🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bilim kurulu haftasonu yasak olsun dediyse ve böyle karar alındıysa neden millet tepki verdi. Millet tepki veriyor diye yasak mı kalkar. Aha kalktı bu seferde niye kalktı oluyor. İlk karar son derece doğruydu. Tek adamın dediği olsaydı ve bilim kurulu dikkate alınmasaydı şuan çok daha kötü durumda olurduk. Bakınız ABD Brezilya vs

• Bilim kurulu haftasonu yasak olsun dediyse ve böyle karar alındıysa neden millet tepki verdi. Millet tepki veriyor diye yasak mı kalkar. Aha kalktı bu seferde niye kalktı oluyor. İlk karar son derece doğruydu. Tek adamın dediği olsaydı ve bilim kurulu dikkate alınmasaydı şuan çok daha kötü durumda olurduk. Bakınız ABD Brezilya vs

Çok fazla karar değişimleri oluyor bir devlet yönetiminde bu kadar tutarsızlık olmaz bir de bir yapılan şey diğerini tutmuyor ekonomiye önem verilecek dendi hafta sonu yasak konuluyor mantıklı birsey mi sence?

• Meksika'da bir inşaat işçisinin, maske takmadığı nedeniyle polis tarafından dövülerek öldürülmesi sonucu ülke genelinde büyük olaylar çıktı. Meksika'da vakalar zaten artıştaydı bu olayda noktayı koydu

• Çok fazla karar değişimleri oluyor bir devlet yönetiminde bu kadar tutarsızlık olmaz bir de bir yapılan şey diğerini tutmuyor ekonomiye önem verilecek dendi hafta sonu yasak konuluyor mantıklı birsey mi sence?

Evet ama normale dönülürken vaka sayısında artış olursa yine tedbir alırız denildi. Anında vaka sayısı arttı neden çünkü az da olsa tedbir alan insanlarda almaz oldu. Esas hata erken normale dönülme kararı. Tek adam karar veriyorsa bu güne kadar süreç de iyi yönetildi o zamanda tek adam demekki doğru mu yaptı diyelim. Doğru olunca sağlık bakanına helal olsun yanlış olunca tek adam. Dediğim gibi esas hata erken normale dönmek burayı eleştirmek gerek.

• EvetEvet ama normale dönülürken vaka sayısında artış olursa yine tedbir alırız denildi. Anında vaka sayısı arttı neden çünkü az da olsa tedbir alan insanlarda almaz oldu. Esas hata erken normale dönülme kararı. Tek adam karar veriyorsa bu güne kadar süreç de iyi yönetildi o zamanda tek adam demekki doğru mu yaptı diyelim. Doğru olunca sağlık bakanına helal olsun yanlış olunca tek adam. Dediğim gibi esas hata erken normale dönmek burayı eleştirmek gerek.

evet hata normale erken donulmesi oldu. Hatanin farkina varildi ,ani bir kararla tedbir almaya calistilar ama bu durumun ekonomik sonuclarini hesaplayamadilar. Olusan tepkiler sonucu reis bu durumu duzeltti.

Defalarca yazmisimdir ,haziran 15-20 den once normale donulmemeli diye . Ama bakanlarin aldigi son dakika karari dogru ama zamanlasi yanlis , duzeltilmesi dogru oldu dedim diye linc yedim. Tabiki arka arkaya zit kararlarin alinmasi dogru degil. Ama aniden alinan kararla magdur olana ,olacak bir cok insan vardi.duzeltme yapildi sadece.

Maalesef tarih-vaka denkleminde arzulanan yerde degiliz. Bu neden ile onumuzdeki haftalarda da onlemler alinacak kanimca.

Einmal editiert, zuletzt von karasah ()

• evet hata normale erken donulmesi oldu. Hatanin farkina varildi ,ani bir kararla tedbir almaya calistilar ama bu durumun ekonomik sonuclarini hesaplayamadilar. Olusan tepkiler sonucu reis bu durumu duzeltti.

Defalarca yazmisimdir ,haziran 15-20 den once normale donulmemeli diye . Ama bakanlarin aldigi son dakika karari dogru ama zamanlasi yanlis , duzeltilmesi dogru oldu dedim diye linc yedim. Tabiki arka arkaya zit kararlarin alinmasi dogru degil. Ama aniden alinan kararla magdur olana ,olacak bir cok insan vardi.duzeltme yapildi sadece.

Maalesef tarih-vaka denkleminde arzulanan yerde degiliz. Bu neden ile onumuzdeki haftalarda da onlemler alinacak kanimca.

