Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arda sana görev veriyorum mahallede güvercin işiyle uğraşan varmı bir araştır bakalım belki sahibi çıkar

Mahallede tanıdığım insan sayısı bir elin parmağını geçmez😂

Ama yine de anneme falan sorarım onlar belki biliyordur

Hedef Hava Harp Okulu

• Hiç şaşırmadım arda bir elin parmak sayısıda çok geldiyse diyecek birşey kalmamıştır

Hafif asosyal biriyim abim ya sadece okulda tanıdığım çok 😂

Sordum bizimkilere de hiç duymamışlar güvercin bakan birini abim

Hedef Hava Harp Okulu

• Hayatımda gördüğüm en kötü 3 ayı geride bırakıyoruz. Sıcağı geçtim yağış bile adam akıllı yoktu. Şubatta biraz yağdı rahatlattı ama kötü durumu değiştiremedi. Bu sene kış çok moralimi bozdu :31582

• Pozitif AAM(Atmospheric Angular Momentum) kaynaklı PNJet(Polar Night) uzaması ve güçlenmesi gibi bir durum olabilir. Ayrıca +MT(Mountain Torque) destek verebilir. AAM verilerinde 5 Mart'tan sonra pozitife geçiş gözüküyor bu da Polar Night Jetlerin uzaması ve güçlenmesine sebep olabilir. Mart'ta ATR yani Atlantik Sırtı ile karşı karşıya kalabiliriz. Durumu takip ediyorum. Eğer istediğimiz basınç dizilimi olursa güzel bir sistem alabiliriz. Bakalım neler olacak...

Yerçekimsel anlamda baktığımızda ise -GWD/+GLAAM eşleşmesi görüyoruz. Çünkü güçlü yerçekimsel dalga sürüklenmesi küresel anlamda atmosferik açısal momentumu azaltır. Pozitife yönelen küresel atmosferik açısal momentum zayıf yerçekimsel dalga sürüklenmesi olduğuna işaret ediyor. Bu ne işimize yarayacak diyorsanız; bu dolaylı yoldan EAMT yani Doğu Asya Dağ Torkunu etkiler. Biliyorsunuz atmosfer bir döngü içerisinde ve bir yerde olan olay diğer yerlere etki ediyor. Dünya'nın dönüşü sebepli bizler hep batıdan doğuya doğru analiz ederiz o yüzden işe ilk Doğu Asya'dan başlıyoruz sonrasında Pasifikte bulunan Jet akımlarının durumu ve bunların NAO/PNA bölgesine etkisini inceliyoruz. Akabinde Atlantik Jetleri ve Avrupa kıtası geliyor. Hint Okyanusundaki birkaç tropikal zorlamanın atmosfere etkisi, bir bölgedeki sürtünme ve dağ torkunun atmosfere etkisi, Kuzey Amerika'ya sistem inmesinin bize etkisi gibi şeyler Atmosferin ne kadar çalkantılı ve zor bir yer olduğunun kanıtı. Bizler sadece bildiklerimizin sınırında analizler yapabiliyoruz, işin sonunda Atmosfer yine bildiğini okuyor...

Yukarıda bahsettiğim AAM bölgesel bir durum değil. GLAAM(Global Atmospheric Angular Momentum) olarak düşünün çünkü benim bahsettiğim küresel anlamda momentumun hali. Hem GWO(Global Wind Oscillation) hem GLAAM incelediğimizde atmosferik boyutta bir fikir sahibi olabiliyoruz. İşin için FT(Frictional Torque) ve MT(Mountain Torque) giriyor. Atmosferik anlamda sürtünme torku ve dağ torkları, gezegensel atmosferik açısal momentuma bağlıdır. Ayrıca yerçekimsel anlamda GWD(Gravity Wave Drag Torque) canlanması EAMT(East Asian Mountain Torque) için fikir veriyor. Benim şahsen GWD adına aşırı bir bilgim yok ancak birkaç gün gecikmeli de olsa EAMT ile kolerasyonu olabilir. Ayrıca küresel anlamda üretilen çoğu GWD'nin Doğu Asya dağ silsilelerinde olduğunu biliyoruz. Bahsettiğim konu 5 Mart'tan sonrasıyla ilgiliydi çünkü AAM'ın pozitife dönüşü o tarihten itibaren oluyor. İlk paragrafta açıkladığım üzere ATR(Atlantic Ridge)'nin baskın olabilme ihtimali bulunuyor.

Dediklerimi doğrular nitelikte bir veri. Bakalım süreç aynen dediğim gibi ilerleyebilecek mi :)

• Güvercin bakan biri diye sorduysan zaten bilmezler ki kankam 😂

Yok ya fotoğrafı gösterdim dedim Abdullah abinin evine gelmeye başlamış da bırakacak yer arıyor etrafta kuş bakan tanıdığınız var mı dedim

Bence gayet etkili bir konuşma 🤨

Hedef Hava Harp Okulu

• İşin özüne bakınca önümüzdeki kış aralık 15 şubat 15 arası efsane kovalayacağız :)

Aslında bu kış o kadar müthiş 3 baboş sistemi kaçırdık bi ocak başı diğeri şubatta peşpeşe gelen iki sistem ki resmen rüzgarı bile sahilimizde bişeycikler yaptı, şansımız ufak tefek yaver gitseydi sahillerimizde çok güzel en az 3 örtülü sistem yaşayacaktık şans işte...

• İşin açığı bu saatten sonra gelecek soğuk atak tarımımıza büyük zarar vermeye başlar fındığı mahveder. Fındık karanfil ve yaprak açmaya başlamış bu yüzden de bölgemizde sistem kovalama taraftarı değilim artık kafamda kışı bitirmiş bulunuyorum gelirse batı bölgelere gelsin ancak bölgemize riskli olur