Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Odaklanacağımız ana fikir burası. Şuan yaşadığımız basınç dizilimleri ve Ocak ortasından sonra oluşması muhtemel ve istediğimiz basınç dizilimleri.

Eğer istediğimiz dizilim olursa, Ocak ilk hafta bittikten sonra bir şeyler kovalamaya başlarız Ocak ikinci yarı için. Avrupaya oturan Azorun yapacağı hamleleri izleyeceğiz, bu tarihler sisteme açık tarihlerdir..(15 Ocak sonrası)

• valla şahsen batı kapar doğu kapar seçimi yapabilecek durumda olduğumuzu düşünmüyorum şu anki havalara bakınca normal soğuk ve yağmurda yağsa başım üstüne derim durum oldukça kötü ve biz ocak ortasına doğru gelmesi muhtemel şu ankinden daha sıcak bir atağı konuşuyoruz kıyıları geçtim yaylalarda kar yok öncelikle bu döngüyü kırmamız gerekiyor sen umutlumusun diye sorarsanız hiç olmadığım kadar umutluyum bizi ihya edecek en az bir sistem alacağımızı düşünüyorum

• vallahi kış ayında olduğumuzu bilmesem sorsalar mayıs yada haziran ayındayız derdim😊şaka biryana rabbim sonumuzu hayreylesin böyle giderse durum çok vahim olacak biran önce soğuk ve yağışlı havalara kavuşmamız gerek önümüz açık evelallah ocak ayının 2ci yarısı çok hareketli geçmeye aday şubat ayı zaten bizim buralar için saatli bomba ya ılık geçiyo yada kar fırtına vs.herişte bir hayır vardır diyelim belki bu sıcakların kışın ilk yarısında olması işimize yarayacak yatamtersi olsaydı neler olacağını azçok hepimiz kestirebiliyoruz.oyüzden halimize herzaman şükredelim olaylara kötü değilde genelde iyi yönden bakmayaçalışalım ki moralimiz bozulmasın dostlar😊😊😊

• Ocak 15 sistemi için çok umutlu olmayın. Sistem çok oynak ve sürekli öteleniyor. Önümüzde mini bir yaz var. Sıcaklıklar 20-25 derecelere çıkacak. Sonrası soğuk hava kesinlikle gelecek ancak şiddeti muamma... Doğu Karadenize -20 sokan görüntülere de kesinlikle inanmayın. İnşallah bir şeyler gelir ancak Doğu Karadeniz için 17-18 ocak'a kadar hiçbir şey yok. Geçen sene 9 şubata kadar hiçbir şey yoktu. Çok da şeapmamak lazım :D

• Klasik d. avrupa balkanlar, e dolayısı ile marmara ile kısıtlı olacak bir sistem gösterip gösterip kayboluyor, istanbulda - 1-0-1 derece dolayında kar atıştırırken biz TV den balkandan gelen sistem diye bakacağız, a. B nin doğusunda kalıyoruz dolayısı ile 10 derece civarında kapatırız süreci, inşallah marmara istediği bol kar yağışına kavuşur, sonrasında ikinci asıl vurgunu orta ve d. Karadeniz bölgemiz alacak ben buna inanıyorum...

• Trabzon/Çaykara - Sultan Murat Yaylası

Sultan murat yaylası ile benim yaylam karşı karşıya. Şimdi oralarda 1.5metre kat olurdu. Bu yıl sahillere kar yapabilecek bir sistemin gelme olasılığı düşük. Çok vahim bir döngüye girdik 2017 efsane batı ve efsane ull Karadeniz sistemlerinden sonra.

• Artık kimnederse desin ana senaryo sıcakta olsa soğukta olsa döngü değişiyor yavaş yavaş yağışlı periyoda giriyoruz zaten hep sıcak tarafta kalmamız imkansızdı helede kış mevsiminde ao ve nao endeksleride ocak ayı ortalarından itibaren güney enlemlere soğuk salınım olacağını belli etmeye başladı önce avrupa ve sonra biz.modellere fazla takılmamak lazım onlarda birzaman sonra endekslere uymaya başlayacaktır sizlere sadece şunu söyleyebilirim bu sıcakların acısı eninde sonunda çıkacak gün gelecek herkes susacak atmosfer konuşacak içiniz rahat olsun güzel günler çok yakın😊😊

• White Tiger28 İnşallah hocam güzel günler yakın ama önümüzde görünen sistemlerden pek umudum yok evet daha erken ama Balkan merkezli salınımlar daha çok batıya yarıyor takdir Allah'ın oradaki kardeşlerimizde kaç yıldır kar görmediler sabırla bekleyeceğiz artık...

• Sende çok yazardin eskiden yorumlarını takip ederdim yoksun nezamandir

Bu kış son 1 haftaya kadar aktif olamadım ama artık sistem kovalama zamanı. Yine buradayım ama bu başlık daha cansız. Eskiden Karadeniz başlığı anlık model yorumlama başlığını geride bırakırdı. Ne oldu da böyle oldu merak ettim.

Sürekli yazan manik, huseinskas gibi bir sürü arkadaşımız vardı. Ben yokken bir şey mi oldu gözükmüyorlar. Yıkardık forumu önceden hey gidi günler.