Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • şapkayı ünümüze koyup düşünmemiz lazım bu adalet ilahi mi yoksa insanimi bu yaşıma kadar gördüğüm en kötü kış bu kış oldu desem yalan olmaz.dünyanın yok oluşuda insan elinden olacak teknoloji gelişiyor gelişmesinede doğayada bu teknoji zarar veriyor.geçenlerde bir filimde görmüştüm hertaraf çöl olmuştu insanlar bir damla su için birbirini öldürüyordu nediyeyim inşallah insanlığın sonu böyle olmaz diyeceğimde gidişat da hiç iyi görünmüyor.gelişmiş ülkeler bir araya gelip bu iklim sorununa biran önce çare aramaları araştırma yapmaları lazım önlemleri almaları lazım iş işten geçtiği zaman ortada yaşanacak bir yerde kalmayacak gelecek nesilleri çok zor günler aylar hatta yıllar bekliyor.

• şapkayı ünümüze koyup düşünmemiz lazım bu adalet ilahi mi yoksa insanimi bu yaşıma kadar gördüğüm en kötü kış bu kış oldu desem yalan olmaz.dünyanın yok oluşuda insan elinden olacak teknoloji gelişiyor gelişmesinede doğayada bu teknoji zarar veriyor.geçenlerde bir filimde görmüştüm hertaraf çöl olmuştu insanlar bir damla su için birbirini öldürüyordu nediyeyim inşallah insanlığın sonu böyle olmaz diyeceğimde gidişat da hiç iyi görünmüyor.gelişmiş ülkeler bir araya gelip bu iklim sorununa biran önce çare aramaları araştırma yapmaları lazım önlemleri almaları lazım iş işten geçtiği zaman ortada yaşanacak bir yerde kalmayacak gelecek nesilleri çok zor günler aylar hatta yıllar bekliyor.

Kendi köyümüzde maden çalışmasına örgütlenerek karşı çıktık ve başardık.

AMa maalesef aynı firmanın Giresun genelinde 12 maden ruhsatı daha aldığını öğrendim.

Karadeniz'de yerine fındık dikmeyecekseniz kesip yok ettiğiniz her ağaç katliamdır.

Maalesef insanlığın çıkar harici pek birşeyle ilgilenmediği kanaatindeyim Bülent abi.

Kızılderilinin söylediği gibi, betonun yenmeyen birşey olduğunu öğrendiğimizde çok geç olacak. Ben elimden gelen çabayı gösteriyorum, yapacak başka birşey yok.

• Kendi köyümüzde maden çalışmasına örgütlenerek karşı çıktık ve başardık.

AMa maalesef aynı firmanın Giresun genelinde 12 maden ruhsatı daha aldığını öğrendim.

Karadeniz'de yerine fındık dikmeyecekseniz kesip yok ettiğiniz her ağaç katliamdır.

Maalesef insanlığın çıkar harici pek birşeyle ilgilenmediği kanaatindeyim Bülent abi.

Kızılderilinin söylediği gibi, betonun yenmeyen birşey olduğunu öğrendiğimizde çok geç olacak. Ben elimden gelen çabayı gösteriyorum, yapacak başka birşey yok.

Gürgen meşe kesiyorsan en azından fındık dik. Fındıkta bir orman ürünü ve bir ağaç zaten. Ha ben karadenizi çölleştircem diyorsalar orada duracaklar. Karadenizli ağacı çürüyünce keser yerine ya yenisini diker ya fındık diker ya meyve diker. Bu bölgeye el attırmayız yemez yani. Beton da bir yere kadar yer sonrası zaten yerşekilleri izin vermez. İleride çok değil bundan 20 sene sonra Türkiyenin tek yaşanılır yeri Karedeniz olacak. Bitki ve hayvan Türleri yavaş yavaş kuzeye Karadenize göçe başlayacak. Daha uzun yıllar sonra da tek yaşanılır yer İskandinav ülkeleri olacak. Yaşam kuzeye kaymaya başladı. Bölgemizin değerini bilmek lazım. Çok büyük kaynaklar içinde yaşıyoruz ancak değerini bilmiyoruz. Maden ocakları veya başka şeyler hes projeleri karadenizli bunları yemez kardeşim yallah başka kapıya. Ben aynı zamanda kuş gözlemciliği de yapıyorum. Ülkemizde 120 yerli türde popülasyon artışı oldu ve bunların 70 türü Karadenizde üreme imkanı bularak arttı. Nesli tükenmek üzere olan türler Karadenizde yaşam alanı bularak yeniden popülasyonunu artırdı gerisini siz düşünün artık

• Kendi köyümüzde maden çalışmasına örgütlenerek karşı çıktık ve başardık.

Herkes doğaya bizler gibi duyarlı değil malesef.Allah tan bizim köylerde böyle maden felan derdiyok köy 50 li yıl önce nasılsa yine aynı ha yapılaşma var ama eski evi yıkıp yerine yenisi yapılıyor aksi olsa zaten hertaraf talan olurdu mesela örnek istanbulun hertarafı beton olmuş 35 yıl önce gittiğim istanbulun arasında şimdikiyle dağlar kadar fark var bizim insanımız akıllanmaz halo dayımın dediği gibi ha içerde olmuşum ha dışarda ne farkeder dünya zaten bir hapishane değilmi 😊

• Uzun bir zaman sonra adamakıllı ısınma göreceğiz. Bu ısınma, aksiyon için adam gibi altyapı demek.

