İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İstanbula 30-35 sene önce giren 850 de -16 ile şimdi ocakta girse -16 aynı etkiye sahip olmaz ısı adası var artık 1-1.5 metre kar olmaz 1987 deki gibi anca 50-60 cm

Ne alaka ? 2017 Ocak sisteminde konumumda yer yer 1m kar vardı. Araçlar yok oldu.

Yağdı mı yağar, affetmez. Karın çok tutmamasının sebebi insan hareketliliğidir. Hareketliliğin az olduğu yerde tutma çok olur. Örnek vereyim İstanbul Çatalca ile Bakırköye aynı miktarda kar düşsün, sıcaklık da her iki ilçede 0 olsun, örtü Çatalca da daha çok olacaktır.

• İstanbul'un En Düşük Sıcaklıkları :hfyeni (29):

İstanbul, Silivri, SİLİVRİ 3,7
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ ORMAN SAHASI 2,2

İstanbul, Şile, ŞİLE/DARLIK KÖYÜ 3,0
    İstanbul, Şile, ŞİLE/İSAKÖY 3,1
  • Diyagramlar şu anda meteorolojik tahminlerin sayısal veri anlamında en önemli verileridir

Diyagram falan boş iş diyen yaklaşımları asla kabul etmiyorum

Bir sistem gelecekse yada gelmeyecekse er geç diyagrama yansır , önemli olan geleneksel veriler ve kişisel yorumlarla katkı sağlayabilmektir

21-24 arası yükseklerde KkY belki kar görmeyi umuyor ve diliyorum

ECM 26-29 dönemini pas geçse de o dönemi de bırakmaya hiç niyetim yok

Hatta o döneme Beylikdüzü gibi yerlerde ince bir örtü hedefim ve umudum var, yer seviyesi azizliği rüzgar gibi etmenlerle.

Modeller daha 26-29’u çözememişken Ocak ilk haftayı bile çöp eden yaklaşımları erkenci buluyorum , her ne kadar gönlümden geçen sistemi az çok tarif ettiysem de mini bile olsa hiç bir sistem olasılığını da görmezden gelemeyiz misyonumuz gereği

• Ayın 23'ü sabaha karşı anadolu yakasının yukseklerinde ve kuzeyinde yağışı yakalayan kar görür gibi gözüküyor umarim seyirlik de olsa tum istanbul kar gorur o gün

• Ayın 23'ü sabaha karşı anadolu yakasının yukseklerinde ve kuzeyinde yağışı yakalayan kar görür gibi gözüküyor umarim seyirlik de olsa tum istanbul kar gorur o gün

Hocam pendik rakım 200 aydos dağına yakın bir konumdayım görür müyüm sizce

• Diyagram kar yüzdelerini koymaya başlamış

Oysa ki İstanbul süprizlerini iyi biliriz

Diyagram Yüzde koymadığı zamanlarda bile son dakika GGS gelişimi ile lapa lapa karlar almıştık

Şimdi yeniden deneme zamanı

Bir Fenerli neden GGS’yi bu kadar sever ki😀

• Hocam pendik rakım 200 aydos dağına yakın bir konumdayım görür müyüm sizce

Bilgi birikimi daha yüksek hocalarımız sınırlı alan modelleri ve skew-t ile son noktayı koyar ben sadece düşüncelerimi belirttim:)--Umarim yağar.

• Binkılıç an itibariyle 5.5 derece hafif sulu kar kıvamında pulvarize bir yağış mevcut yaklaşık 1 saattir. Bakalım bu gece ne kadar düşüş yaşanacak, Binkılıç istasyonu çalışmıyor ama iyi ki almışım benim termometrelerim çok güzel çalışıyor

• Eğer durum bizim lehimize ise;modeller ilk fırsatta değişir ve durum aleyhimize olur. Ha yok eğer zaten modeller bizim aleyhimize ise, 384 saatten günümüze kadar değişmez istikrarlı şekilde devam eder. Bu değişmez bir model kuralıdır. Kar mar bıraktım yağmur kovalıyorum şahsım adına. Aralık bitecek ne kayak merkezlerinde ne dağlarda kar yok. Yani bu kış kendini belli etti aslında... Kışı bitirdim demiyorum yanlış anlaşılmasin ama gidişat kendini belli etti sanki. Hayatımda bu kadar kurak ve bereketsiz dönem görmedim.

• Benim bilgim yok ama bence küresel ısınmadan dolayı bizim coğrafyamızda ki basınç yerleşimlerini belirlemekte modeller zorlanıyor diye düşünüyorum çünkü her model güncellemesinde bir değişiklik oluyor gibi görünüyor. Sadece soğuk açısından değil, yağışta da öyle.