Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Soğuklar batıda kaliyo bı turlu üstümüze gelmiyo değişim olur insallah

Ya valla benim de canımı sıkmıyor değil bu durum sonra ince ayrıntılarda saplanıp kalıyoruz. Geçen kış da böyle olmuştu bize de örtülük kar yağacak mi diye kırk takla atmıştık buralarda

• derelili kardeşim biraz daha forumda olmalısınız osman abi biraz aydınlatın bizi son gfs çıktısı soğuk senaryo cıktı

Zaten forumdayız. Ve formdayız :hfyeni (18): İnanın uzun vade tahmini yapmak benim için çok kolay, sanıyorum Osman Akkaya ve White Tiger28 hocalarım içinde öyledir.

Ama beklediğim patern kısa vade, yani modellerin güncelleme menziline girince 120 saat, hatta bazen 72 ve 48 saat kala bile net konuşmak ciddi yanılgılara neden olabiliyor. O yüzden şu an modellerlerde gördüğümüz görüntüler için söylenecek tek şey soğuk tarafa geçtiğimiz.

Daha önceki Kasım sonu ve Aralık başı civarında belli tarihlerden bahsetmiştim. Bazı sorular gelmişti, cevaben 16-17 Aralık'ta oluşacak verilerin ilerisi için çok önemli olduğunu söylemiştim. Hala öyle.

Yüksek ihtimal bu soğuk taraf olayı Ocak 10'una kadar devam edecek. Zaman zaman 850 hpa 0 üstüne de çıkacak ama genellikle 0 altında daha fazla bulunacak. İlk etkili sistem önümüzdeki hafta sonu. Bir sonraki ise muhtemelen 23-24.

Eğer 16-17 civarında şu anki verilerde biraz düzelme olursa, ay bitmeden sahiller kar, hatta bir ihtimal az da olsa örtü görebilir.

Ao ve nao iyi, pna da. Aam biraz düzelmeli, nötr- hafif pozitif arasına çıkarsa sistemlerin kaçma şansı azalır. Negatif tehlike.

Mjo şu an 7, bir sonraki faz da büyük ihtimal 8, ama sonrası muamma, 1 de olabilir. çember+ 4-5 te.

Neyse, çok kafa karıştırmayayım, Şu an gelişmeler lehimize, birde 15-20 arası verileri görelim, yılbaşı önü ve sonrası belli olur zaten.

• herkes sakin olsun paniğe gerekyok sistemimiz yavaş yavaş hazırlanıyor yakında nurtopu gibi bir sistemimiz olacak.burda herkes tahmin yapabilir lakin herşey model değildir bazıları sizin göremediklerinizi okuyamadıklarınızı okur uzun vadede önemli olan yol haritası genelde büyük sistemlerin çoğunun geliş yönü ve sinoptiği birbirine çok yakındır bunları görebilmek için tecrübe çok önemli geçen yılki şubat sistemindede aynısını dedik paniğe gerekyok sistemimiz hazırlanıyor😊😊☃️☃️

• herkes sakin olsun paniğe gerekyok sistemimiz yavaş yavaş hazırlanıyor yakında nurtopu gibi bir sistemimiz olacak.burda herkes tahmin yapabilir lakin herşey model değildir bazıları sizin göremediklerinizi okuyamadıklarınızı okur uzun vadede önemli olan yol haritası genelde büyük sistemlerin çoğunun geliş yönü ve sinoptiği birbirine çok yakındır bunları görebilmek için tecrübe çok önemli geçen yılki şubat sistemindede aynısını dedik paniğe gerekyok sistemimiz hazırlanıyor😊😊☃️☃️

GELOOOOOOOOOOOOO :)

• Daha İskandinav yükseği de beklemede hocam o da işe girdimi buralar arktik bölge :)--

• Şöyle derin bir nefes alıp arkaya yaslanmak gerek.Çok aceleciyiz çokkk ^^

Ayakları yere basan yorum :hfyeni (25):

Arkadaşlar, vade henüz uzun olduğu için böyle ince detayları henüz analiz etmiyorum ama, sahilde oturan biri, şu an görünen sinoptiklerden örtü anlamında bir beklenti içine girmemeli.

