Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Alt katmandaki kuru hava parseli pergamon hocamın attigi skewt’de de var aslinda ruzgarin açısal hizi yani ruzgar kesmesi supercell tahmini icin degerli diye biliyorum skewt üzerinde bu iki skewt’deki farki nasil yakaladik cunku pergamon hocam weather.us’tan gfs’nin model ciktisini paylasip aciklamis arada bakşyordum ama bundan sonra hep model ciktisi uzerinden de icon gfs ecmwf üclüsünün severe weather index ve ruzgar kesmesi degerlerini inceleyecegim.

Evet rüzgarın açısal kırılması Süper hücre için çok değerli ama bu tarz bir kırılma bulut oluşumuna izin vermeyecek tarzda bir kırılma. Bahsettiğimiz kırılma tarzını aşağıya bıraktım. Ayrıca nemlilik olayı her zaman ezbere dayanmamalı çünkü yüksek LCL değerine sahip bir bulut oluşumu da olabilir.

• PergamoN degerli bilgiler icin tesekkurler hocam konudaki arkadaslarimiz icin de yararlı oldu evet dolu ve super hucre tahmini icin bunların önem arz ettigini okumuştum.Sadece bunun yagisli bir super hucre (hp supercell) olusumu olabiliecegini sadece orta seviyedeki nispeten kuru hava görünümü uzerinden ve 550kj dcape degeri üzerinden nasıl çıkardıgımızı anlayamadım.

Ayrıca dedigim gibi gecmise dönük analiz yaparken haklı olarak balon verileri daha yuksek sonuc verir demissiniz ancak yurtdısında ve amerikada oldugu gibi belli aralıklarla bu balonlar ulkemizde atilmiyor diye biliyorum bu yuzden mecburen gfs’nin gecmis skewt ve temple uzerinden analiz yapabiliyoruz.Bu arada dunku yagistan önceki güncellemelerdeki gfs skewt’si attiginiz aksam guncellemesi skewt’sinden farkli diye hatirliyorum.Skewt, modelin ana cıktı senaryosuna göre calisir diye biliyorum cuma ankaraya 40-50mm yagis gösteren ana cıktı pazar icin yagis miktari olarak da bunlari göremedi ki oraj tahmini icin modellerin degersizligini ve yagis haritalarının anlamsizligini bir kere dahs görmüs olduk dun icin gfs’nin senaryo ortalamaı fena is cikarmadi keske senaryo ortalamasi uzerinden bir skewt görebilsek skewt tahminlerinde de yanılma olabiliyor anladigim kadariyla.

İşteyim ve işler biraz yoğun zaman buldukça cevaplamaya çalışacağım soruları.

Oldukça doygun bir üst seviye +derin konveksiyon+Orta seviyedeki kuru hava+Dcape=Microbust,Makrobust , superhucre oluşması halinde Hpsupercell olma ihtimali daha yüksek ben demiyorum literatür diyor.Çünkü orta seviyedeki kuru hava buharlaşmalı soğutmayı tetikliyor.

Konvektif yağışlarda modelin verdiği yağış miktarı birşey ifade etmez buna senaryo ortalamalarıda dahil.

• Palanci  PergamoN

Pergampn hocam önceki günler icin bilgim yok demissiniz arsivde buldum atayim.Bu da cuma gunku skewt beklentisi belediyenin iscileri izinden cektigi ve ankara icin yogun yagis beklentisi olup yagis alamadigimiz güne ait bu durumu bu skewt’deki ile yukarıda attiginiz skewt ile karşılaştırırsa bundaki yuksek katmanlardaki daha zayif nemsizlikten aciklayabilir miyiz veya neye göre açıklarız bu uyarıların boşa çıkmasını

Çok kötü bir temp değil yerel hücrelerin oluşmaması için bir sebep yok düşük üst seviye rüzgar hızları nedeniyle olası hücrelerin hareketide oldukça yavaş olacakdır model reflectivity’si oluşum öngördüyse yavaş hareket yüzünden yüksek miktar yağış vermiş olabilir ( verdimi bilmiyorum tamamen tahmini konuşuyorum)

Yağış verdiyse ve diğer modellerde benzer templerle desteklediyse modeller başarısız olmuş denebilir.

Gfs verip diğer modellerde şartlar çok daha kötüymüşde olabilir,bu seferde Gfs yanılmış denebilir.

Birde konvektif yağışlarda noktasal tahmin çok zor Ankara çevresinde hiç mi yağış olmadı yoksa merkezimi etkilemedi.

Yine sinoptik analizler önem çok önemlidir Bulutların oluşumu için 4 farklı lifting (kaldırma mekanizması vardır). Orografik kaldırma ,Konveksiyon,Yakınsama (Konverjans),Updraft ,updraft genelde konverjans sahası içinde gelişen yüksek vertical vortisi sonucu gelişir ( bulutun gelişimi için nem şarttır.)

Yaz aylarında konveksiyon her zaman destekde bulunsada bütün sistemler konveksiyon kökenli değildir.Sadece konveksiyonun tetikleyeceği sistemlerde sıcaklık farkının oluşması çok önemli havanın ısınmaması herşeyi bozar.

Konverjans sahalarında sıcaklık farkı oluşmadanda(kararsızlık ve nem mevcutsa) hücreler gelişebilir.

Palanci Lcl seviyesi üzerindeki rüzgarları baz al dediğin gibi kırılma çok kötü alt seviye kuzeyliken üst seviyeler birden güneye dönüyor bulutun yükselme ihtimali yok ama ama lcl seviyesinin altındaki rüzgar çok birşey ifade etmez yağışın oluşmamasını direk buna bağlayamayız muhtemelen üst seviyedeki hava çok daha kuruydu 3-6km arasında sığ yağış bırakmayan bir bulutlanma mevcut olmuş olabilir o gün.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• PergamoN eline saglik hocam tesekkur ettim bulut oluşumu icin olan lifting mekanizmalarini da zamaninda araştırmıştım hatta genellikle ic bolgelerde konveksiyon yoluyla daha iyi aksiyonlar görsek de mesela ege kiyilari konverjans yoluyla da ciddi olusumlar alabiliyor.

• Yaklaşık 1 senemi Ankara Etimesgutta Eryamanda geçireceğim.Kar kış soğuk açısından şanslı mıyım açıklayabilecek olan var mıdır :)

Rakım açısından dezavantajlı konum açısından son yıllarda avantajlı denebilir genelde sıcaklıgın sınırda oldugu rakım sistemlerinde beklentiye girmeyin ama sıcaklık sorunu olmayan cephe gecislerinde güzel kar alır.