2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu sinoptiğe arşivde baktığım da sürekli kafa yoruyordum acaba buradan sistem nasıl çıktı diye?

Demek bu konuda yanlız değilmişim buna çok sevindim. Benimle aynı şeyi düşünmüşsün ve sende bu durumu araştırma içine girmişsin hocam.

Sinoptik desenine baktığımızda tarihi bilmesek ve bunun devamı nasıl olur deseler?

Açıkçası ben kuzeyimizde ki izobarlara ve Atlantik/Artic uyumuna baktığımda bu görüntü bize yaramaz Azor üstümüzden kalkmaz derdim.

Bi kere zaten Geop ele geçirmiş kıta Avrupa'yı.

Olması imkansız Sibirya/Azor/İskandinav desteğini nasıl sağladı devamında aklım halen almıyor.

Bazen sadece modeller çözmesi yeterli olmuyor.

Takdiri ilahi ne derse o, ol dedin mi oluyor.

Muhteşem bir örnek

Muhteşem bir sinoptik.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Efsanevi kar fırtınası. Gece yattığımda sadece cılız bir yağmur vardı. Yarın okul vardı. Sabah camlardan gelen gürültüye uyandım ki o ne. Of off. Böyle bir kar fırtınası yok. Kepçeler gece gündüz ana arterleri açmak için gelirdi. Açtığı yol anında tekrar eski haline geri geliyordu. 1 gün boyunca azimle belediye açmaya devam etti. Ama gece yarısından sonra artık yapacak bir şey yoktu. O günü takip eden 2 gün boyunca tek bir çalışma dahi olmamıştı. Kazma kürek kendi kapı önlerimizi açıyor bakkala çakkala gitmek için ama nafile. Beni kar sevdalısı yapan en hakiki kışların baş tacıdır

Ben bu sistemi niye haftasonuna denk geldi diye hatırlıyorum sanki bir Cumartesi gecesi başlamıştı .

• O halde gelin sizlerle beyin fırtınası yapalım.

Cold.EFso hocam buyur sende katıl sende değerli yorumlarını yap.

Sizlere rastgele bir sinoptik paylaşıyoum...

Siz olsanız bu sinoptiğin devamında modellerin nasıl bir yol izleyeceğini düşünürdünüz?

Sebep

Gerekçe

Fikir

Düşünce

Ekleyerek mesajımı alıntıla yapıp yorumunuzu yapabilirsiniz.

Buyurun sinoptik

• Kuzeyimizde bulunan yüksek basınç İskandinav yaya yaklaşarak kırım kökenli sistem almamızı sağlamıştır diye düşünüyorum

• Bir karlı Ocak sistemi daha vardı. Yukarıda palyasilan 2006 snoptiği bile olabilir. Okullar 15 gün ara tatildeydi. O tatil ara ara 1 hafta - 1 hafta uzatılarak 2 hafta daha uzatılmıştı. O da çok sağlam 2000'li kışların karlı yıllarından biriydi. Ama hangi seneydi çıkaramadım

• 17 Şubat 2008 pazar.

O kar yağışı 16 Şubat sabaha karşı başladı.

Ben de gece yarısıydı diye hatırlıyorum 2-3 suları . eskiden teletextten o kadar çok takip ederdim ki hava durumunu sistemlerin tarihlerini , günlerini genelde doğru hatırlarım . Sadece 2010 da bir sistem vardı bir dershane sınavı çıkışı bir anda bastırmıştı, onunla ilgili bastıran kardan başka hiç bir şey hatırlamıyorum .

