İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Burada yazılan çoğu şeyin altında yatan şeyleri herkesin anladığını düşünüyorum. Tamam ben de harika bir kış olduğunu söyleyemem ya da umutlu olsam da İstanbul çok sağlam kar alacak diyemem. Hatta aksini iddia etmek çok daha kolay ve bakın ben söylemiştim diyebilirim bu şekilde olacağını, böbürlenebilirim de ama bu yöntemi uyguluyorsam da aksi gerçekleştiğinde yüzüm kızarmalı. Velhasıl kelam herkesin karakteri farklıdır pesimist olabilirsiniz, umut beslememek ve kronik mutsuzluk ya da heyecansızlık hayat mottonuz olabilir ama bu durum havaforumun ruhuna bile aykırı. Ne farkımız kalır o zaman kafede oturduk kardo bu sene kar yağmaz ya diyenden ya da kar haberi görünce gözleri parlamayandan? Modelin direkt olarak verdiğini görmek kolay, o halde forumu kapatıp gidelim bunca insan kalkıp uğraşıp modeli paylaşmasın, zaten sitesi var açıp bakalım sadece. Ama model sayfasındaki yorumlar o kadar değerli ki, hem de karı geçtim İstanbul’a tek bir damla düşmese dahi değerli. Biz en düşük ihtimali dahi kovalamak için buradayız. Bilgili ve tecrübeli arkadaşlarımız da bu konuda bize yardımcı oluyor ve onlar da istedikçe bu şekilde olmaya devam edecek. Her şeyi kabul edebilirim, umutsuz da olunabilir mutsuz da ama bu işe gönül vermiş insanların, kar tutkunlarının umut tacirliğiyle ya da insanları kandırmakla itham edilmesini kabul edemem. Kimse çıkıp da üç vakte kalmaz köye yağmur düşecek demiyor, beklentilerini ve tahminlerini açıklıyor. He eğer ki bu ithamda bulunmak isteyen varsa bu şekilde düşünen varsa model çıktılarını takip edebileceği siteler orada, boşuna model paylaşımı esnasında foruma girip de forumdaki +1 olmasın, sayfa geçişleri kasıyor. Yazılanları okumak isteyenlerin işini kolaylaştırsın😉

• Umut etmeye devam çünkü gerçekleşmesi ihtimal dahilinde olan tek bir güzel senaryo dahi varsa bu senaryo gerçekleşmez diyemeyiz. Bilimi önceleyen bir akademisyen olarak söylüyorum bunu

• Günaydın İstanbul

Sezonun ilk karı geciktiği gibi sezonun ilk tartışması da biraz gecikmişti

Bilimsel Olmayan İstatistik: Genelde İstanbul konusunda bir tartışma döndükten sonra yaklaşık 10-15 gün içinde ilk kar düşer 8o

• Basınç anomali haritası kabus gibi bu arada yaşandığı takdirde elimizde tasla su ararız kapı kapı

Şu anki haliyle Ull ihtimali hariç kötü ama umutsuz vaka da değil İzlanda'nın biraz daha durulduğu bir senaryoda art arda atak alma şansı da var. He tabi bu kadar bekledik artık ihtimalleri mi konuşacağız dersen haklısın hocam ama ben görüntünün bahsettiğim hale bürüneceğini düşünüyorum hafif negatif Nao ile.

• İstanbul, Pendik, PENDİK/ÖMERLİ BARAJI 0,1
    İstanbul, Çekmeköy, ÇEKMEKÖY/ÖMERLİ 0,8
    İstanbul, Sancaktepe, SAMANDIRA HAVALİMANI 1,0
    İstanbul, Sancaktepe, SANCAKTEPE 1,7
    İstanbul, Şile, ŞİLE/İSAKÖY 2,2
    İstanbul, Pendik, İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI 3,0
    İstanbul, Eyüp, EYÜPSULTAN 3,4
    İstanbul, Tuzla, TUZLA 3,6
    İstanbul, Büyükçekmece, BÜYÜKÇEKMECE 4,0
    İstanbul, Çatalca, ÇATALCA 4,2
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER/İTÜ MASLAK YERLEŞKESİ 4,2
    İstanbul, Şile, ŞİLE/DARLIK KÖYÜ 4,6
    İstanbul, Çatalca, ÇATALCA RADAR SAHASI 4,6
    İstanbul, Ümraniye, ÜMRANİYE 4,6
    İstanbul, Kartal, KARTAL/AYDOS DAĞI 4,6
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ ORMAN SAHASI 4,7
    İstanbul, Şile, ŞİLE 4,7
    İstanbul, Beykoz, BEYKOZ 4,7
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER/KUMKÖY-KİLYOS 4,8
    İstanbul, Kartal, İSTANBUL BÖLGE 5,0
    İstanbul, Kadıköy, KADIKÖY/GÖZTEPE 5,1
    İstanbul, Üsküdar, ÜSKÜDAR 5,4
    İstanbul, Beykoz, BEYKOZ/ANADOLU FENERİ 5,4
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ 5,7
    İstanbul, Bakırköy, İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI 5,9
    İstanbul, Fatih, FATİH/İST.DEN.BİL.ENS. 6,0
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER 6,1
    İstanbul, Bakırköy, FLORYA 6,3
    İstanbul, Arnavutköy, ARNAVUTKÖY/TERKOS BARAJI 6,4
    İstanbul, Tuzla, TUZLA İTÜ GÜNEY MENDİREK FENERİ 6,4
    İstanbul, Güngören, GÜNGÖREN/DAVUTPAŞA MARMARA 6,4
    İstanbul, Arnavutköy, ARNAVUTKÖY 6,4
    İstanbul, Şişli, ŞİŞLİ 6,4
    İstanbul, Sarıyer, SARIYER/YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ 6,4
    İstanbul, Kadıköy, KADIKÖY GÖZTEPE RIHTIM 6,7
    İstanbul, Arnavutköy, İSTANBUL HAVALİMANI 6,7
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ ANA MENDİREK FENERİ 7,0
    İstanbul, Tuzla, TUZLA AYDINLI LİMAN FENERİ 7,2
    İstanbul, Beylikdüzü, BEYLİKDÜZÜ 7,7

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.