Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yalan en az %55 %60 civarı kimi kandırıyorsunuz siz. Tüik yetkililerinin marketlere uğramalarını tavsiye ederiz. Nerde en ucuz mal onu bularak kıyaslama yapamazsınız ona göre yapsanız bile gene yanlış bu rakamlar. Doğru rakam budur.

• Enag yüzde 58 açıkladı yani yüzde 60 oranında asgari ücrete zam olması gerekiyor şimdi yuzde25-30 oraninda bir zam olacak ve diyecekler ki vatandaşımıza cok yüksek zam yaptık ben yine diyorum büyük olasılıkla asgari ücret 3800 civarında olacak..

• Kilicdaroglu Tuik e giremedi ki bu yanlış birşey bilgi almak herkesin hakkı bu kadar korkaksin ve acizisin Tuik halk bunun hesabını soracak..

• İçeri alınmamasının sebebi neymiş yalanları ortaya çıkacak diyemi tutuşuyorlar acaba. Verdiğin rakamlar madem doğruysa çık göster adama belgeleriyle içeri girmek yasak diye birşey yok rezilliğin daniskasıdır.

• Tüik ne yapsın. Sorun tüik mi sadece?

Sorun tüm işleyişinin bozulmasını sağlayan, devletin bağımsız ve özerk bütün birimlerini cumhur başkanına kapı kulu eyleyen başkanlık sistemidir.

Bütün kurumların çalılanlarını an alt kademelerine kadar bir kişinin belirlediği sistemde , bu kurumlar nasıl özerk ve bağımsız olsun.

Sadece istenileni yapmakla mükellefler.

1,5 sene de batmayız her halde.

• 1 para %100 değer kaybetmez %100 değer kaybı hiç satın alma gücü kalmamış demektir.Ancak yüksek enflasyon nedeniyle fazla değer kaybedebilir,bir Dolar eşittir şu kadar TL şeklinde kullanılan kotasyon doğru sonucu göstermekten uzaktır Türkiye direkt kotasyon kullanıyor bu nedenle 2001 yılında 1Dolar = 1 TL idi ancak şu anda 1 Dolar = 13.5 TL ifadesi durumu net olarak sergilemez bu hesabın endirekt kotasyon kullanılarak yapılması lazım.

1 TL = 1 Dolar (2001)
    1 TL = 0.07 Dolar (2021)

Yani şu anda 7 cent ile bir TL alınabilir. TL'deki değer kaybı 2001 yılından bu yana %93'dür.

2001 yılı 200 TL'sinin satın alma gücü bugün dolar cinsinden 15TL düzeyine gerilemiştir. (Ekonomist bir hocamdan alıntı)

• yaşım 19 saçlarım döküldü 30 yaşındaki gibi biri yüzüm var türkiye'de sayılı yerlerden birinde (istanbul teknik üniversitesi eletronik mühendisliği) 1. sınıf öğrencisi olmama rağmen okumayı seven biri olarak okumaya karşı şevkim kalmadı çünkü yine ya işsiz kalacağım ya da köle olarak komik ücretler karşılığında sömüreleceğim ülke tamamen padişahlıkla yönetilir hale gelmiş durumda malum kişi harici kimsenin söz sahibi olmadığı bir yönetim var padişahlıkta en azından vezir falan var şuanda o da yok ülkede sağlık bakanının kameralara karşı malum kişiden izinsiz konuşması bile yasak yapılan gazetecilerle söyleşiler bile hep planlı programlı adnan oktar ve kedicikleri programı gibi cidden bunaldım bir hobi edinemiyorum istediğim kıyafeti alamıyorum marketten istediğimi alamıyorum aylardır canım hamburger çekiyor en ucuzu 60-70 tl olmuş yemeksepetinde falan söyleyemiyorum yani artık daha az yemek yemeye başladım çünkü yenisini almakta zorlanıyoruz telefonum bozulsa yenisini alamayacağım veya bilgisayarım bozulsa.

İlerde mühendis olsam bile hiçbir zaman arabam veya evim olamayacak çünkü anca hayatta kalmaya yeticek bir para kazanacağım, yurtdışına gezmeye gitmek zaten hayaldi yurtiçi tatiller bile artık hayal oldu ben niye yaşıyorum hayatta kalmak için mi gençlere 3000 tllik telefonu bile çok görüyorlar fakat düşünmüyorlar işte 3000tllik telefonu lüks görücek kadar fakirsin. gençler artık telefon bağımlısı oldular çünkü hobileri yok telefona bakmak dışında yapıcak bir şeyleri yok çünkü ellerinden alındı. Hayatım boyunca birilerine köle olmak için çalışacak olmak çok koyuyor bana umarım almanya'ya veya kanada'ya yada herhangi bir ülkeye kaçabilirim ilerleyen zamanlarda

• Al benden de o kadar yaşım 22 sabah kalkıp ilk işim dolar kuruna bakıyorum televizyonda bir tek haber kanallarını seyderiyorum 7/24 hayattan hiçbir zevk almiyorum sosyal bir hayatım yok okuldan eve evden okula telefon almayı dusunuyordum onu bile alamadım gelecek kaygimdan dolayı para lazım olur endişesiyle üstüme yeni kıyafetler anlamıyorum bir hobi edinemiyorum, sıkıldim yeter diye bağırmak istiyorum umarım geçecek bu günler umudumu kaybetmemeye çalışıyorum bir genç olarak elden başka ne gelir..

• Al benden de o kadar yaşım 22 sabah kalkıp ilk işim dolar kuruna bakıyorum televizyonda bir tek haber kanallarını seyderiyorum 7/24 hayattan hiçbir zevk almiyorum sosyal bir hayatım yok okuldan eve evden okula telefon almayı dusunuyordum onu bile alamadım gelecek kaygimdan dolayı para lazım olur endişesiyle üstüme yeni kıyafetler anlamıyorum bir hobi edinemiyorum, sıkıldim yeter diye bağırmak istiyorum umarım geçecek bu günler umudumu kaybetmemeye çalışıyorum bir genç olarak elden başka ne gelir..

yurtdışındaki genç başbakanının adını bilmez ben yeni atanan maliye bakanının cv'sini biliyorum daha acısı ondan daha iyi cv'm var ...