Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ECMWF direk 1005 mb ile derinleştirdi.GFS de bile o kadar değildi.O bölgenin basınç diyagramını bulabilirsen bak bakalım okan.Sapması ve Yükselme eğilimi ne durumda:)

Sonra bir gün hoca nasreddin eşeğine ters binmiş pardon reis onu burada anlatmayacaktım kafam karıştı 🤣🤣

• Hafif örtü bekliyorduk şu görüntüde bu olmaz ama havada kar göreceğimiz çok açık kar sınırı sahillere kadar inecek biraz da bu taraftan baksak? O herkesin öve öve bitiremediği 2020'de bu tarz sistemi 24 ocakta almıştık şimdi de 13 ocakta

• Madem peşini bırakmayalım diyorsunuz.Peki samanlıkta iğne arayalım😂Eğer imgeyi yanlış yere vurmadıysam o baltık denizi estonya litvanya kıyılarında 12 ocakta patlayan Alçak basınç alanının ortalaması 1010 mb ve hemen yükselme eğiliminde.Gözüm üstünde kod adı 1005:))

• Hocam tahmininize saygım var elinize sağlık ama kış temenniler ve bir duzen üzerinde gitmez kendi bildiğini okur 2014 ve 2018 kışlarında sahil.kesimlere damla kar düşmedi kış her zaman kendi bildiğini okur umarım dediğiniz olur

Tabikide bu olmayan kışlarda zaten bu yüzdenin içinde fakat bu kıştan ümidimizi kesmemiz için henüz erken genelde bizim bölgemizin kışlarının olduğu aylar şubat ve mart ayları atmosferin dengesi seneden seneye bozuluyor seller fırtınalar vs ilerki yıllardada bunlar artarak devam edecek taki atmosfer kendini yenileyene kadar.işte o yenilenmenin sonrasında düzen yeniden kurulacak.

• Madem peşini bırakmayalım diyorsunuz.Peki samanlıkta iğne arayalım😂Eğer imgeyi yanlış yere vurmadıysam o baltık denizi estonya litvanya kıyılarında 12 ocakta patlayan Alçak basınç alanının ortalaması 1010 mb ve hemen yükselme eğiliminde.Gözüm üstünde kod adı 1005:))

Türkçe meâli gelir mi

• Hafif örtü bekliyorduk şu görüntüde bu olmaz ama havada kar göreceğimiz çok açık kar sınırı sahillere kadar inecek biraz da bu taraftan baksak? O herkesin öve öve bitiremediği 2020'de bu tarz sistemi 24 ocakta almıştık şimdi de 13 ocakta

24 ocakta hafif lapa lapa yağan örtülük sistem almıştık 2 hafta sonra balyoz inmişti daha kış çok uzun daha 3 gün sonrayı bilemeyen modeller isterse bütün kışı bitirsin bizde umut tükenmez

• Türkçe meali o AB alanı o kadar derinleşmeyip,yükselebilme ihtimali var.Buda soğukların gücünü kıramıyor.Yani ICON güncellemesi gibi diyebiliriz.Olur mu? ona bakacağız

Önce sarılalım. Ohh. Tamam.

Şimdi sıra geldi o ab'ye. Bu arkadaş sinoptiği büküp orta ve doğu Karadeniz'e yatırır mı, evet, ya o sırada -10 dan parça kopartıp üstümüze atarda 6 saat yoğun kar şatları oluşursa :/

• inşallah hocam nick bile yaptımm

• 3 gün ortalama altı sıcaklıklar (Ecmwf diyagrama bakarak Gümüşhane için konuşuyorum) sonra hop mart havası. Bu işi sevmedim. Uzun süreli blokaj, 20cm kar sonrası en az 1 hafta 0'ın üstüne çıkmayan sıcaklıklar beklerdim ocak ayında. Daha ayın yarısına bile gelmedik ama artık pek ümitli değilim bu konuda. Bakalım nasibimiz ne olacak?