2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfs gece güncellemesinde; Ve işte o Canavar izlanda alçak basıncı yine sahnede diyerek geceye noktayı koydu. İzlandayı severim işimize yarar genellikle. Ama böyle değil:)

• Nao pozitife meyilleniyor. Bu demek, batı-doğu yönündeki hava akışının hızlı olması demek. Buda bize gelen sistemin pozitif Nao etkisiyle batıdan doğuya hızla gitmesi demek. Nao eğer hafif pozitif olursa işimize daha çok gelir. Fazlasında çok bişey alamayız. Yav bırakın şu negatif faz sevdasını, gelmez bize negatif fazda sistem bunu artık kabullenin 😀

• Nao pozitife meyilleniyor. Bu demek, batı-doğu yönündeki hava akışının hızlı olması demek. Buda bize gelen sistemin pozitif Nao etkisiyle batıdan doğuya hızla gitmesi demek. Nao eğer hafif pozitif olursa işimize daha çok gelir. Fazlasında çok bişey alamayız. Yav bırakın şu negatif faz sevdasını, gelmez bize negatif fazda sistem bunu artık kabullenin 😀

Direkt faz sevdasını bırakmak lazım. Kalıplaşmış ezbere bilgi yerine dinamik ve realist yorumlar yapmak lazım.

• GEM ısrarı yabana atılacak bir olgu değildir.Son model kalana dek:)

Gem de Gfs de ECM bazı senaryoları da var ki bir şeyler görüyorlar , ben sistemi bırakmadım

Bir kaç çelişkili veri çıktısına odaklıyım

Maç hala ortada bana göre

Bizi hayal satmakla suçlayan bazı imalar dolayısıyla biraz rolantiye alıyorum takibatı

Hiç bir kesinlik ifadesi kullanmadım kullanmam, verilere dayalı yorumumu beklentimi ifade ettim , geçmişte de yaptım

2-3 gündür Görüldüğü üzere modeller ara ara sistem gösterdi ve vade hala uzun olduğu için bir kaç güncellemeye daha ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum

• Direkt faz sevdasını bırakmak lazım. Kalıplaşmış ezbere bilgi yerine dinamik ve realist yorumlar yapmak lazım.

Faz sevdası değil bu güzel kardeşim. Bir salınımın yönünü öğrenmek için hangi veriye bakarsın? Mjo demiceksin dimi:) Nao çok önemli bir veridir. Evet tek başına tam bir fikir vermez ama yok saymak çok yanlıştır.

• Faz sevdası değil bu güzel kardeşim. Bir salınımın yönünü öğrenmek için hangi veriye bakarsın? Mjo demiceksin dimi:) Nao çok önemli bir veridir. Evet tek başına tam bir fikir vermez ama yok saymak çok yanlıştır.

Endeksi yok saymadım hocam :) Sadece negatif faz böyle, pozitif faz böyle diye kısıtlamalara karşıyım. Sonuçta aşırı değerlerde de sistem almışlığımız var. Bu arada MJO'yu küçümsemek yanlış, atmosfer dinamiği orada dönüyor. Ben NAO, AO ve PNA bakmaya karşı değilim, bize çok yardımcı oluyor ama sadece bu endekslere bakmak yanlış. Sadece bu endekslerle tahminci olunmuyor onu anlatmak istedim :)

Çok ezber bir yorum artık işler öyle işlemiyor

• Hayal satmak mı? Aralık ayında sistem takibi yapmak hayal olmuş öyle mi.E iyiymiş o zaman peki:)

• Endeksi yok saymadım hocam :) Sadece negatif faz böyle, pozitif faz böyle diye kısıtlamalara karşıyım. Sonuçta aşırı değerlerde de sistem almışlığımız var. Bu arada MJO'yu küçümsemek yanlış, atmosfer dinamiği orada dönüyor. Ben NAO, AO ve PNA bakmaya karşı değilim, bize çok yardımcı oluyor ama sadece bu endekslere bakmak yanlış. Sadece bu endekslerle tahminci olunmuyor onu anlatmak istedim :)

Ben Tahminci olmak için değil, sonuçta hepimiz amatörüz. Kimisi daha çok şey bilir kimisi az. Ben bilmiyomuyum kutup rüzgarlarını mjo yu endeksleri felan. Ben bir veriye göre değilde Nao nun bize etkilerini anlattım güzel kardeşim sen orayı anlayamadın :) Ben uzun vade için şu zaman gelecek diye nao yu veri olarak koymadım dikkat edersen dimi:) Ben uzun vade işlerine girmem fazla şu zaman gelcek diye . Ben sadece verileri yorumlarım .

• Ben Tahminci olmak için değil, sonuçta hepimiz amatörüz. Kimisi daha çok şey bilir kimisi az. Ben bilmiyomuyum kutup rüzgarlarını mjo yu endeksleri felan. Ben bir veriye göre değilde Nao nun bize etkilerini anlattım güzel kardeşim sen orayı anlayamadın :) Ben uzun vade için şu zaman gelecek diye nao yu veri olarak koymadım dikkat edersen dimi:) Ben uzun vade işlerine girmem fazla şu zaman gelcek diye . Ben sadece verileri yorumlarım .

Hocam sözüm meclis dışı orasını anlayın yeter. Bilgi sınamak veya yorum yarıştırmak çocukça hareket olur. Aslında benzer şeyler diyoruz sadece ben nasıl MJO'da şu faz şöyle bu faz böyle denilmeyeceği gibi NAO'da da bu faz böyle şu faz şöyle demenin pek doğru olmayacağını söyledim. Çünkü gün geçtikçe daha da kaotik bir ortama doğru gidiyoruz.

• Hocam sözüm meclis dışı orasını anlayın yeter. Bilgi sınamak veya yorum yarıştırmak çocukça hareket olur. Aslında benzer şeyler diyoruz sadece ben nasıl MJO'da şu faz şöyle bu faz böyle denilmeyeceği gibi NAO'da da bu faz böyle şu faz şöyle demenin pek doğru olmayacağını söyledim. Çünkü gün geçtikçe daha da kaotik bir ortama doğru gidiyoruz.

sen benden daha çok şey biliyorsun Kerem. Ama bazı şeyleri dosyalatmakta gerekli. Ezber anlamında değil, bunlar bilinen bişey. Allahtan başka Keremler gibi değilsin 😂 başarılar güzel kardeşim. Orta ve doğu kardenizde bloğunda sohbet ederiz :)

• Mjo fazı merkeze çok yakın geçiyor 5 ve 7 arasında etkisi ne olur bilinmez Stratosfer ısınması bekleniyor ay ortası bunun etkilerini Avrupa ve Amerika'da yer bize ne düşer pek birşey düşmez gibi 10 hp ısınması bizim bölgede %75 ihtimalle lodos ve kısa süreli soğuma dışında hiç bir etki yaratmıyor...