­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Ula┼č─▒mda %50 az yolcu ta┼č─▒ma olay─▒ kald─▒r─▒ld─▒ktan sonra aynen b├Âyle d├╝┼č├╝nmeye ba┼člad─▒k art─▒k

• ─░spanya son 24saatte ├Âl├╝m bildirmedi ├žok tuhaf bir durum hi├ž inand─▒r─▒c─▒ de─čil insan dusunmuyor da de─čil yaz turizmi y├╝ksek olan bir ├╝lke niye bir┼čeyler saklamas─▒n ┼ču s─▒ralar,sonra ayn─▒ ┼čeyi ├╝lkemiz i├žin d├╝┼č├╝n├╝yorum ekonomi alarm veriyor bir├žok ├╝lke gibi neyse kafamda deli ama birazda mant─▒kl─▒ sorular?:/

• Ula┼č─▒mda %50 az yolcu ta┼č─▒ma olay─▒ kald─▒r─▒ld─▒ktan sonra aynen b├Âyle d├╝┼č├╝nmeye ba┼člad─▒k art─▒k

Haha ac─▒ ama ger├žek. :)

• arkadaslar ├Âl├╝m bidirince ─▒nan─▒yorsak,bildirmey─▒ncede ─▒nanmak zorunday─▒z.─▒spanya surekl─▒ b─▒r d├╝┼č├╝┼č trend─▒ne g─▒rd─▒ ve bugun ├Âl├╝m olmam─▒s olab─▒l─▒r.ne g├╝zel.b─▒z bununla yasamay─▒ ├Â─črenecez.yan─▒ hastaneler─▒m─▒z kapas─▒te olarak yeterl─▒ ─▒se cok sukur d─▒yeceg─▒z.ya hep olumsuz seyler─▒ paylasmay─▒da ben dogru bulmuyorum.yanl─▒s anlas─▒lmas─▒n.yok toplu tas─▒mada yuzde 50 sart─▒ b─▒le elest─▒r─▒lm─▒s.mesela ─▒stanbulda herkes ─▒s─▒ne ger─▒ dondu.yuzde 50 kapas─▒te ─▒le o sehr─▒ tas─▒yamazs─▒n..mecbur yan─▒ mecbur.hayata kar─▒smam─▒z gerek─▒yor.b─▒z kend─▒ tedb─▒r─▒m─▒z─▒ h─▒c b─▒rakmayal─▒m

• arkadaslar ├Âl├╝m bilirince ─▒nan─▒yorsak,bildirmey─▒ncede ─▒nanmak zorunday─▒z.─▒spanya surekl─▒ b─▒r d├╝┼č├╝┼č trend─▒ne g─▒rd─▒ ve bugun ├Âl├╝m olmam─▒s olab─▒l─▒r.ne g├╝zel.b─▒z bununla yasamay─▒ ├Â─črenecez.yan─▒ hastaneler─▒m─▒z kapas─▒te olarak yeterl─▒ ─▒se cok sukur d─▒yeceg─▒z.ya ─▒ hep olumsuz seyler─▒ paylasmay─▒uda ben dogru bulmuyorum.yanl─▒s anlas─▒lmas─▒n.yok toplu tas─▒mada yuzde 50 sart─▒ b─▒le elest─▒r─▒lm─▒s.mesela ─▒stanbulda herkes ─▒s─▒ne ger─▒ dondu.yuzde 50 kapas─▒te ─▒le o sehr─▒ tas─▒yamazsn..mecbur yan─▒ mecbur.hayata kar─▒smam─▒z gerek─▒yor.bo─▒z kend─▒ tedb─▒r─▒m─▒z─▒ h─▒c b─▒rakmayal─▒m

Hocam bir g├╝n 280 ├Âl├╝m bildirip di─čer g├╝n 1 ├Âl├╝m bildirmek hi├ž inand─▒r─▒c─▒ de─čil malesef, ne olduda 1 g├╝nde o kadar azald─▒ ├Âl├╝m ilac─▒n─▒ m─▒ buldular

