Şahsi Tahminler ve Yorumlar (2023/2024 Kışı)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfs'nin 300h ilerisindeki güzel denemeleri başladıysa sezon da yavaş yavaş başlıyor demektir çok yakında.... :hfyeni (29):

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• İyi mi kötü mü hocam cahilleri aydınlatalım ^^ ||

Bu veriler değişen verilerdir ve tek başına CANSIPS modeli yeterli olmaz. Attığım verilere göre mevsim normallerinin altında sıcaklıklar olacak. Yağış ise mevsim normalleri ve civarında gözüküyor.

• Şubattan itibaren kuraklıgın kırılacagini göstermis yanlış hatırlamıyorsam tarihte 2. kez 3 sene suren la nina paterni ilkbahar itibariyle el ninoya geçiş yapıyor.

• Martta kar gelmesi yerine ocak ya da şubatta gelmesini tercih ederim öğlen cıvık kar ve karın eriyişi kötü oluyor

Maalesef atmosfer bizim değil kendi tercihiyle ilerliyor. Bana sorarsanız Kasım Aralık favorim. Ocak ta baş tacım. Ben Şubat'ı bile sevmiyorum. Güneş açısı ile kar birbirine yakışmıyor.

• Merhabalar arkadaşlar,

Telefondan girdiğim için resimli uzun uzadıya bir değerlendirme yapmayacağım. Kısa ama öz ve anlaşılır bir değerlendirme olacak.

Daha önce Orta ve Doğu Karadeniz sayfasında da belirtmiştim. En şanslı bölgelerimiz orta ve doğu karadeniz ile, doğu Anadolunun kuzey ve doğusu şeklinde bir değerlendirmem olmuştu. Bu hala geçerli. Ural yükseği bu bölgeler için büyük tehlike ancak aktif bir sibirya beklediğim için inatçı uralın orada uzun süreli barındırmayacaktır. Avrasya kar örtüsü iyi seviyede ve oluşacak yüksek basınçlı alan alacağı darbelerle batıya genişleyecek ve uralı sık sık rahatsız edebilir.

Batı için İzlanda kökenli denizel sistemler daha olası, iskandinav karasal destekler alırsa ki bu ihtimal hep var, bir iki kez etkili şekilde siklonik kar yağışları görebilir.

2 haftaya kadar gelmesi muhtemel sistemlerin rotaları aşağı yukarı belli olur. Her yılın kendine özgü bir rotası vardır ve bu rotayı kış boyunca genelde takip eder.

Tahminim beni bağlar.

Saygılarımla

• Eline emeğine sağlık hocam güzel bir tahmin olmuş👍

• yani hocam bu dediğiniz siklonik kar yağışları kocaeli içinde geçerlimi bide çok kısa bir sorum olacak kocaeli de bu kış nasıl geçer sizce

• yani hocam bu dediğiniz siklonik kar yağışları kocaeli içinde geçerlimi bide çok kısa bir sorum olacak kocaeli de bu kış nasıl geçer sizce

Beklediğimiz gibi gerçekleşirse Kocaeli siklonik yağışlardan fazlasıyla yararlanır.

Kış nasıl geçecek sorusuna gelince, buna kimse net olarak kimse cevap veremez. Verenlere de inanmayınız. Bizimkisi ise sadece harmanlandığımız verilerden çıkardığımız edinimlerdir. Kesinliği asla yok

Hocam Kocaeli de alacak merak etmeyin henüz erken Ocak ayında istediğiniz sistem gelebilir. Ama atmosfer kaotiktir önce de gelebilir.

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Chronic53 akdeniz güney doğu iç anadolu tahmininiz nedir.

O Bölgeler Akdeniz'in çalışmasına bağlı olarak görülecek. Ama izlanda atakları beklediğimiz için güney kıyılar boyunca iyi gibi beklesemde güney doğu Anadolu için çok da umutlu değilim. Umarım güney doğu Anadolu için yanılırım