Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 8-15şubat arası bölgemiz için iyi bir potansiyel bekleniyordu umutluyduk bu kadar berbat giden sürece atmosfer dur der illaki bi sistem gönderir dedik ama bu 3.yıl bölgemizde sahil kenarında resmen olağan dışı gidiyor süreç en az bi karış bir örtü çoktan olmalıydı ne olduda bölgemize bir türlü bu akı gelemedi, görünen o ki gfs sabah 15 17 sine kadar olan sürecinde pek iç açıcı değil, gerçekler bir de umutlar beklentiler var her ikisinde de kocaman soru işareti tek gerçek kış yaşamıyoruz kışımsı bir mevsim türedi....

• 8-15şubat arası bölgemiz için iyi bir potansiyel bekleniyordu umutluyduk bu kadar berbat giden sürece atmosfer dur der illaki bi sistem gönderir dedik ama bu 3.yıl bölgemizde sahil kenarında resmen olağan dışı gidiyor süreç en az bi karış bir örtü çoktan olmalıydı ne olduda bölgemize bir türlü bu akı gelemedi, görünen o ki gfs sabah 15 17 sine kadar olan sürecinde pek iç açıcı değil, gerçekler bir de umutlar beklentiler var her ikisinde de kocaman soru işareti tek gerçek kış yaşamıyoruz kışımsı bir mevsim türedi....

Kesinlikle doğru bu kış ha geldi ha gelcek diyerek bitmeye doğru ilerliyor önceden senede 2 efsane gelen yıllar oluyordu şimdi bırak kar’ı ocağın 20 sine kadar yağmur göremedik bir kışta yağmur yağdığını görüpte mutlu olduğumu hatırlamıyorum ciddi anlamda yağmur yağdığı günler değişik birşey oluyormuş gibi hissettim son olarak geçen sene Mart ayında seneye inşallah Avrupa gibi bir kış geçirmeyiz demişim Allah ağzımı tutsun

• Bir taraftan öteleye öteleye kış bitti diğer tarafdan ana fakir denilip duruldu şubatın yarısına yaklıştık hala bir şey yok en azından batı taraf bir şeyler aldı, umarım değişir

• Bir taraftan öteleye öteleye kış bitti diğer tarafdan ana fakir denilip duruldu şubatın yarısına yaklıştık hala bir şey yok en azından batı taraf bir şeyler aldı, umarım değişir

En kötüsüde ocağın 7 sindeki muazzam soğukları kılpayı kaçırmamızdı

• İstatistiksel olarak baktığımızda yüksek dağ köylerimiz şubatta martta kasımda aralıkta fark etmez kar alabilir ama tam sahil kenarı için şubat ayı karnemiz her ne kadar umutlu olsak ta iç açıcı değil, şaşırt bizi baboş, biz bekledikçe inadına kaçıyor mubarek...

• Eps de üzerimizdeki ab birazdaha kuzey doğulu sanki. Bunun sonucunda samsun merkeze beyaz örtüyü vermediği yetmedi ordu-giresun sahillerede biseyler vermiş.

Devam devam devam.

• nzhtkdr biraz öyle görünüyor ama problem değil. Samsun kıyılar için ayın 7 si yani Salı günü akşama kadar yağışın kara dönmüş olması gerek son verilere göre. Biraz yükseklere zaten sıkıntı yok. uzays3271653126

• Yaşınız kaç bilmiyorum ama benim çocukluğum televizyonda istabul'da yağan karız izlemekle geçti. Hep sordum sorgulamadım ama etrafımda kimse benim gibi ilgili olmadığı için bize yağmur yağarken aynı enlemlerdeki İstanbul'a nasıl olur da her kış kar yağıyordu?

Cevabı basit aslında İstanbul, Balkanlar'dan gelen soğuk havaya açık bir halde bekliyor Trakya'nın Karadeniz kıyıları saymazsak dağ bile yok önü açık yani her ne kadar 3 tarafı denizlerle çevrili olsa da soğuk bir şekilde ilerliyor. Bizim coğrafyasında ise başta Sochi olmak üzere kuzeyimizi tamamen kaplayan Karadeniz var gelen soğuklar kırılıyor veya hafifliyor bazen şartlar uygunsa iyi sistem alıyoruz ama genel olarak yağmur bu doğanın kanunu..

• Eps de üzerimizdeki ab birazdaha kuzey doğulu sanki. Bunun sonucunda samsun merkeze beyaz örtüyü vermediği yetmedi ordu-giresun sahillerede biseyler vermiş.

Devam devam devam.

İnşallah hocam kıyılarda cıvıkta olsa örtü isteriz

• Yaşınız kaç bilmiyorum ama benim çocukluğum televizyonda istabul'da yağan karız izlemekle geçti. Hep sordum sorgulamadım ama etrafımda kimse benim gibi ilgili olmadığı için bize yağmur yağarken aynı enlemlerdeki İstanbul'a nasıl olur da her kış kar yağıyordu?

Cevabı basit aslında İstanbul, Balkanlar'dan gelen soğuk havaya açık bir halde bekliyor Trakya'nın Karadeniz kıyıları saymazsak dağ bile yok önü açık yani her ne kadar 3 tarafı denizlerle çevrili olsa da soğuk bir şekilde ilerliyor. Bizim coğrafyasında ise başta Sochi olmak üzere kuzeyimizi tamamen kaplayan Karadeniz var gelen soğuklar kırılıyor veya hafifliyor bazen şartlar uygunsa iyi sistem alıyoruz ama genel olarak yağmur bu doğanın kanunu..

Soçiye ne diyorsun modeller sistem yaklaşıyor diye klasik yağış kısıyor X/ yine yağış problemi olursa şaşırmam rüzgarımız da baya karayel yani taşınacak olan neme güveniyorum umarım güneyden gelen bir siklon kadar etki yapar ama modeller can sıkmaya hafiften başlamış.

• Şurda millet belki 200 km yanınızda kaç cm kar alacağının, -8 mi -10 mu gireceğinin hesabını yapıyor.

Ama öyle bir konuşuyorsunuz ki sanki 1040 lık yüksek basınç etkisi altındayız.

Sanki Aralık-Ocak ayını beraber yaşamamışız, nasıl lanet bişey olduğunu görmemişiz gibi.

Birde O sürecin üstüne nasıl böyle bir sürece tahammülsüzlük yapıyorsunuz vallahi aklım ermiyor.

Sizin için ha yaşadığımız Aralık,Ocak ayı ha şimdi yaşadığımız Şubat ayı demek.

O zaman bizim burda boşuna konuşmamızın gevezelik yapmamızın manası yok.

Siz de bildiğiniz gibi yazın,çizin işte.Umarım istediğinize kavuşursunuz…