An itibariyle son hali kabul edip analiz yapsam, sahiller için en iyimser tahminim kky olur.

Çünkü şu an görünen bütün sinoptikler bizim bölgemizde batı rüzgarına sebep olur ve bölgemiz sahilleri batılı rüzgarla örtü alabilmesi sadece -10 ve altında 850 sıcaklıklarında mümkün olabilir.

Oda kütle yakalanırsa. Çünkü batı rüzgarı, çoğu sahil şehrimizde denizin açıklarından sıyıran kütleleri seyretmeye mahkum eder.

Ama tabi ki vade uzun, o yüzden öncelik sistemlerin gelebilmesi. Geldikten sonra bu detay tahminlerine, analizlerine eğilebiliriz.

Şu an söylenebilecek tek şey, 300-400 rakım üstünde kış tam anlamıyla başlıyor, hayırlı olsun.

• Daha İskandinav yükseği de beklemede hocam o da işe girdimi buralar arktik bölge :)--

Evet, güçlü emareler var hocam skandi için. Hani size aramızda kalsın, kafamda oynatınca sinoptiği 29 sinoptigine benzer birşey çıkıyor demiştim ya, o sinoptiğin olmazsa olmazı skandi.

Her ne olursa olsun, 10 gün önceye göre gelişmeler mükemmel hocam, daha şimdiden şükrediyorum.

• Evet, güçlü emareler var hocam skandi için. Hani size aramızda kalsın, kafamda oynatınca sinoptiği 29 sinoptigine benzer birşey çıkıyor demiştim ya, o sinoptiğin olmazsa olmazı skandi.

Her ne olursa olsun, 10 gün önceye göre gelişmeler mükemmel hocam, daha şimdiden şükrediyorum.

Çok şükür soğuk taraftayız ve blokaj ocak 20 ye kadar süreceğe benziyor hocam. Bu patern den illaki bir iki karlı örtülü sistem çıkar belki de beş altı bilemeyiz ama donacağımız kesin. Mjo faz 6 etkileri daha yeni etkisini göstermeye başlıyor ki daha 7-8 sırada. Epo verileri de şuan pozitif gösteriyor azorun konumu Avrupada kalıcı gibi üst seviye rüzgarları da arktik bölgeden ülkemize soğuk pompalıyor bu veriler ışığında gfs ister sistemi İtalya ya atsın hayatta inanmam :)--

• Çok şükür soğuk taraftayız ve blokaj ocak 20 ye kadar süreceğe benziyor hocam. Bu patern den illaki bir iki karlı örtülü sistem çıkar belki de beş altı bilemeyiz ama donacağımız kesin. Mjo faz 6 etkileri daha yeni etkisini göstermeye başlıyor ki daha 7-8 sırada. Epo verileri de şuan pozitif gösteriyor azorun konumu Avrupada kalıcı gibi üst seviye rüzgarları da arktik bölgeden ülkemize soğuk pompalıyor bu veriler ışığında gfs ister sistemi İtalya ya atsın hayatta inanmam :)--

Benim tanıdığım azor da bir yere çöreklenmişse ,döner durur yine gelir oraya çöker kış boyu ^^Ya bismillah diyelim bakalım

• Gfs geceleri ne yasiyo acaba sabahlari güzel çıktı akşamları kötü çıktı falan bir şeye mutabık olsa şaşarım zaten şu ingiltereden rusyaya doğru uzanan kol hayra alamet deil insallah yarina kaybolur

• Gfs geceleri ne yasiyo acaba sabahlari güzel çıktı akşamları kötü çıktı falan bir şeye mutabık olsa şaşarım zaten şu ingiltereden rusyaya doğru uzanan kol hayra alamet deil insallah yarina kaybolur

İtalya'ya giden soğuklar Kırım'a çöktü gayet güzel görüntü var bence. :) :saint: