İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yarın esenyurtta yağmur kaç gibi başlayacak bilgi verirseniz sevinirim dışarıda işim var da yakalanmayayım.

Hava çok bulutlu yani kapalı olacak gibi görünüyor. Ciddi yağış beklentisi yok. Arada bulutuna denk gelirsen çiseler geçer. Havada Afrika tozları olduğu için o minicik yağışta da çamur yapar araç üstlerini, kıyafetleri vs. İkindi saatlerine doğru da rüzgar kuzey yönden esmeye başlayacak. Çarşamba serinliyoruz

• En iyisi bir süre modellere bakmamak.

Sürekli olarak değişim var, tutarlılık zaten tırt oldu bu mevsim geçişinde.

850hPa'da +15'de var, -15 de var hahaha. ^^

Tekrardan yazıyorum Mart 15'e kadar Kar açısından güzel bir sistem aldık, aldık.

Alamadık, felâket sirenleri çalmaya başlar Ağustos sonu itibariyle barajlarda.

Diyeceklerim bu kadar..

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Şuraya bakar mısınız?

Daha şurada 2023'e geçeli 2 ay oldu, Melen ve Yeşilçay regülatörlerinden 117milyon metreküp su transferi olmuş İstanbul'a.

Geçen seneler ile karşılaştırma yapın.

Onlar yıllık alınan (metreküp verileri) grafikte var.

2023 daha ilk iki aydan alınan metreküp verisi ciddi derecede fazla.

Barajlar hani gıdım gıdım artıyor yada ara ara sabit gidiyor ya.

Sebebi apaçık ortada.

Bakalım nereye kadar götürecek bu Melen ve Yeşilçay regülatörleri.

• Melen çayından gelen suyu depolayan Hasanlar Barajı bile kurumaya başlamış yüzde 44.

Haberin Tamamı;

6 Ocak 2023 TRT Haber

Düzce'de tarım faaliyetlerine su sağlayan Hasanlar Barajı'nda su seviyesi, bölgenin az yağış alması nedeniyle yüzde 44'e düştü.

Sulama ve taşkın kontrolü amacıyla 1972'de Yığılca ilçesi Küçük Melen Çayı üzerinde inşa edilen baraj, 80 metre yüksekliğe ve 1 milyon 651 bin metreküp su kapasitesine sahip.

Bu özelliğiyle kentte bulunan 2 aktif barajın büyüğü olan Hasanlar Barajı, 26 bin 450 hektarlık alana sulama hizmeti veriyor.

Düzce Ovası'nda yürütülen tarımsal faaliyetlere önemli katkı sağlayan baraj, kentte aktif tarım yapılan 30 bin dönüm arazinin yüzde 45'inin su ihtiyacını karşılıyor.

Bölgede yağış azlığı nedeniyle su seviyesi düşen Hasanlar Barajı'nda doluluk oranı yüzde 44 olarak ölçüldü.

Geçen yıl aynı dönemde su seviyesi tam kapasite olan barajda kuraklık nedeniyle suların çekilmesi sonucu toprakta çatlaklar oluştu.

• Fransanın bazı yerlerinde kuraklıktan araba yıkama,bahçe sulama vs.yasaklanmış!!

• Maalesef modeller sabah pek ic açıcı degil ama yinede sinerjiye devam🤲

Valla helal olsun hocam

Hiç pes etmiyorsun , sinerjini bozmuyorsun

Elbette Allahtan umut kesilmez

Ancak bu kış adeta tır geçti üzerimizden

Ciddi ticari stresler yaşıyorum , deprem konusuna hiç girmeyeyim zaten

Aylardır uyardığımız üzere göstere göstere gelen ve hiç bir tedbir alınmayan Kuraklık hepsi stres

Ama nerdeyse tüm verilerin son anda bu derece yamuk yaptığı böyle bir yıl hatırlamıyorum, ve bunun stresi hepsinin etkisini katmerli arttırdı, sıyırıp kaçan 5. Sistem , göya atmosfer odaklanmasıyla birazcık rahatlayacaktım

Moral motivasyon hiç bir şey bırakmadı

• Hocam olsun sizde oes etmiyorsunuz bizde oes etmiyoruz atmosfer kaotik, Allah'tan umut kesilmez🤲

• Hocam sende pes ettiysen bu kış kötü anlamda tarihe geçmiştir. Yaşım 33 ben böyle rezalet bir kış hatırlamıyorum. Kar yağmadığı seneler olmuştur. Ancak aylardır doğru düzgün yağmur yağmadı yağmur..

• Mart ayında bir şeyler olur geçen sene ki gibi sistem alırız sanıyordum ama olmayacak bu gidişle. Resmen kar topu yapamadan kış bitti benim için.

• Cold efso ustadim önce sağlık her şeyin başı sağlık .İnşallah daha rahat stressiz günler bekler sizi .Dediğim gibi sagligimiz yerinde olsun gerisi hallolur bı sekilde .Havalara gelince 7_10 dönemini kaybettik artık 10 sonrası yağışlara ve olası suprizlere odaklanmaliyiz.Belli olmaz güzel bir sistem alabiliriz.10 Mart sabahı gfs artı 14 sokarken ecmwf eksi 4 lerde .Şimdi gel de 10 sonrası için havlu at .