Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kerem kardeşimizin analizlerinden kafası karışanlara net özet yapayım. Geçen seneki slogan aynen geçerlidir. Mart karakolda biter.

Ya da yeni sloganda kullanabiliriz. Bu Mart bitmez :)

Eline zihnine sağlık Kerem, ufkumuzu açmaya devam ediyorsun.

Birşeyler öğrenebilmek adına okuyan, anlamaya çalışan kardeşlerimize bir realiteden bahsedeyim.

Uzaydan dünyaya bakarken eğer pasifik yüzüne bakıyorsanız, gezegenimizi sadece sudan oluşuyor zannedebilrsiniz.

Yani o kadar devasa bir su kütlesidir Pasifik.

O yüzden, atmosferi anlamak, pasifik bölgesini anlamaktan geçer bana göre.

SAM-İOD dengesi (bunların ilişkili olduğunu iddia eden benim, meteoroloji camiasında bilimsel bir bağ var mı bilmiyorum), İOD MJO İlişkisi, MJO- PH/Al ilişkisi, Enso durumu vs, bir şekilde yolu pasifikten geçen denklemler.

O yüzden, tahmin üretecek bir kişinin pasifikten başlaması bana göre elzem.

Kereminde bu sene ısrarla altını çizdiği AAMT ve EAMT dağ torkları gerçekten tüm desene etki ediyor.

Bana göre dağ torklarına Alp ve Norveç dağ torklarını da eklemek gerek.

Neyse. Fazla baş ağrıtmadan bir diğer konuya geçelim, Ümit kardeşim, kemiklerin ısındı mı, ne dersin, artık bu iş olur mu :)  kuzeyin_oglu

Ulan yakacaksınız fındıkları, aaah, ah :)

• Küresel anlamda etkili olan 3 momentum transfer bölgesi var. Bunlar Kuzey Amerika'daki Rocky Dağları, Doğu Asya'daki Himalayalar ve Altaylar, ve Güney yarım küredeki And Dağları. Bu saydığım üç yer Atmosferik Açısal Momentumun transfer bölgeleridir ve tipik olarak yüksek frekanslı AAM dalgalanmalarına yol açar. Alplerde bir tork olduğu biliniyor, Akdeniz Havzasıyla ilgili bir durum. Ancak Norveç'te aynısından bahsetmek pek mümkün değil gibi. Çünkü tork yapabilecek bir topoğrafya pek yok. Ayrıca birçok kez Atmosferik Açısal Momentuma dair yabancı makale okudum hiçbirinde İskandinavya'da bir dağ torkundan bahsedilmiyordu.

Ayrıca Alpleri ekleyeceksek aynı zamanda Grönland ve Güney Afrika'yı da eklemeliyiz. Çünkü bu bölgelerde yüzey basınç gradyanı diğer üç transfer bölgesine göre çok daha az. En belirgin olanlar Rocky, Himalaya/Altay ve And dağları.

Momentumdan farklı olarak SAM/IOD ilişkisi teorik anlamda uygun. Çünkü güney kutbi salınımlar dolaylı yoldan Hint Okyanusu'na etki edecektir haliyle Hint Dipolü de bundan etkilenecektir. Ayrıca IOD/MJO ilişkisi de aynı şekilde teorik anlamda uygun. Çünkü deniz suyu sıcaklıklarıyla tropikal konvektif aktiviteler birbiriyle alakalı şeyler. Baskın faz döngüsü ve hız potansiyeli hakkında fikir verecektir.

Ve evet Atmosferi anlamak aynen dediğimiz gibi Pasifik'ten geçer :hfyeni (25):

• Bugün biraz yükseklere çıkayım dedim .O rüzgarın ılık ılık uğultusu,kemiklerimin ısınması harikaydı kardeşim:)Rızık varsa fındığı toplarız rızık yoksa toplasak da yiyemeyiz tayfunum o yönden rahatım:)

• Norveçle ilgili olay tam olarak dağ torku değil , şöyle izah edeyim, Norveç ana karası, oluk bölgelerini bazen kuzeye itebiliyor. Bu kuzeye zorlama, iskandinav yükseği oluşumunun ana mekanizması olabiliyor çoğu kez.

Alpleri önemsememin sebebi ise bölgesel olarak bu bölge zaman zaman boyundan büyük şeylere sebep olabiliyor, şu an olduğu gibi. Bu bölgeye oluk zaafiyeti indiğinde Alp dağları batıya akı oluşturuyor. Bu durum, orta Avrupa sırt oluşumunun en büyük tehdidi. Ve bana göre, kafkasa kaçırdığımız birçok sistemin müsebbibi. Elbette bunlar benim ülkemiz açısından yıllardır yaptığım gözlemler. Küresel anlamda ne kadar etkili, onu bilim camiası ispatlayabilir ya da çürütebilir.

Şu an, devasa soğukların bize gelemiyor olmasında en büyük etken bana göre Alp dağlarının oluşturduğu ters akının Avrupa sırtının İtalya ayağını katletmesi.

Tekrar ediyorum, bunlar benim gözlemle olusturduğum bir nevi Türkiye endeksleri.

• kuzeyin_oglu reis sen güvercinlerden anlarmısın yada anlayan varmı bir güvercin geldi benim balkona 3 gündür gitmiyor bugün dışarı çıkarken balkonun kapısını açık bırakmıştık eve geldim baktım balkonda yok gitti heralde dedim otururken bir ses geldi baktım eve girmiş kerata ne yapsam bilemedim

• kuzeyin_oglu reis sen güvercinlerden anlarmısın yada anlayan varmı bir güvercin geldi benim balkona 3 gündür gitmiyor bugün dışarı çıkarken balkonun kapısını açık bırakmıştık eve geldim baktım balkonda yok gitti heralde dedim otururken bir ses geldi baktım eve girmiş kerata ne yapsam bilemedim

Yıllarca baktım abi o evcil güvercin.Muhtemelen yakınlarında güvercin bakanlardan birinindir.Besleyeyim desen tek yaşamaz.Sen onu uçurmaya çalış yolunu bulur.Uçamazsa yine güvercin bakan birine versen en iyisini yapmış olursun:)

• Yıllarca baktım abi o evcil güvercin.Muhtemelen yakınlarında güvercin bakanlardan birinindir.Besleyeyim desen tek yaşamaz.Sen onu uçurmaya çalış yolunu bulur.Uçamazsa yine güvercin bakan birine versen en iyisini yapmış olursun:)

Yarın birilerini bulup vereyim bari iki akşam balkonda kaldı bu akşam eve girince bende kutuya koydum yanına su yiyeceği şeyler bıraktım evde misafirim bu gece

• mart sistemlerini 1-2 hafta öncesine kadar büyük bir heyecanla beklerken şuan evde başıma güneş geçmiş bir halde yatıyorum :D

Winter Has Come

• Gfs ye göre orta- kuzey - doğu batı avrupa boyunca sert bir mart gösteriyor biz de ıse gayet bahar havası, ama tabi mart bu kararsızlık had safhada

• Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıklar

Ordu, Mesudiye, MESUDİYE 2,2
    Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ 2,8
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ 5,0
    Ordu, Akkuş, AKKUŞ 5,8
    Ordu, Çatalpınar, ÇATALPINAR 5,9
    Ordu, Gürgentepe, GÜRGENTEPE 6,8
    Ordu, Altınordu, ORDU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ 6,9
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ 7,2
    Ordu, Korgan, KORGAN 7,3
    Ordu, Kumru, KUMRU 7,6
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/KIRLI BELDESİ 8,1