• ya bosver─▒n b─▒ld─▒rmes─▒nler..ben esk─▒s─▒ g─▒b─▒ tak─▒p etm─▒yorum say─▒lar─▒..sonu yok cunku.as─▒s─▒ bulunmadan ya da olumlu yonce mutasyon yapmdan bu v─▒rus b─▒tmez.b─▒r sure sonra normal gr─▒p v─▒rusu g─▒b─▒ herkes buna al─▒sacak..ac─▒ ama gercek maalesef..hatta sagl─▒k bakanl─▒g─▒ her gun vaka say─▒s─▒ ac─▒klamayacakt─▒r.2009 senes─▒nde domuz gr─▒b─▒ndede b─▒r sure sonra gunluk say─▒lar─▒n ac─▒klanmas─▒ b─▒rak─▒lm─▒st─▒.ben v─▒rus b─▒tt─▒ ne guzel dem─▒yorum tab─▒k─▒ ama say─▒lara tak─▒lm─▒yorum art─▒k..gr─▒pte son derece oldurucu b─▒r bela ama h─▒c konusulmaz.tab─▒k─▒ bu v─▒rusun buklast─▒r─▒c─▒l─▒g─▒ cok fazla fakat mutlakak─▒ herkes sak─▒nlesecek.surekl─▒ olumsuz seyler─▒ burda lanetleyerek yazmak b─▒r sonuca vard─▒rmaz.yeterk─▒ hasteneler─▒m─▒z kapas─▒tey─▒ kald─▒rab─▒ls─▒n.ben boyle dusunuyorum.tab─▒k─▒ herkes yazmak ─▒sted─▒g─▒nde ├Âzgurdur.sayg─▒lar.

• ya bosver─▒n b─▒ld─▒rmes─▒nler..ben esk─▒s─▒ g─▒b─▒ tak─▒p etm─▒yorum say─▒lar─▒..sonu yok cunku.as─▒s─▒ bulunmadan ya da olumlu yonce mutasyon yapmdan bu v─▒rus b─▒tmez.b─▒r sure sonra normal gr─▒p v─▒rusu g─▒b─▒ herkes buna al─▒sacak..ac─▒ ama gercek maalesef..hatta sagl─▒k bakanl─▒g─▒ her gun vaka say─▒s─▒ ac─▒klamayacakt─▒r.2009 senes─▒nde domuz gr─▒b─▒ndede b─▒r sure sonra gunluk say─▒lar─▒n ac─▒klanmas─▒ b─▒rak─▒lm─▒st─▒.ben v─▒rus b─▒tt─▒ ne guzel dem─▒yorum tab─▒k─▒ ama say─▒lara tak─▒lm─▒yorum art─▒k..gr─▒pte son derece oldurucu b─▒r bela ama h─▒c konusulmaz.tab─▒k─▒ bu v─▒rusun buklast─▒r─▒c─▒l─▒g─▒ cok fazla fakat mutlakak─▒ herkes sak─▒nlesecek.surekl─▒ olumsuz seyler─▒ burda lanetleyerek yazmak b─▒r sonuca vard─▒rmaz.yeterk─▒ hasteneler─▒m─▒z kapas─▒tey─▒ kald─▒rab─▒ls─▒n.ben boyle dusunuyorum.tab─▒k─▒ herkes yazmak ─▒sted─▒g─▒nde ├Âzgurdur.sayg─▒lar.

Hocam bende art─▒k takip etmekten bunald─▒m ama istemsizce takip ediyorum yinede :)

• Cahillik ve bilmemek,g├Ârmezden gelmek en b├╝y├╝k mutluluk tabikide :thumbup:G├Ârmedi─čin bilmedi─čin ┼čeyden de korkmazs─▒n ne g├╝zel.Hatta 0 test yeni 0 vaka yaparsak sorun k├Âkten biter.