Nokta :thumbup:

• Karar alındığında artan vaka veya tedbir alma isteğinin olduğunu bende düşünüyorum fakat alınan kararın iptal edilmesinin ardında dünya üzerinde olan kaos ortamının etkisi vardır. Herkes patlayacak yer arıyor, milleti serbest bırakmak en mantıklısı. Toplum ile zıtlaşmanın manası yok açıkçası.

Eğer ki bu normalleşme adımları atılmamış olsaydı istediği kararı alırdı hükümet fakat böyle bir adım atıldıysa artık bunun pek geri dönüşü yok. Her alınan tedbir sonrası büyük eleştiri alacaklar, bundan çıkaracağımız sonucu gelecek haftalar söyleyecek. Eğer ki vakalar istenmeyen bir şekilde artarsa tedbir almak zorlaşacaktır.

ABD'de başlayan protestoların başlangıç noktası ırkçılık olsa da artık tamamen olay işsizlik ve gelir adaletsizliği çevresinde büyüyor, böyle bir ortamda toplum ile karşı karşıya gelmek doğru değil.

Einmal editiert, zuletzt von ilhan soğancı () aus folgendem Grund: Yazım yanlışları

• Zonguldak'ta 45 madenci karantinaya alındı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Armutçuk Müessese Müdürlüğü'nde çalışan maden işçisi S.K.'nin koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından, temas ettiği belirlenen 45 işçi ev karantinasına alındı.

• Tedbirleri kaldırdıktan sonra bu yasak çok gereksiz olmuştu zaten. Kaldı ki virüs, sadece bu 15 ilde mi var? Sadece bu 15 ildeki yaşlılar mı düşünülüyor? (Hadi, diyelim onların rahat dolaşması düşünüldü.) Zaten seyahat yasağı kalktıktan sonra Anadolu'da da birçok yerde vaka artışı kaçınılmaz olacak, bunu herkes biliyor. Bundan sonra herkes kendi tedbirini alıp kendini korumaya çalışacak. Ancak dışarıda o kadar çok maskesiz , kuralsız var ki işimiz zor.

• Arkadaşlar konu dışına çıkmadan konuyu karıştırıp çorba yapmadan yazmaya çalışalım lütfen.Dün gece ki kararı beğenen de var beğenmeyen de var.Bugün çıkan kararı beğenen de var beğenmeyen de var.Kırmadan dökmeden abartmadan yazalım sadece.Bu hepimizi etkileyen bir durum.Ben düğün yapacağım tarih yok ne zaman yapacağım belirsiz.İster istemez herkesi geren ve etkileyen bir süreçteyiz.Kendi tedbirimizi alırsak en azından kendi vicdanınız bu konuda rahat olur.

• Arkadaşlar İran ikinci dalga yaşıyor deniliyor ama ben öyle bir şey görmüyorum.Adamlar aynı oranda gidiyor sürekli dalga hiç bitmemiş ki. Mayıs 20'den itibaren test sayılarını günde 20 bine çıkartmışlar önceden 10 bin civarı yapıyorlarken.
    Katar niçin vakalarda artışta aklıma 2 olasılık geliyor, ya çok aşırı sıcaklar yüzünden insanlar kapalı klimalı ortamlarda birlikte bulunmaya başladılar yada zaten önceden söylenen Katar da genelinde dışardan çalışmaya gelen işçilerde var hastalık deniliyordu. E buraya uçakla geliyorlar haliyle uçak içinde dışında geliş gidişlerde hasta teması daha fazla oluyor.
    Bunlar Türkiye, İran, Katar ın günlük test sayıları sanırım 3 hazirana kadar.Dilerseniz başka ülkeleri ekleyip çıkarabilirsiniz
    https://ourworldindata.org/gra…-09..&country=IRN~QAT~TUR

• millete sicaklarda vurus etkisini azaltacak yok kaybedecek diyen bir cok prof dinledim gercek boyle degil ama.brezilya hala cok sicak.bknz katar,irak,iran heleki hindistan..halki biraz yanlis bilgilendirdi uzmanlar.hem bu virus hakkinda cok az sey biluyoruz diyorlar hemde bazilari kesine yakin ifadeler cok kullandi sicaklarda cok rahatlama olacak diye

• divane bahsettiğiniz ülkelerin ölüm oranları diğer soğuk ülkelere göre hatrı sayılır miktarda daha düşük üstelik daha kötü altyapıları olmalarına rağmen,acaba virüs etkisini sıcakta kaybediyor dedikleri bu olabilir mi?

• divane bahsettiğiniz ülkelerin ölüm oranları diğer soğuk ülkelere göre hatrı sayılır miktarda daha düşük üstelik daha kötü altyapıları olmalarına rağmen,acaba virüs etkisini sıcakta kaybediyor dedikleri bu olabilir mi?

Rusya soğuk ama ölüm oranı düşük. Virüsün sıcaklıkla alakası çok çok az