını söylüyor geçen günlerde yayınlanan videoda açıklamış tam değerleri hatırlamıyorum örnek veriyorum şuan, doğu marmara segmenti atım miktarını yüzeyde %10 karşılıyorsa 5-10km derinlikde %40 10-20km derinlikde %50 daha fazla atım yapıyor bunun doğruluğunuda alttaki formasyonun yaptığı atım miktarından bulmuşlar yüzeyde 2km'lik bir atım mevcutsa 5-10km arasındaki formasyon 8km ,10-20km arasındaki formasyon 10km ötelenmiş bu zamana kadar gerçekleşen depremlerde. (bu konu hakkında çok bilgim yok nasıl bulunuyor bilmiyorum).

• PergamoN hocam kuzeyimde Pütürge Altsegmenti'nde 1 haftadır ciddi aktivite var. Bunu normal karşılamak mı gerekir. Yoksa görüşünüz devam ediyor mu? Bulunduğum yapı az-orta hasar arası. Kalmaya devam ediyorum mecburen. M6.5 civarı sarsıntıyı kaldıracak durumda değil.

• Her şekilde sakin olmakta fayda var.

Fakat 3.8 olan bi depremin peşinden kücük deprem beklemek bana doğru gelmiyor.

Olan depremde zaten kücük deprem. Marmara bunu ara sıra hep yapar.

Pergamon yine dolunay ve Dedeağaçta Amerikan gemisi var bir sıkıntı olmaz dimi?

• PergamoN hocam kuzeyimde Pütürge Altsegmenti'nde 1 haftadır ciddi aktivite var. Bunu normal karşılamak mı gerekir. Yoksa görüşünüz devam ediyor mu? Bulunduğum yapı az-orta hasar arası. Kalmaya devam ediyorum mecburen. M6.5 civarı sarsıntıyı kaldıracak durumda değil.

Ben amatör olarak yapmıştım o açıklamayı 50km civarında bir boşluk hesaplamışdım.Yabancı sismologlardan biride benzer görüşde bir önveri yayınladı bunu makaleye dökebilirler yakında açıklamasıda şöyle;

GPS ve yakın alan uzaktan algılama verilerinin birleştirilmesi, en büyüğü 2 ila 6 km derinlik arasında olan fay kaymasının mekansal dağılımını aydınlatır. Kırılma, 2020 Elazığ kırılmasının yaklaşık 30 km güneyinde durdu ve potansiyel olarak arkasında başka bir Mw 6.8 depremi için olgunlaşan sismik bir boşluk bıraktı

171024-0041870e6defa547d0029-jpg

Bu kesimde 1905 Depremi (6.8Mw) mevcut DAF'da meydana gelen 1822, 1866, 1872, 1874, 1875, 1893,1905 deprem serisinin sonuncusunu oluşturuyor ve kısmen yeni yeni kullanılmaya başlansada aletsel döneme denk gelmişdir, bu deprem serisinde kırılmayan bir tek Gölbaşı-Türkoğlu segmenti vardı bilinen. 1822 depremi biraz tartışmalı amanos segmenti olarak geçiyor ama ÖDF segmentlerine koyan çalışmalarda var (Ambresy)'in amanos segmentinde yüzey kırığını haritaladığına dair atıflar mevcut.

Son depremi baz alırsak 2023-1905=118 yıl 11mm kayma hızından 1.29m atım miktarı yapar bu kesimde Maraş ve Elazığ depremleri arasında bana göre 50 yabancı sismologa göre 30km uzunluğundaki kesimde inSAR verinlerinde kırık gözlemlenmiyor ama Elazığ depremi sonrasıda dahil yoğun bir aktivite mevcut ne tür bir risk barındıyor kestirmek çok güç. Elazığ depreminde 30km kırıkda derinde 1.80m civarında atım miktarları mevcutdu bu kesiminde 30km uzunluğunda benzer atımlarla kırılacağını varsayarsak 1.80-1.29=50cm civarında bir açıkdan bahsedilebilir buda 11mm hızdan 40-50 yıl arasına tekabül eder çok kompleks davranışlar içerdiği için nasıl kırılacağını bilmek imkansız olası bir riskden bahsedilebilir ama bu hemen olacak diye bir kaide yok.

• Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim hocam

• Verdiği tarihler İstanbulu etkileyen depremlerin tarihleri kendi haritaladığı doğu marmara segmentine atıfda bulunuyor. Bazı deprem bilimcilerin bu fayda morfolojide (yüzeyde) atım miktarı çok az ölü fay dediği için örnek vererek bakın burasıda kırıldı sismik olarakda kırılma kuzeyde devam ediyor ama topografyada yüzeyde belirgin bir atım miktarı yok demiş.

Geçen haftalarda benim bahsettiğim olay kırığın yüzeyde izlenememesi kırılmadığı anlamına gelmez inSAR verilerinde bu deformasyonu ve kırık hattını belirleyebilirsin.

Cenk hocanın haritaladığı doğu marmara segmentinde atım miktarı yüzeyde diğer kesimlere göre daha az ama derinde atım miktarının arttığını söylüyor geçen günlerde yayınlanan videoda açıklamış tam değerleri hatırlamıyorum örnek veriyorum şuan, doğu marmara segmenti atım miktarını yüzeyde %10 karşılıyorsa 5-10km derinlikde %40 10-20km derinlikde %50 daha fazla atım yapıyor bunun doğruluğunuda alttaki formasyonun yaptığı atım miktarından bulmuşlar yüzeyde 2km'lik bir atım mevcutsa 5-10km arasındaki formasyon 8km ,10-20km arasındaki formasyon 10km ötelenmiş bu zamana kadar gerçekleşen depremlerde. (bu konu hakkında çok bilgim yok nasıl bulunuyor bilmiyorum).

Teşekkürler hocam