• evet kardes─▒m.bende sana bu surecte eb az 200 soru sormusumdur:)yas─▒ma ver.hakk─▒n─▒ helal et.

Esta─čfirullah hocam hepimiz birbirimize sorular soruyoruz, HF ailesiyiz.

• Merak etti─čim konu a─č─▒zdan al─▒n─▒p verilen nefes ile burundan al─▒n─▒p verilen nefesin bu bula┼č─▒da farkl─▒l─▒─č─▒ varm─▒? Sonu├žta burun mukus salg─▒s─▒ ├╝retiyor bir nebzede olsa bakteriyi tutup d─▒┼čar─▒ at─▒yor. 3 ayd─▒r burnuptan nefes al─▒p veriyorum­čĄş

• Toplu ta┼č─▒mada %50 kural─▒n─▒n kald─▒r─▒lmas─▒n─▒ art─▒k i┼č yerlerinin ├žal─▒┼čmaya ba┼člamas─▒na ba─čl─▒yorum ben de. Yar─▒ kapasiteyle o kadar ta┼č─▒mak m├╝mk├╝n de─čil. Klima ├žal─▒┼čt─▒r─▒lmazsa ve maskesiz binmek yasak olursa, insanlar birbiriyle temas etmezse, hijyene dikkat edilirse sorun ├ž─▒kaca─č─▒n─▒ sanm─▒yorum ben. Mesela uzakdo─čudan gelen g├Âr├╝nt├╝lerde metrolar t─▒ka basa doluydu ama herkes maskeliydi ve hi├ž de ├Âl├╝p bitmediler.

─░lk ba┼člarda ben de yasaklar─▒ destekledim, sokak yasaklar─▒ istedim ama ├žo─ču arkada┼č─▒n dedi─či gibi art─▒k normale d├Ânmek zorunday─▒z. Amerika gibi bir ├╝lke bile 2 . dalga gelirse ekonomiyi kapatmayaca─č─▒n─▒ a├ž─▒klam─▒┼č, Avrupa ├╝lkeleri bizden daha y├╝ksek vaka, ├Âl├╝m say─▒lar─▒nda h─▒zl─▒ca normale d├Ânm├╝┼č, Hindistan g├╝nl├╝k 8 bin vaka gelirken sokak yasa─č─▒n─▒ sonland─▒r─▒p normalle┼čme plan─▒ a├ž─▒klam─▒┼čken biz daha fazlas─▒n─▒ kald─▒ramazd─▒k. Zaten en son ekonomi alarm vermeye ba┼člay─▒p market fiyatlar─▒ iyice u├žmu┼čtu. Bakan─▒n dedi─či gibi D├╝nya'da ne zaman biterse bizim ├╝lkede de o zaman bitecek bu illet. Biz de bununla ya┼čamaya al─▒┼čaca─č─▒z bir ┼čekilde. Sa─čl─▒k sistemi ├ž├Âkmedikten ve hastaneler normal i┼čleyi┼če devam ettikten sonra g├╝nl├╝k 500-600'e kadar vakalarda problem g├Ârm├╝yorum. H├╝k├╝met elinden geleni yapt─▒ bundan sonra kontrol millette. ─░n┼čallah milletimiz kurallara riayet etmeye devam eder.

• ├ľrneklendirdi─činiz uzakdo─čuda insanlar maske takmas─▒n─▒ biliyor, bizde 10 ki┼čiden yar─▒s─▒n─▒ndan daha fazlas─▒ ├ženesine tak─▒yor maskeyi.Kendimizi kand─▒rmaya devam ediyoruz yok sosyal mesafeye uyarsak, maskeyi d├╝zg├╝n takarsak diyerekten.En fazla 1-2 haftaya insanlar s─▒k─▒lacak bu kurallardan.