İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • neye sinir oluyorum biliyor musunuz? birkac yildir surekli otelenen sistemlere. aslinda yipratan bu, kar yagmamasindan ziyade.

• El nino yılı olmasını görmezden geldim galiba cok fazla alçak basınç olmasından dolayı gfs daha iyi çözümledi sistemi ecm ab alanlarını yeni görmeye başladı ve sistemi bozdu bakalım daha önümüz uzun ocak ayından ümitli değilim ne yalan söyleyim Marmara ve Karadeniz şov yaparken yine izleyeceğiz gibime geliyor

• El nino yılı olmasını görmezden geldim galiba cok fazla alçak basınç olmasından dolayı gfs daha iyi çözümledi sistemi ecm ab alanlarını yeni görmeye başladı ve sistemi bozdu bakalım daha önümüz uzun ocak ayından ümitli değilim ne yalan söyleyim Marmara ve Karadeniz şov yaparken yine izleyeceğiz gibime geliyor

Bu sene kuvvetli el nino var o işleri bozuyor olabilir örtü aldığımız yılları incelediğimde hep la nina olduğunu görüyoruz tek istisna 2004 onda da zayıf el nino vardı bu sene ise çok kuvvetli

Aslında şuan nagatif İndex etkisi var nötr e yakın pozitife doğru çıkmaya başlayınca değişecek durum

• Aslında fark tamamen İzlanda baskısı İzlanda kıta icinde bu kadar cirit attığı sürece modeller böyle çok fazla değişecektir

Hocam teknik anlamda sormadım 06z denilmesi ile 12z denilmesi saat farkı gibi birşey mi?

• Aslında şuan nagatif İndex etkisi var nötr e yakın pozitife doğru çıkmaya başlayınca değişecek durum

Hocam bildiğim kadarıyla nao'nun da fazla negatif veya pozitif olması bize yaramıyor bizim için nötr veya nötre yakın hafif pozitif olması en iyisi doğru mu?

• Ohoooo bu ne abi ortalık kan revan olmuş. Modeller tepişmiş üyeler ezilmiş. Zannedersin başımıza böyle işler ilk defa geliyor. Bu sene gelmezse seneyi bekleriz ne yapalım. Kar görmek isteyene spil 45 dk her sene 15-20 cm yağıyor. Herkes burada sadece hobi peşinde olmalı. Hırslanan deliren insan yazmasın en iyisi. Şurada yeri gelince makaranın kralını yapıyorum yeri gelince amatörce bildiğim kadarıyla bir şeyler yorumluyorum ediyorum da sınırımı biliyorum.

Dedim ya geçen keşke pergamon burada olsaydı da sistemi daha erkenden kapasaydı. Bizim açığımızı en güzel kapatıyordu o da yok işte böyle dara düştük.

2012 şubatında kar gördü İzmir. Bekleyelim görelim.

• Şimdi ecm buradan bozdu gfsde yarından itibaren sistem gününe kadar verdi sistemi diyelim. Ve sistem bize gelmedi. Ecm mi bilmiş olur gfs bilmemiş mi olur? Bu modeller benim kafamı iyice bozdu. Ben hava almaya gidiyorum.

• Teletexe bakmaktan farkı kalmadı ki hava takibinin. Onda da 1-2 gün önceden öğreniyoruz böyle de 1-2 gün önceden ancak öğrenebiliyoruz tam olarak ne olacağını. Hatta artık 12 saat kala bile konumsal olarak büyük değişiklikler oluyor. En azından 4-5 gün önceden aşağı yukarı ne olacağını, anafikri artık kestirmemiz lazım bu kadar teknoloji ilerlemişken ve model takibi yapıyorsak. Hoş teknoloji geliştikçe modeller, hava durumu tahminleri geriye gitti. Face gruplarından tanıdığım bir abim bana bizzat 2004 sisteminde modellerin 1 hafta önceden gösterip mutabık olup aynen o şekilde geldiğini söylemişti. Belki de küresel ısınmanın artık bunda da etkisi vardır neticede dengeleri, atmosferi altüst etti.

Küresel iklim değişikliğinin modellerin tahminini zorlaştırdığını ben de düşünüyorum. Eskiden modeller iyi verirdi sistem kötü çıkardı evet ama en azından yavaş yavaş kötüleşirdi şimdi aynı gün içinde olan çıktılar bile çok ayrı şekilde çıkıyorlar ve anlamakta güçlük çekiyorum. Ayrıca teknoloji son 10 yılda aşırı ilerledi yeni çipler yeni bataryalar yeni ekran panelleri geliştirildi ve teknoloji gelişmeye devam ediyor. Fakat meteoroloji modelleri hiçbir şekilde gelişmedi yıllar önce nasılsa şimdi de aynı hatta tutarlılıkları daha da düşmüş olabilir.

• Şimdi ecm buradan bozdu gfsde yarından itibaren sistem gününe kadar verdi sistemi diyelim. Ve sistem bize gelmedi. Ecm mi bilmiş olur gfs bilmemiş mi olur? Bu modeller benim kafamı iyice bozdu. Ben hava almaya gidiyorum.

Bu uğurda birimiz Manisa sarı binayı boylayacak. Gelin herkes üç beş atsın bi kurban keselim üstümüzden ölü toprağını atalım. Yeter ya bu delilik uyku gözüm den akıyor gece gfs yi beklesem mi diye düşünüyorum.

• Ohoooo bu ne abi ortalık kan revan olmuş. Modeller tepişmiş üyeler ezilmiş. Zannedersin başımıza böyle işler ilk defa geliyor. Bu sene gelmezse seneyi bekleriz ne yapalım. Kar görmek isteyene spil 45 dk her sene 15-20 cm yağıyor. Herkes burada sadece hobi peşinde olmalı. Hırslanan deliren insan yazmasın en iyisi. Şurada yeri gelince makaranın kralını yapıyorum yeri gelince amatörce bildiğim kadarıyla bir şeyler yorumluyorum ediyorum da sınırımı biliyorum.

Dedim ya geçen keşke pergamon burada olsaydı da sistemi daha erkenden kapasaydı. Bizim açığımızı en güzel kapatıyordu o da yok işte böyle dara düştük.

2012 şubatında kar gördü İzmir. Bekleyelim görelim.

Pergamon başka seviye eğitimin almış bilgili ve geleceği olan bir insan hakkımı yeme bu sistemde bende yaklaşık 1 haftadır 21 i gelmicek diye bağırıyorum kızıyordu bazıları ama 😂😂😂😂

• Pergamon başka seviye eğitimin almış bilgili ve geleceği olan bir insan hakkımı yeme bu sistemde bende yaklaşık 1 haftadır 21 i gelmicek diye bağırıyorum kızıyordu bazıları ama 😂😂😂😂

Nasıl ya 21'i gelince görüşecek bir arkadaş vardı benle ama şutlandı tüh be görüşemeyeceğiz :D

• Pergamon başka seviye eğitimin almış bilgili ve geleceği olan bir insan hakkımı yeme bu sistemde bende yaklaşık 1 haftadır 21 i gelmicek diye bağırıyorum kızıyordu bazıları ama 😂😂😂😂

Üstat kızmayacağını umarak yazıyorum zaten buralara kar ihtimalini bilmemek başarı degil bilmek başarı. Sizin de hakkınızı yemeyelim veri analizi tecrübelisiniz o ayrı.