Şimdi el nino gibi davranıyor atmosfer. Tabi bu senaryo gerçekleşirse. El ninodan beklenen budur.

El nino senesi, la Nina gibi davrandı maalesef. Stabil soğuk, yağışsız.

Aksiyon yaşanacaksa, bazen ciddi ısınmalar görülmeli.

Maalesef bu ısınmalardan sonra, ilkbahar geç donları yaşamamız muhtemeldir.

• Bu sene bana kalırsa en hareketli ay kasım oldu. Ki genelde şöyle bir tabir vardı kasım iyi geçerse kış geçer ben buna zamanında da katılmıyordum bu sene de kendimce bunu kanıtlamış oldum. Kasım ile kış arasında aynı yönde korelasyon olduğunu düşünnüyorum. Ne kasımlar gördük sıcak devamında ne kışlar gördük kar yağışının bol olduğu. Kasım ayında kar yağdığında iyi geçen kış sayısı en azından son 20 yılda çok az bir düzeydedir.

• Uzun bir zaman sonra adamakıllı ısınma göreceğiz. Bu ısınma, aksiyon için adam gibi altyapı demek.

Şimdi el nino gibi davranıyor atmosfer. Tabi bu senaryo gerçekleşirse. El ninodan beklenen budur.

El nino senesi, la Nina gibi davrandı maalesef. Stabil soğuk, yağışsız.

Aksiyon yaşanacaksa, bazen ciddi ısınmalar görülmeli.

Maalesef bu ısınmalardan sonra, ilkbahar geç donları yaşamamız muhtemeldir.

Atmosferde don oluşturacak bir soğuk da kalmadı ki nereden don olsun. 5 derecenin altına düşemeyen sıcaklıklar. nereden don yapsın ki. Bence bundan sonra don olayı da sanki tarihe karışacak gibi.

• Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ-6,0
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ-2,9
    Ordu, Akkuş, AKKUŞ-2,8
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ-1,8
    Ordu, Gürgentepe, GÜRGENTEPE-1,4
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE-1,4
    Ordu, Gölköy, GÖLKÖY-1,0
    Ordu, Korgan, KORGAN-0,7
    Ordu, İkizce, İKİZCE/ŞENBOLLUK0,0
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE/TOPÇAM0,1
    Ordu, Aybastı, AYBASTI0,4
    Ordu, Kumru, KUMRU2,0
    Ordu, Çaybaşı, ÇAYBAŞI2,3
    Ordu, Kabataş, KABATAŞ2,3
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/EKİNCİLER KÖYÜ2,4
    Ordu, Fatsa, FATSA/ILICA2,5
    Ordu, Çamaş, ÇAMAŞ2,9
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/KIRLI BELDESİ4,4
    Ordu, Çatalpınar, ÇATALPINAR5,0
    Ordu, Ünye, ÜNYE5,2
    Ordu, Ünye, ÜNYE BALIKÇI BARINAĞI ANA MENDİREK FENER5,4
    Ordu, Altınordu, ORDU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ6,0
    Ordu, Fatsa, FATSA6,2
    Ordu, Altınordu, ORDU7,2
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/YASONBURNU FENERİ7,2
  • Atmosferde don oluşturacak bir soğuk da kalmadı ki nereden don olsun. 5 derecenin altına düşemeyen sıcaklıklar. nereden don yapsın ki. Bence bundan sonra don olayı da sanki tarihe karışacak gibi.

Valla buna ancak inşallah derim. Bu saatten sonra don kimseye yaramaz.

Ammaa, istisnasız böyle süreçlerin sonunda Mart ayında don yaşandı. Elbette her biri farklı rakıma etki etti ama, sonuçta yaşandı

• Evet yine her şey müsaitken inemedi yb dik uzandı ama devamı gelmedi yine yamuldu,gelmemesine sevinsek mi üzülsek ikilemdeyim ….

Zaga 200'lü saatler yaklaşık modelin gösterdiği gibi olsun, öylede bi iner ki, fakat dediğin gibi gelse mi daha iyi olur gelmese mi bende bilemedim.

Yüce yaradanın takdiri böyle ise, vardır kudretine kurban olduğumun bir bildiği, o yüzden Allah gelecek diyorsa, baş göz üstüne, buyursun gelsin.

• İnşallah olur mart karı hiç tat vermiyor ama sahilde 20 - 30cm yapsa vallah tada tuza bakmam çok ta lezzetli olur :)--

Mart 8'e kadar sahil dahil takibi bırakmam. Yani kocakarı takviminde 23 Gücük tarihine kadar.

Ondan sonrası sahiller için morttur. Benim rakımımda ise (800 civarı) Abrul beşine (18 Nisan) kadar kış bitemez.

Yaylanın kışı da Mayıs yedisinde (20 Mayıs) biter