Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold efso hakkında gördüğümü diyecek olursam genel olarak güzel yorumları vardı ama fikrine ters düşen en ufak bir yoruma çok sert tepki veriyordu. İtici bir durum bence. Bu arada gümüşhanede iyi kar yağıyor hafiften tutmaya başladı sabaha en az 10cm olur inşallah. Örtü üstüne örtü oluyor diyebilirim ama mgmnin istasyon galiba güneş almış kar kalmamış ki kar ölçmemiş 2 gündür 😀

• Kokan balığın kokusunu keşke biz de zamanında alsaymışız bülent abi çok hata ettim şahsım adına konuşursam. Neyseki gerçeklerin er yada geç ortaya çıkmak gibi bir huyu var.

Geç olsun güç olmasın bir yerden patlayacaktı zaten bedirhan boş ver her zaman derim bir insan kendini fazla ön pilana atmıyorsa ondan kimseye zarar gelmez biz dostlarımızın kim olduğunu iyi biliyoruz.

• cold efsoyu tanımam bilmem etmem konusuna bile girmedim ama çok kardeşimize abimize ayıp etti gelsinler bari onlar fatih ağabeyimiz hele yanlış bilmiyorsam öğretmendir, gelin abim

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• Sahiller için işler sıkıntı yüksek yamaçlar için işler iyi bence öyle de gider mart ayı cıvıl olsada yüksek köyler için bereketldir

• kış bitti madem neden herkes montla kabanla botla geziyor gezselerya kısakollu larla yazlık ayakkabılarla demekki kış bitmemiş.beyler kimse kendini kandırmasın karadenizin kışı nisan ayının 20 sine kadar bitmez arada sıcak günler olur fakat yine sıcaklık düşer kışı sadece kar'ile badaştırmamak lazım kışın en önemli etkeni soğuk olmasıdır soğuk olmasa karda yağmaz kışta olmaz.oyüzden kimse duygusal davranıp kış bitti demesin olaya birde bilimsel olarak bakmak gerek dostlar.daha önümüzde 1,5 aylık zaman var kimse enseyi karartmasın çıkmayan candan ümit kesilmez 😊

• kış bitti madem neden herkes montla kabanla botla geziyor gezselerya kısakollu larla yazlık ayakkabılarla demekki kış bitmemiş.beyler kimse kendini kandırmasın karadenizin kışı nisan ayının 20 sine kadar bitmez arada sıcak günler olur fakat yine sıcaklık düşer kışı sadece kar'ile badaştırmamak lazım kışın en önemli etkeni soğuk olmasıdır soğuk olmasa karda yağmaz kışta olmaz.oyüzden kimse duygusal davranıp kış bitti demesin olaya birde bilimsel olarak bakmak gerek dostlar.daha önümüzde 1,5 aylık zaman var kimse enseyi karartmasın çıkmayan candan ümit kesilmez 😊

Gara lastikleri tekrar ayağıma giyene kadar kış bitmez Bülent hocam :)

Hocam, lütfen yanlış anlamayın, ben bilimsel yönünden zerre anlamam, bilimsel dayanağım da yok, sadece bu zamana kadarki gözlemlerime dayanarak söylüyorum: Sahiller için Nisan 20'sine kadar sürmesi ifadesi bana pek sıcak gelmiyor. Hatta ben sahile mart ayında yağan kardan bile keyif almıyorum. Çünkü genelde bir taraftan yağarken bir taraftan eriyor, güneş açıyor vs. Belki çok kuvvetli bir soğuma olursa ancak keyif verebilir. Bizim buralarda az da olsa tütün üretimi devam etmektedir. Tütün için fideler şubat ortaları gibi ekilmeye başlanır. Yani bir bakıma şubat ikinci yarısı yavaştan da olsa bahar hazırlığıdır. Yani üreticiler artık ufaktan da olsa kışın çekilmeye başladığını göz önünde bulundururlar.

Bence burada arkadaş da kış bitti derken sahile kar yağma olasılığının azaldığını ifade etmek istemiştir. Sürekli tarihlerin ertelenmesi ,sistemlerin sınırda kalması kar severleri psikolojik olarak etkiliyor. 😀

İnşallah dediğiniz gibi çıkmadık candan umut kesilmez de bir şeyler görürüz. En azından şubat ayı içinde. Yükseklere yağması da ayrıca sevindirici bir gelişme kuraklık açısından olumlu yönde. Ama biz sahil kesmi için son senelerde tatmin edici bir kar olmadığından dolayı tüm mesela sahile kar yağması olarak algılanıyor. Saygılar....