İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kuru soğuk herhalde bizim bölgenin atasözü budur geçen sene kış bu yildan kat kat daha iyiydi en azından havada kar görmüştük şimdiden söylüyorum berbat ötesi bir kış görunen Şubat ilk yarisi da çöp diyebilirim..

• Hatalı ölçüm olabilirmi,çok mantıklı gelmedi bana

Bozdağ istasyonu en az 3-4 yıldır hatalı ve yüksek ölçüyor. Meteorolojiyle ilgilenen birkaç tanıdığım da bildirdi ama inatla doğru ölçtüğünü söyleyip bakım yapmıyorlar. Yağış anında 2-3 derecelerde takılırken kayak merkezinden kar tutmuş fotoğraflar geliyordu. Zaten sistemlerde de güya sürekli Spil'den daha sıcak kalmasından belli :)

• 2017 sonraki süreçteki kışların bölgemiz adına sıralamasını yapmak istersem listem şu şekil olur;

2019 - Ocak ayı yağışları, aksiyonu yeter.

2021 - İzmir olarak yine büyük kazık yediğimiz sistem vardı ama en azından birkaç kez kar düştüğünü görmüştük, 28 Ocak'ta DEK sistemi almıştık hatta bu şehir içinde yer yer anlık örtülere bile neden olmuştu. Aksiyonu da boldu. Ayrıyeten 16 Ocak'ta da Aliağa-Dikili hattı ve Manisa ovaları 0 rakımda bile örtülük kar almıştı.

2023 - Sabah yazdığım mesajda sebebi duruyor

2020 - Genel olarak kötü olsa da dağlarımız için gayet iyiydi Spil 1.5 metre, Çatalkaya-Yamanlar 60-70 cm kar almıştı

2018, 2022 ve mucize olmazsa şimdilik 2024 hakkında ise yorum da sıralama da yapmak istemiyorum al birini vur ötekine.

• Arkadaşlar Şubat 15 kadar bir şey yok derken,dayanagınız ,veriniz nedir,çok merak ettim,üç gün ötesini göremezken, siz Alper Gezeravcı abiden mi tiyo aldınız,bize de söyleyin bilelim ayıp oluyor valla :)

• Arkadaşlar Şubat 15 kadar bir şey yok derken,dayanagınız ,veriniz nedir,çok merak ettim,üç gün ötesini göremezken, siz Alper Gezeravcı abiden mi tiyo aldınız,bize de söyleyin bilelim ayıp oluyor valla :)

Hocam o kadar şişkin İzlanda varken kıtaya kolay kolay sistem girmez daha Mart ortasına kadar zaman var kış bitmedi hatta şuan bile ortasındayız ama inanın ki umut yok

• 2021 Efsaneydi, Nisan'ın 11'inde havada kısa süreli lapa lapa kar gördüm Bayraklı'da, 2021 kar yağışı olarak örtü bırakmasa da yine de iyi bir seneydi bence.

• 2021 Efsaneydi, Nisan'ın 11'inde havada kısa süreli lapa lapa kar gördüm Bayraklı'da, 2021 kar yağışı olarak örtü bırakmasa da yine de iyi bir seneydi bence.

2018-2024 arası dönemi baz alırsak evet. Ama 2017 ve önceki kışlarla düşünürsek bence yine sönük kalırdı.. (Aliağa ve kuzeyi hariç).

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Pazar gecesi sulu kar-kky onun haricinde pazar öğle saatlerinde yüksek rakım ve daha çok ic kesimlerde orografik yağışlar ile kar ucusabilir 😀

• Baktığımız zaman önümüzdeki günler için pazar gecesi yağış ihtimali yüksek ki miktar olarakta toparlanmalar var ama dew point pek uygun gözükmuyor ancak pazar öğle saatleri şehrin merkezinde de kar için şartlar uygun o saatler içinse şuan için yağış gözükmüyor