Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aralık ayını çöpe atmak çok kötü oluyor ocakta zaten her sene iyi kötü sistem geliyor onu demek kolay ama sırf kışı Ocak ayında bir kere yağacak kar için beklemek adama koyuyor

Ben sadece ocakta kar görecez diye bişey dediğimi hatırlamıyorum bundan yaklaşık 50-60 sene öncesinden bu günlere gelecek olursak bizim bölgemiz en iyi sistemlerini genellikle ocak ve şubat aylarında almış hatta mart aylarında bile güzel sistemler aldığımız olmuş kısacası atmosferin nereye neşekilde etki edeceğini önceden bilmek zor olduğundan biz sadece önceki yıllardan edindiğimiz yaşadığımız tecrübelerimizle ve günün teknolojik imkanlarıylan ortaya karışık birşeyler sunuyoruz yoksa kar'ın yağıp yağmayacağını yüce yaradan zaten ayarlamış o olderse olur onun emri olmadan bu yeryüzünde yaprak dahi kımıldamaz biz aciz kulların beklemekten başka çaresi yok işte ömür dediğinde böyle bişey ömrün hep beklemekle geçer taki hakka yürüyene kadar😊

• Çok şükür be Hasanım biraz zor tabi ama üniversite değil hem dersleri hem hava forumu takip etmek :D Sen nasılsın sende durumlar nası ?

Nasıl olsun donuyorum iç kesimde yaşamak cidden zormuş ya 🤣 dersler de güzel ilerliyor Allah'a şükür vizeler bitti finaller kaldı yıllık ödevi vs cart curt dönem bitecek inşAllah

• Ben sadece ocakta kar görecez diye bişey dediğimi hatırlamıyorum bundan yaklaşık 50-60 sene öncesinden bu günlere gelecek olursak bizim bölgemiz en iyi sistemlerini genellikle ocak ve şubat aylarında almış hatta mart aylarında bile güzel sistemler aldığımız olmuş kısacası atmosferin nereye neşekilde etki edeceğini önceden bilmek zor olduğundan biz sadece önceki yıllardan edindiğimiz yaşadığımız tecrübelerimizle ve günün teknolojik imkanlarıylan ortaya karışık birşeyler sunuyoruz yoksa kar'ın yağıp yağmayacağını yüce yaradan zaten ayarlamış o olderse olur onun emri olmadan bu yeryüzünde yaprak dahi kımıldamaz biz aciz kulların beklemekten başka çaresi yok işte ömür dediğinde böyle bişey ömrün hep beklemekle geçer taki hakka yürüyene kadar😊

Aralık ayında gece süresi daha uzun olduğu için kar daha zevkli oluyor. Şubat nispeten ama mart da yağacak kara bel bağlamam ben

• Arkadaşlar bölgemizde kış koşullarının en iyi yaşandığı ay Zemheridir.Yani kıyılar içinde üç aşağı beş yukarı 14 ocak-13 şubat arasıdır.Zaten gelen sistemlerin çoğu kıyılarda problem yaratır.Soğuk olur,yağış olmaz.Yağış olur, rüzgar olmaz.Kütlesiydi,virgasıydı hep bir problem yaşanır.O yüzden çok da şey yapmayın kıyılarda iseniz az veya çok gelen her sistemin keyfini çıkarmaya bakın.Benden size tavsiye : )

• Çoğu kişi denizin soğumasını istese de ben aksine böyle kalması taraftarıyım. Bu düşüncem bu yıla özel. Çünkü ardı ardına sistemler gelemeyecek diye düşünüyorum. Yüksek basınçlar cirit atıyor ve atmaya devam edecek. Uygun basınç dizilimi olması durumunda sağlam soğuklar gelebilir. Sıcak deniz gelecek sağlam soğuğu bir miktar kıracak ama -16 gibi bir değer gelirse kırsa bile yine çok uygun şartlar olacak. Atmosferin üst katmanının soğuk olması ve denizin sıcak olması akla hayale gelmeyecek kadar dinamik kararsızlık oluşturacak. Konvektif denizel yağışların gücü afaki değerlere ulaşır. Gökgürültülü fırtınayla birlikte yoğun kar yağışına tanıklık edebiliriz. Normalde denizin soğumasını sonra sistem gelmesini isterdim ama bu yıl düşüncem farklı.

• Bir de bu işe yeni başlamış ,meraklı ama pek bilgisi olmayan kardeşlerimide bunu tavsiye ediyorum.Bu tabloda hem bilim hem tecrübe hem yaşanmışlık var.Bir tahmin yapacakken ilk önce modellerin ve verilerin kısa ve orta vadede bizi hangi tarafta bıraktığına bakın ve örneğin eğer ocak ilk hafta bizi sıcak tarafta bıraktıysalar bir sonraki sistem beklentinizi tabloya göre 17 ocak civarı yapabilirsiniz.Eğer 17 ocakta sıcak tarafta isek bu sefer 27 ocak civarı sistem beklentiniz oluşturabilirsiniz.Ama öncelikli olarak baz alacağınız şey dediğim gibi model verileridir. Bu da benden size bir abi tavsiyesi olsun.Bu tabloyu unutmayın :)--

• Bölgemizin en efsane kışlardan biris şubat ayında yaşandı. "1985" :S :S :S

En düşük Sıcaklık rekoruda şubat ayında gerçekleşmiş olması lazım.Ay Ortalamalarında da en düşük sıcaklık ŞUBAT sonra OCAK sonra MART en son ARALIK diye devam ediyordu yanlış hatırlamıyorsam : )