Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Pazar akşamı ve Pazartesi günü bölgemizde Ordu, Giresun, Rize ve Hopa hattında su baskını ve sel riski var. Dikkatli olalım. Derslerim dolayısıyla çok giremiyorum ve bilgisayarım yanımda değil, ayrıntılı analiz yapamayacağım. Yarın ya da en geç Pazar günü oraj ihtimali hakkında birkaç şey yazabilirim.

• Bugün bazı noktalarda lokal anlamda gökgürültülü yağmur geçişleri olması muhtemel. Çok olmasa da az gelisen bir konverjans sahası ve orta derece kararsizlık bir şeylere neden olabilir.

• Offizieller Beitrag

Orta Karadeniz'de Beklenen Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

01.10.2023 Pazar günü Sinop'un iç kesimleri ile Çorum, Amasya ve Tokat çevrelerinde yerel kuvvetli (21-50 kg/m2), Samsun ve Ordu çevrelerinde kuvvetli yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/m2) gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı

01.10.2023 06.00-01.10.2023 23.59

• Offizieller Beitrag

Doğu Karadeniz'de Beklenen Yerel Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yarın (01.10.2023) Pazar günü öğle saatlerinden itibaren Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Artvin'in kıyı kesimlerinde kuvvetli yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı

01.10.2023 13.00-01.10.2023 23.59

• Samsun'daki uyarı boşa olmayabilir ama rüzgar profiline baktığımda Tekkeköy civarı daha riskli görünüyor ya da son birkaç aydır olduğu gibi Atakum'un doğusundan da geçerek vurabilir belki merkezi :)

WRF Model Harita: 3 Saatlik Yağış Haritası

• Ay sonu ve ya Ekim başı olarak söylediğim hareketlenmeyi bu hafta yaşayacağız. Tahminim tam olarak başarılı sayılmaz, tahmini tarif ederken kış provası olarak lanse etmiştim, yani daha sert bekliyordum.

Adım Hıdır elimden gelen budur, affınıza sığınıyorum. Bir sonraki hareketli dönem beklentim 20 Ekim civarıdır. Hayırlı günler dilerim.

• Samsun'daki uyarı boşa olmayabilir ama rüzgar profiline baktığımda Tekkeköy civarı daha riskli görünüyor ya da son birkaç aydır olduğu gibi Atakum'un doğusundan da geçerek vurabilir belki merkezi :)

Bilgisayarim yanimda degil verilerin tamamina ulasamiyorum ancak ustunkoru baktigimda pek oyle bir durum goremedigim icin oyle yazdim. Tabii sinirli alan modelleri daha farkli ciktilar vermis olabilir.

• Palanci estağfurullah sana ithafen yazmadım ancak dey-dek fark etmiyor tahmin etmesi çok zor bir oluşum. Hiç beklemediğin anda kafana 200 mm indirebiliyor özellikle sonbahar mevsimi çok tehlikeli bu yüzden sıcak denizler en ufak bir serinlemede fazla tepki verebiliyor tek sıkıntısı koşullar oldukça yerel olduğu için 20 km arayla sıfır da çekebilirsin selle de boğuşabilirsin önümüzdeki günlerde Doğu Karadenizin doğusu ve Kafkas çevreleri için bu dediklerim yaşanacak gibi 300+ mm işten bile olmayabilir

• Palanci estağfurullah sana ithafen yazmadım ancak dey-dek fark etmiyor tahmin etmesi çok zor bir oluşum. Hiç beklemediğin anda kafana 200 mm indirebiliyor özellikle sonbahar mevsimi çok tehlikeli bu yüzden sıcak denizler en ufak bir serinlemede fazla tepki verebiliyor tek sıkıntısı koşullar oldukça yerel olduğu için 20 km arayla sıfır da çekebilirsin selle de boğuşabilirsin önümüzdeki günlerde Doğu Karadenizin doğusu ve Kafkas çevreleri için bu dediklerim yaşanacak gibi 300+ mm işten bile olmayabilir

Karadeniz, Karadenizligini yapacak gibi. Orografik yagislarin istasyonlari ucurdugu, denizel kutlelerin kiyilari dovdugu zaman zaman su baskini ve heyelanlarin oldugu bir sistem olacak gibi. Sel olmamasi hepimizin ortak dilegi. Neler olacak gorecegiz, degerli yorumlariniz icin tesekkur ederim hocam.