Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Ordu, Mesudiye, MESUDİYE -1,6
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE/TOPÇAM 4,1
    Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ 4,8
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ 4,9
    Ordu, Gürgentepe, GÜRGENTEPE 7,9
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ 8,0
    Ordu, Çatalpınar, ÇATALPINAR 8,0
    Ordu, Altınordu, ORDU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ 8,8
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/KIRLI BELDESİ 8,9
    Ordu, Gölköy, GÖLKÖY 9,7
    Ordu, Aybastı, AYBASTI 9,9
    Ordu, Korgan, KORGAN 10,3
    Ordu, Kumru, KUMRU 10,7
    Ordu, Kabataş, KABATAŞ 11,4
    Ordu, Fatsa, FATSA 11,7
    Ordu, İkizce, İKİZCE/ŞENBOLLUK 11,9
    Ordu, Ünye, ÜNYE BALIKÇI BARINAĞI ANA MENDİREK FENER 12,4
    Ordu, Ulubey, ORDU/ULUBEY 12,6
    Ordu, Ünye, ÜNYE 12,6
    Ordu, Çamaş, ÇAMAŞ 13,2
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/EKİNCİLER KÖYÜ 13,6
    Ordu, Altınordu, ORDU 13,7
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/YASONBURNU FENERİ 13,8
    Ordu, Fatsa, FATSA/ILICA 14,7
    Ordu, Çaybaşı, ÇAYBAŞI 14,8
  • Benim biraz hoşuma gitti senaryolar bu vadeden.Bir yaklaşsın bakalım birşey kapabilirmiyiz.Beklemeye değer gibi gözüküyor.Ya kısmet diyoruz her zamanki gibi. : )

• Kastamonu, Sinop, Samsun ve kısmen Ordu civarları için özellikle yağış konusunda muallak bir durum var. 850 hpa da -6 -7 gibi sıcaklıklar sahillerde normal şartlarda sulu kar-kky gibi hadiselere sebep olabilir ancak yağış durumu bazı modellere göre hiç yok bazılarına göre zayıf yani dikey yağış durumu da pek mümkün görünmüyor. Donma noktası ise genellikle 1-2 derece aralığında havada kar görmek için umut verici. En büyük dezavantaj denizlerin sıcak olması olabilir. Orta Karadeniz normalden 2 derece, açılarda ise 3 derece daha sıcak. Ayrıca sistemciğin sonlarına doğru Sochi'den yola çıkan alçak basınç normalde yağış pompalaması gerekirken sıcak çekirdekli geldiği için Samsun civarlarına yaklaştıkça havayı da kurutuyor. Rüzgar profili karayel-yıldız arası bunun ismi neydi unuttum :)

denizsuyusicakligianomalisi.png

• salı sabaha karşı 4 5 gibi hava 4 5 dereceye düşüyor kar sınırı epey düşebilir hatta kky görülebilir

Ümitli olmak güzel ama bu sistem o sistem değil bu sistemde doğua gittikçe kar sınırı yükseliyor tam incelemedim ama rizede en kötü 600 rakım aşağısında bir şey olmaz diyebilirim. Hele il merkezinde kky beklemek biraz hayal olur. Ay sonuna odaklanalım o sistemde bırakalım kkyyi güzel bir sistem yaşama şansımız dahi var inşallah

• aklım almadı benim bu güncellemeyi her şeye rağmen 20 aralık sonrası tüm modellere aykırı da olsa his mi denir ne denir bilmiyorum minnak da olsa bir sistem gelmeli. endekslerde bir sıkıntı yok negatiften nötre çıkıyor ha batı odaklı olabilir sistem ona bir şey diyemem. endeksler tamam mjo merkezde etkisiz. modellerde kıpraşmalar var gronland blokajı bitiyor ural modellerde bizi rahatsız etmeyecek durumda gözüküyor şimdilik bana kalırsa da böyle olmalıydı zaten. tek hamle azor hamlesi onu da modellerde vade uzun olduğu için tam göremesekte görmeye başladığımızı düşünüyorum. modeller döngü değişiminin fişeğini yaktılar. merakla 2 3 gün sonra takip yapmaya başlayacağım güncellemeleri bekliyorum. ecmwfdeki saçma tutarsızlık sinirimi hoplattı :D ecmwfye burdan meydan okuyorum

Evet 9 aralıkta ecmwfye meydan okumuştum sonunda 20si geldi ve ilimde incede olsa bir örtü göreceğim bunada şükür diyelim. Noldu eco pek bi keyfin yok 😂

• Bu sistemde kar yağsın, yağmasın siz boşverin. En azından toprağı ve denizi bir nebze de olsa soğutuyor. Daha önce de bahsettiğim gibi denizlerin soğuması her ne kadar olumlu bir şey olsa da her aksiyon severin beklediği gök gürültülü kar veya graupel tarzı olayların olması için kötü bir şey, tabii üst seviyeye -45 oturursa bunların hepsini unutabiliriz. Denizler çok soğumadan sert soğuk almamız sizin bu kışı unutulmazlar arasına sokmanıza neden olabilir. Ben kaç defa yazdım unuttum ama yine söylüyorum bu sistemi ahım şahım görmeyin, yağış miktarı bile az. Siz gözünüzü ay sonuna dikin, belki gelir ve açılışı yapmamıza sebep olur.

• Zor gibi duruyor yine de ama tabi takip edebilirsiniz

Hocam yine teyit ettimde Dağbaşı/Isırlık 680 rakım

dağbaşı/restoranlar 410 rakım salı sabaha karşı görebilirler diye düşünüyorum yoksa -3 te merkezde kar beklemek saçmalık olur

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• Bu sistemde kar yağsın, yağmasın siz boşverin. En azından toprağı ve denizi bir nebze de olsa soğutuyor. Daha önce de bahsettiğim gibi denizlerin soğuması her ne kadar olumlu bir şey olsa da her aksiyon severin beklediği gök gürültülü kar veya graupel tarzı olayların olması için kötü bir şey, tabii üst seviyeye -45 oturursa bunların hepsini unutabiliriz. Denizler çok soğumadan sert soğuk almamız sizin bu kışı unutulmazlar arasına sokmanıza neden olabilir. Ben kaç defa yazdım unuttum ama yine söylüyorum bu sistemi ahım şahım görmeyin, yağış miktarı bile az. Siz gözünüzü ay sonuna dikin, belki gelir ve açılışı yapmamıza sebep olur.

Çorumda 2 3 cmlik kar takibi yapıyorum valla gerçi çorum için normal bir rakam 😂😂 sezonu açmak adınada güzel bir adım en azından ama asıl gözler ay sonunda tabi gelecek inşallah

• Hocam yine teyit ettimde Dağbaşı/Isırlık 680 rakım

dağbaşı/restoranlar 410 rakım salı sabaha karşı görebilirler diye düşünüyorum yoksa -3 te merkezde kar beklemek saçmalık olur

Umarım yağar o zaman hocam çıkma imkanınız varsa aydere falan çıkabilirsiniz daha güzel görüntüler olabilir

• Hocam yine teyit ettimde Dağbaşı/Isırlık 680 rakım

680 m dediğin yerde örtü bile olur Salı sabaha karşı