2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Öyle olacak. :hfyeni (29): Bol keseden ne istersek var.

11-14 Aralık arası napıp edip sistem ve lodos öncesi yoğun sis , enverziyon vb ekşın almalıyız ki sistem iyice geleneksel Türk motiflerine uygun ( artı psiko sosyal ) altyapıyı kazansın,

8-10 Aralık yer seviyesi soğuğu ise bu zayıf sekiz yüz elliye rağmen harika oldu, tam bir kış havası , yaprak döküm süreci ise cilası

14/15 lodosu ise yaprak bırakmayacak adeta

• Cold.EFso hocam ilk sistemin daha batılı iniş ihtimali var mıdır hani siklon devreye girebilir mi onu soruyorum çünkü bu şekilde kuzey kıyılar ve iç kesimler hariç kuru soğuk görüntüsü var?

• Anca beraber kanca beraber. Aralıkta Istanbul kar almazsa ben de istifa dilekçemi veririm :hfyeni (29):

• Prof. Orhan Şen Aralık'ta kar yok demiş. Coldefso var diyor kazanan Coldefso dostum olacak inşallah.

Ortalığa iddia koyan çok profesör gördük. Kendim bizzat Yüksek Meteoroloji Mühendisiyle konuştum adama soru sordum cevap bile veremedi. Olay proflukta değil olay zekada ve realist analiz yapabilmekte bitiyor. Maşallah Cold.EFso üstadımda da bundan bolca var, peşinden gidiyoruz ne kapabilirsek...

• Kasım ayında kar görmüş İstanbul sakinleriyiz biz,Orhan Şen riske girmeden kar yok deyip geçiştiriyor konuyu,umarım yanılacak kendisi.

• Ortalığa iddia koyan çok profesör gördük. Kendim bizzat Yüksek Meteoroloji Mühendisiyle konuştum adama soru sordum cevap bile veremedi. Olay proflukta değil olay zekada ve realist analiz yapabilmekte bitiyor. Maşallah Cold.EFso üstadımda da bundan bolca var, peşinden gidiyoruz ne kapabilirsek...

Eyvallah değerli kardeşim sağol varol

Sen geleceğin Ventrice’sisin

Hem de uzak vade de değil

Herkes işini tam yapsa sorun yok da ülkemizde meteorolojik bilinç seviyesi yerlerde

Bizler gönüllü atmosfer sevdalıları bir farkındalık İçin ancak katkı sağlarız

Atmosfer kendinden başka kahraman asla kabul etmez , taslayanı da anında tokatlar

İsmi geçen hocamızı çok sever sayarım

Bugün adı geçmeden önce de andım

Tarzı üslubu beyefendi kişiliği takdire şayan

Biz bambaşka telden takılıyoruz

Çok uzak vade için adeta veri madenciliği yapıyoruz , benim işim uzaktan sistem yakalayıp model görene kadar mücadele ve sinerji ( bir kaç dostumuz daha böyle ) vade yaklaşınca işi modellere ve nowcasting lobisine teslim ederiz , ben naçizane kar görüyorum vah.. görüyorum 🥶❄️😆

Artık her yiyiğidin yoğurt yeyişi farklı

Ocak Şubat içinse minimum diz boyu diyorum en az 1 ( bir ) sistemde , görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler

• Anca beraber kanca beraber. Aralıkta Istanbul kar almazsa ben de istifa dilekçemi veririm :hfyeni (29):

Sallamasyon veya hislere güvenme meselesi değil. Bir şeyleri görme ve ihtimallere dayalı yorum yapmaya bağlı bir yorum bu. Bir iki hafta önce bölgesel tork aktarım bölgelerinin aktif bir şekilde tetiklenebilme ihtimali olduğunu söylemiştim. Bunlar küresel çapta momentum aktarımını arttırarak +GLAAM ve +GWO'ya neden olmaya başlayacak. Bunlarla beraber tropikal zorlamalı KW tetiklemesi kaynaklı +NAMT ve Doğu Asya üzerinde güçlenen subtropikal jetler kaynaklı +EAMT'ın oluşması. Bunlarla beraber hem Pasifik dizilimi lehimize dönebilir hem de Atlantikteki basınç dizilimi lehimize dönebilir. Pasifikte önce Aleut alçağı sonra Alaska Sırtı, Atlantikte önce ATR sonra Iskandinav blokajı. Ayrıca haftalar öncesinde Cold.EFso hocamla SSW adına bir iki kelam etmiştik ve modeller bunu gösterip duruyor. Her şey birbiriyle bağlantılı +EAMT kaynaklı Himalaya diziliminin Stratosfere gizli ısı akışı yapması, Aleut Alçağının Stratosfere darbe yapması, Ural yükseğinin Stratosfere darbe yapması... Hepsi modelleniyor bakalım neler olacak. Bizimkisi bir sevda, yarış değil.