• Nerde görsem tanırım 18 şubat 2015 sisteminden 4-5 gün öncesi :hfyeni (29):

• Bir karlı Ocak sistemi daha vardı. Yukarıda palyasilan 2006 snoptiği bile olabilir. Okullar 15 gün ara tatildeydi. O tatil ara ara 1 hafta - 1 hafta uzatılarak 2 hafta daha uzatılmıştı. O da çok sağlam 2000'li kışların karlı yıllarından biriydi. Ama hangi seneydi çıkaramadım

2022 ocak vortexi 5 gün erimedi karlar :hfyeni (29):

• 2015-2016 gerçekten sıradışı şekillerde biçimlenen sistemlere şahitlik ettik. maalesef kaç yıldır öyle sistemler göremiyoruz 2015-2016 Türkiye kışı için gerçekten özel yıllardı...

• Arktik bölgede çok geniş alanlı 990 ve oldukça derinleşmiş bir GPH var , Sibirya’nın S’si yok ve kuzeyimizde YB var ( batıya meylerderse iyi yerinde kalır yada doğuya giderse kış bitti :))

İmanımızı kuvvetlendirmek için güzel bir sinoptik 😆

Normalde şurdan sistem çıkması zor ama çıkar yüce Yaradan dilerse

Ya Arktikte yüksek oluşacak Skandiden yükselmiş alan genişleyip bize sistem indirecek , yada Sibirya sistem yollayacak ama ona emare pek yok( Jetler olsa fikir oluşurdu )

İzlanda ise birazcık geriye çekilse zaten Azora alan açılır ama çok çekildiğini sanmıyorum

• Arktik bölgede çok geniş alanlı 990 ve oldukça derinleşmiş bir GPH var , Sibirya’nın S’si yok ve kuzeyimizde YB var ( batıya meylerderse iyi yerinde kalır yada doğuya giderse kış bitti :))

İmanımızı kuvvetlendirmek için güzel bir sinoptik 😆

Normalde şurdan sistem çıkması zor ama çıkar yüce Yaradan dilerse

Ya Arktikte yüksek oluşacak Skandiden yükselmiş alan genişleyip bize sistem indirecek , yada Sibirya sistem yollayacak ama ona emare pek yok( Jetler olsa fikir oluşurdu )

İzlanda ise birazcık geriye çekilse zaten Azora alan açılır ama çok çekildiğini sanmıyorum

Güzel yorumdu, beğendim hocam.

Chronic53 seni de tebrik ederim hocam.

17 Şubat 2015 Sistemi 3-4gün önceki sinoptik.

• O halde devam beyin fırtınasına.

Yenisini gönderiyorum sizlere.

Bu sinoptiğin devamında nasıl bir görüntü olacağını düşünürdünüz?

Atlantik ağzına kadar dolu AB'ler ile çıkacak yolu yok.

Azor desen İngiltere batısından kafasını çıkarmaya çalışsa 990mb ab var.

Bir yandan Grönland blokajı soğukların batı Avrupa'da dönüp durması

Afrika desen Geop yükselmiş güneyimizde Kıbrıs'ta.

Doğu akdeniz desen sakin

İzobarlar yatay.

Buyrun bunun devamında ne beklersiniz?

(Ters köşe de olabilir:) ) attığım sinoptik sizlere

Evet buyrun sinoptik

• Eyvallah, 2015 beklemiyordum burdan

Hakkaten çok ilginç sinoptik

Ne Arktik destek var ne Skandi yükseği geleneksel konumunda

Azor ise bildiğin yataya yakın yükselmiş

Bu tarz yükselmelerin sonu genelde hüsrandır

Sibirya kökenli soğuklar uygun alan bulunca bodoslama gelmiş, hem de kıvrılarak tüm kaideleri alt üst ederek ,Ull etkisi oluşu ve ittirici bir YB olmaması da tamamen mucizevi sistem olduğunu onaylıyor

• 17 Şubat 2021 sistemine benziyor hocam sanki :/

• Kanada ya yakın duran yükseğin doğuya meylederek kutup yükseğine dönüşmesi ve meyil esnasında İngiltere üzerinde bulunan ablerin dağılması ile azora açılan yol ve azor kutup buluşması sonucunda karasal polar bir sistem etkisi çıkar burdan.