2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso hocam 2012 tarzı Sibirya nın aktif olduğu bir kış ihtimali nasıl sizce?

Sibirya adından çok söz ettiren ama ne yapacağı belli olmayan bir olay

Bazen öyle genişliyor ki güneybatıya doğru , ne termik karakterli , ne soğuk pompalıyor , ne de bir işe yarıyor

Bazen de Ural Blokajı dediğimiz çoğunlukla SSW tetikleyen bir yapı görevi görüyor ( ki bunun da minisi majörü konum değiştirmeli bölünmeli sonuçları bizi ne kadar etkiler muamma )

Sibirya’nın coğrafi anlamda çok uzak olmayan Aleut derinliği ile etkileşimi üzerinde çok kafa yorulan bir konu olmaya başladı son bir kaç yıldır ( bu durumda EAMT ile PacJetlerden bağımsız düşünmek mümkün olmaz )

Bizim için ideal bir Sibirya soğuğu kapabilmek için bana göre çok doğru konumda , Gerisinde ALL / SH dengesini de gözeterek ama Arktik yüksek desteği de alarak gelecek bir siberya oluyor

Emin olun bir kaç zamandır o konuya kafa yoruyorum çünkü bazı güzel sinyaller var ama dediğim gibi karakteri çok zahmetli bir basınç merkezi , Erken uyanmış Sibirya ise sık görülmeyen ama olması mümkün bir olay

Mevcut konjonktürde mümkün görüyorum

Modellerde ufaktan denemeler olabilir

• O azor nerelere çıkmış öyle ya

Sistemden sadece 4 gün öncesi ise şöyleymiş

Şuradan Azorun Arktik bölgenin çatısına kadar çıkabileceğini kaç kişi beklerdi ?

İzlanda rahatsızlığı da var ve Arktik bölgede 980’ler cirit atmış

Hadi gel de buradan o muhteşem sistemi çıkart

Ayrıca soğuğun inmesi için Skandiye tırmanış yetmezmiş illa Arktik alana çıkması gerekiyor

Ve ne olduysa olmuş , Geopotansiyel yükselme oluşmuş bölgede ( aslında tırmanan Azor değil , Azor ile Polar bölge arasında koridor oluşmuş ama Arktik yükseği desteği gelmiş ) ve soğuklar üstümüze akmış

Peki ne oldu da çatıda yükselme gerçekleşti

İşte doğru zamanda doğru kıvamda doğru basınç alanları oluşması tamamen nasip ( birilerine göre şans ) ve tamamen Allah vergisi bir olay ..

Hele hele İzlanda alçağının o milimetrik pozisyonda kalması sinoptiğe ayrı bir estetik katmış

• Offizieller Beitrag

O azor nerelere çıkmış öyle ya

Hep diyoruz izlanda çomak koyuyor diye bazende azor çok güzel set oluyor görüldüğü üzere:)

• Öyle zamanlarda öyle sistemler gördük ki.Veri,parametre,endeks dahil tüm ezberleri bozan…Alman fizikçi Werner Heisenberg’inGüzel bir sözü vardı.”Doğa bilimleri bardağından içilen ilk yudum insanı ateist yapar. Ama bardağın dibinde Tanrı sizi beklemektedir!“Her ne kadar bilimsel yaklaşsakta Asla bu gerçekten kopamıyorum:)

“Ol der ve olur”(Bakara/117)

• Offizieller Beitrag

Öyle zamanlarda öyle sistemler gördük ki.Veri,parametre,endeks dahil tüm ezberleri bozan…Alman fizikçi Werner Heisenberg’inGüzel bir sözü vardı.”Doğa bilimleri bardağından içilen ilk yudum insanı ateist yapar. Ama bardağın dibinde Tanrı sizi beklemektedir!“Her ne kadar bilimsel yaklaşsakta Asla bu gerçekten kopamıyorum:)

“Ol der ve olur”(Bakara/117)

Kendisi belirsizlik prensibininde mucidi aynı zamanda:)

• Cold.EFso hocam, Ekim ayı ortalarında kendimce yaptığım araştırmalarda elde ettiğim çıkarımlar açıkcası beni sevindirdi.

Önce ki yıllara nazaran bloking olmayan gezici yüksek basınç alanları ve onu takip eden alçak basınçlar şeklinde bir görüntü, kısa ve etkili sistemler olacağı yönünde çıkarımlarım vardı. Nitekim geçen 2-3 sisteminde böyle oldu. 2-2 buçuk günü geçmeyen sistemler aldık.

Akdeniz kadar Karadeniz de hareketli... Sıcak Karadeniz alçaklar üretmeye başladı kuzeyimizde sık sık.

Sizce de sezonun genel hatları ile bu şekilde olması ne denli olasıdır?

• Teşekkürler hocam

Emeğine yüreğine sağlık

Orijinal bir yaklaşım

Kısa süreli ani değişimler

Belki de modellerin çakozlama nedeni budur

Bugüne kadar dediğiniz şekil yürüdü

İlerisi için de bu söz konusu olabilir

Fakat bu kışın genel karakteri İçin ben uzun soluklu soğuklara ( en az iki sistemde ) talibim, senin teori ile ufak bir ayrışacağız gibi

Elbette uzun soluklu sisteme talip olmak uzun soluklu tebelleş YB riskini de göze almak demektir, umarım o şekil gerçekleşmez

Ne yapıp edip Aralık ilk yarısı örtü psikolojisi veren yada buna ramak kalan makul bir kar ⛄️ görmemiz gerekiyor

• Aralık ilk yarısı için ben bir tek denizler konusunda rahatsızım. En azından İstanbul için... Deniz suyu sıcaklığı hâlâ çok yüksek... En az -12-14 örtü için gerekli olabilir. Batı Karayel rüzgar olmadıktan sonra, kuzey-kuzeydopu yönlü rüzgarlar bu denli yüksek olan deniz suyu sıcaklığında çok büyük handikap. En azından Aralık ilk yarısı için.

• Gem baba 240 beklentime yaklaşmış

Tek yapmamız gereken Uralda ara ara gözüken hayali blokingin ortadan kalkması İçin dua etmek

Çünkü asıl soğuklara duvar oluyor o zaafiyet

ECM 240’ın Gemin sistem girişimine onay vermesini umuyorum

Gfs döngü ise rezil bir halde maalesef

Bu yüzden jetinden Naosuna her şeyi çorba gibi ve verdiği sinoptik denemeler de insanlık tarihinde yaşanmamış türden saçma :))

Gem de eciş bücüş ama bir iki rötuşla iş yapar

• İlk göz ağrım 16-18 şubat 2008 sistemi archives-2008-2-17-0-0.png

archives-2008-2-17-0-7.png

Efsanevi kar fırtınası. Gece yattığımda sadece cılız bir yağmur vardı. Yarın okul vardı. Sabah camlardan gelen gürültüye uyandım ki o ne. Of off. Böyle bir kar fırtınası yok. Kepçeler gece gündüz ana arterleri açmak için gelirdi. Açtığı yol anında tekrar eski haline geri geliyordu. 1 gün boyunca azimle belediye açmaya devam etti. Ama gece yarısından sonra artık yapacak bir şey yoktu. O günü takip eden 2 gün boyunca tek bir çalışma dahi olmamıştı. Kazma kürek kendi kapı önlerimizi açıyor bakkala çakkala gitmek için ama nafile. Beni kar sevdalısı yapan en hakiki kışların baş tacıdır