• Easterly şarkısı söylüyor ECM 🥶

Ve Gem ile örtüşüyor ✅

İkinci sistem için harika sinyaller var ⏳

O döneme sıcak atak bekleyen aylık /haftalık tahminlere Veya max Cılız soğuk hayali kuranlara ufaktan geçmiş olsun

Soğuk ve Büyük Türkiye Cumhuriyeti diyeceksiniz ❄️🇹🇷

Tarihi twitimize Gfs bazı senaryolarda hadi easterly easterly easterly 1-2 ihtimal ihtimal var demişler , bakınız şu senaryolar azıcık makyaj görse tadından yenmez , Hem Arktik bölgede hem de iddialı olarak imkansız denilen Siberial bölgede yükselme var tam atak yüklenirken , eş zamanlı Azor tırmanışı -15’leri bile eralıq ayında potaya sokabilir ( probability yersen ) 😆🥶

Bu senaryolar en iyi senaryolar değil

Diğer iyi senaryolara bunlardaki Arktik ve Siberik katkıları harmanlarsak ne senaryolar çıkar , modelin hafzalası binlerce senaryoyu hesaplar ama robota yüklenen komutlar sadece 30 öncü senaryo kümesini seçtiriyor ( belki ağlamaya programlanmıştır) yani kısacası senaryonun senaryosu ile aslında işimiz ve ciddi gelişmeler öncesi bir süreç yaşıyor olabiliriz , o açıdan Mert_35 ilk atağa değil devamına odaklanalım

• Sağ olasın abi. Eğitimi tamamladıktan sonra Ventrice mi oluruz yoksa başkası bilemem ama önce kendim olayım yeter :boat:

• Sallamasyon veya hislere güvenme meselesi değil. Bir şeyleri görme ve ihtimallere dayalı yorum yapmaya bağlı bir yorum bu. Bir iki hafta önce bölgesel tork aktarım bölgelerinin aktif bir şekilde tetiklenebilme ihtimali olduğunu söylemiştim. Bunlar küresel çapta momentum aktarımını arttırarak +GLAAM ve +GWO'ya neden olmaya başlayacak. Bunlarla beraber tropikal zorlamalı KW tetiklemesi kaynaklı +NAMT ve Doğu Asya üzerinde güçlenen subtropikal jetler kaynaklı +EAMT'ın oluşması. Bunlarla beraber hem Pasifik dizilimi lehimize dönebilir hem de Atlantikteki basınç dizilimi lehimize dönebilir. Pasifikte önce Aleut alçağı sonra Alaska Sırtı, Atlantikte önce ATR sonra Iskandinav blokajı. Ayrıca haftalar öncesinde Cold.EFso hocamla SSW adına bir iki kelam etmiştik ve modeller bunu gösterip duruyor. Her şey birbiriyle bağlantılı +EAMT kaynaklı Himalaya diziliminin Stratosfere gizli ısı akışı yapması, Aleut Alçağının Stratosfere darbe yapması, Ural yükseğinin Stratosfere darbe yapması... Hepsi modelleniyor bakalım neler olacak. Bizimkisi bir sevda, yarış değil.

Harika , Positive EAMT’nin Angular Momentum genliğini yükseltmesi ( yerküreden atmosfere batılı atılım) ve Jetlere ( ağırlıkla WPAC geliştirmesi ) ile Rossby dalgalarının etkileşimi ile kuzey enlemlerde yükselmeyi zorlaması ve neo klasik döngü kinetiğinde hem tropik hem zonal bölge gelişmelerinin takibi ile sistem loading , e model de biraz katkı verirse daha ne olsun bro✅⛸⚽️⛄️

• Aralık’ta İstanbul’da bilek boyu kar var diyenler alkış

Hayır sadece havada kar❄️ diyenler gözlük

Havada karada hiç bir şekilde kar yok boş yapma diyenler kahkaha butonu lütfen:))

Bakın anket değişti , patlatalım şunu lütfen 😆🚀

• Aralık’ta İstanbul’da bilek boyu kar var diyenler alkış

Hayır sadece havada kar❄️ diyenler gözlük

Havada karada hiç bir şekilde kar yok boş yapma diyenler kahkaha butonu lütfen:))

Bakın anket değişti , patlatalım şunu lütfen 😆🚀

Siz ne diyorsunuz bize o önemli :hfyeni (18):

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif