2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam sanki bu sistem için ; süre 1 en kötü yarım gün daha uzayıp vorteksin ılımanlaştıran etkisini saymazsak -11,-12 arasına hamak atacak gibi ne dersiniz?

• Biraz iş yoğunluğu var bugün

Yoksa sisteme olan inancım asla sarsılmadı

Benim derdim burdan sistem nasıl daha güçlü olur , ülkeyi baştan başa nasıl tarar

Onun peşindeyim , GGS artı , Ull süprizi 144 için

Alper Tunga datlı bir sistem olacak inşaallah

Uzun vade için modellerin kafa 1 milyon

Dedem Korkut ve Aksak Asabi Emir Timurlenk Sahipkıran Sistemleri Loading Loading

• Türkiye batısından doğusuna harika bir soğuk sürece giriyor

Haftalardır Adım Adım bu sürece doğru girdiğimizi tezlerimizle , biraz da risk alarak iddialı bir şekilde söyledik

Kartepe’den Uludağ’a , Erciyes’ten Kayışdağı’na Çamlıca’dan Toroslara nerdeyse bütün dağ ve tepelerimiz kar görd

Bu kritik eşik bu döngünün oluşması için adeta can damarımızdı , çok geç de olsa başardık hamdolsun

AASS sistemler teorimizde Alper Tunga kar ❄️ fırtınası çok kritik bir aşama

Bazıları kışın ilk ve son atağı sanırken bu fakir hayır efendim büyü yeni bozuldu , asıl sistemler yeni başlıyor diyor

Erciyes’in şu eşsiz manzarası ( 5 dakika önce çekildi ) Tunga kar ⛄️ fırtınasına hazırlan Türkiyem diyor ⛄️🥶🇹🇷

• İnşallah dostum Şu modelleri bir yolla getir.

• İnşallah dostum Şu modelleri bir yolla getir.

Bu sistem ana hatları bana göre rayına oturdu

Bundan sonrası ayrıntı

Bir sürü yazılıp çizilecek

Nowcastingler havada uçuşacak

Milimetrik değişimlerle herkes tartışacak belki kalpler kırılacak

Oysaki hiç birimizin dediği tam olarak olmayacak

Ben bilek boyu kar hedefi koydum bu yeter bana ilk sistem için , hem de canım Tunga’m yani😎

Efendim diz boyu olur mu ( bazı yükseklerde o da olası ama bu benim ilgi alanım değil, son ana kadar değişir çünkü )

Hiç bir modelin dediği de tam olmayacak

Atmosferin dediği olacak çünkü tek kahraman o

O yüzden ben uzun vade ve büyük resme odaklıyım

Milimetrik tartışmalardan uzak , bilgisayar çıktılarına daha az bağlı , esnek düşünceye daha toleranslı alanda takılıyorum ve bu alan boş bırakılmış ülkemizde , modele simülasyona gereksiz derecede bağlanma var

Dede Korkut’a odaklanmaya başladım

Olumsuz bazı veriler var ana modellerde onlara kafa yoracağım işlerden fırsat buldukça

• Alper Tunga Kar Fırtınası sisteminde ; İddialı olan varsa konumu için kar beklentisini yazabilir , emoji veya yorumla beklentilere kişisel fikrimi ekleyebilirim :)

Ben başliyim ; konumum için en azından 18 cm civarı kar bekliyorum ( 8 Şubat saat 23.59’a kadar ) / bilek boyudur

• Alper Tunga Kar Fırtınası sisteminde ; İddialı olan varsa konumu için kar beklentisini yazabilir , emoji veya yorumla beklentilere kişisel fikrimi ekleyebilirim :)

Ben başliyim ; konumum için en azından 18 cm civarı kar bekliyorum ( 8 Şubat saat 23.59’a kadar ) / bilek boyudur

6 şubat akşam saat 17.45'e kadar konumumda 1-2 cm bekliyorum %50 ihtimal %50 ihtimal 6 'şubat akşamı anadolu yakasından başlayan bir kar bekliyorum
    6şubat akşamı başlayan ağırlıklı anadolulu yakalı kar 7 şubat sabahına kadar istanbulda +10cm sahiller veriyorum.

Aynı tarihe kadar maksimum 20 cm kar bekliyorum. :hfyeni (29):

Ben ortalama 10cm bekliyorum o zaman. (Bahçelievler) (sürprizlere açık gibi)

Batili gelirse binkilic, dogulu gelirse aydos metreye oynar, konumum 15-20 cm gorur.

Yine anadolu gösterir ama eninde sonunda Avrupa Yakası daha fazla yağış alır. Konumum adına 15-20 cm net bekliyorum :)

Fazla iddalı olacak hocam :hfyeni (18): ama samsun sahil 6-7 cm en fazla. 8şubat 23.59

Sistem özeli değil ama Şubat bitene kadar konumumda(Ordu/Merkez 90m) en az 50cm kar bekliyorum :hfyeni (18):

• Helal

Ama max diyerek Sancaktepe gibi Polar bölgenin önünü kapatmışsınız biraz:))

Ben “en az” 18 dedim :/8103*

Doğru hocam yanlış yazmışım. :hfyeni (18):

Vortex vurursa maks-min yazmak doğru olmaz gibi köşelerde birikim çok olacağından.

O zaman otalama 20 cm olacak şeklinde revize etmek istiyorum tahminimi.

• Güzel kar alır diye düşünüyorum, 15 Cem’den az olursa şaşırırım

Konumuzun rakım durumunu bilmiyorum

Ama bölgenin hafif yüksekleri bile güzel alır

hocam 20 rakım denizden biraz yüksek