🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • O gün 2/3 saatte her şey oldu. Bu her gün olacak bundan sonra

Herkesin düşüncesine saygı duyuyorum ama benim şöyle bir izlenimim var bu iş başladığından beri hiç umursamayan bir kesim ve gerçekten umursayan bir kesim var hayat normale dönsede dönmesede o umursamayan kesim hep dışardaydı ve rahat haraket ediyordu şimdi ne oldu yine ikiye ayrık bir düzen var kendimden örnek vereyim sürekli maske takan toplu taşıma kullanmayan gibi umursayan ve eskisi gibi hiç umursamayan tabiki etkisi olacaktır ama belkide öyle düşündüğümüz gibi fazla olmayacaktır ayrıca kapalı mekanlara eyvallah ama sokakta yan yan geçmeyle öyle çokta bulaştığını düşünmüyorum zaten öyle olsa şu anda milyon vakaları konuşuyor olurduk

• Haziranın başındayız. Test vaka oranlarında ,süreci yönetenler ve kamuoyu tarafından umulan noktada olmadığımızı düşünüyorum.
    Bu oranlara , 20 yaş altı, 65 yaş üstü evdeyken ulaşıldı.

Normalleşmenin başladığı bu tarihden itibaren ,

Vakaların artacağı kesin. ama inşaallah öngörülen düzeyde kalır. Korktuğumuz gibi olmaz . Haziranın ikinci haftası çok önemli bu açıdan.

• Göz ardı edilen bir husus var yorumlar yapılırken.Endemi değil,pandemi yaşanılan süreç.Dolayısıyla sadece bir ülkenin değil,dünya üzerinde tüm ülkelerin bilim insanları birbirleriyle etkileşim halinde sorunun çözümü adına.Her geçen gün ve hatta saat yeni gelişmelere gebe.Mesela bu gün ajanslara düşen bir haberde Fransız doktorların araştırmasında (geriye dönük) Kasım ayında çekilen röntgen ve tomografilerde şu an bu virüs için teşhis koymada kabul edilen görüntüler görülmekteymiş.Rakam olarak sanırım 2500 civarı bir röntgen sayısından bahsediliyor.Hal böyleyken,çoğu sıradan vatandaşın dile getirdiği "Bu kış,bu bahar benzer belirtileri ben de yaşadım" tarzı cümleler işte bu tür araştırmalar sayesinde anlamlı hale bürünüyor.1-10 oranı gibi tespit edilemeyen asemptomatik vaka oranı dillendirilmekte bilim insanları tarafından.

Şu an virüsün en gizemli yanı bence ; Neden bazı insanlar hiç ama hiç belirti göstermezken ,bazıları aşırı reaksiyon veriyor.Gizemli olması şundan dolayı ,kendi çevremden örnek vereyim ; Spor salonundan çıkmayan doktor bir tanıdığımız genç yaşına rağmen çok ağır geçirdi,90 yaşında olan bir teyze ise kolayca atlattı.Bağışıklığı güçlü insanlar kolay atlatır deniyor ama bu sefer de içki sigara kullanmayan ,hiç bir rahatsızlığı bulunmayan body building salonundan doktor arkadaşımız neden ağır geçiriyor...

İşte toplum içindeki tedirginliğin,telaşın tek sebebi bu ; piyango gibi bir durum.Dünya geneli belki % 80'i ayakta hiç hissetmeyerek atlatabileceği bir durumu,kalan yüzdeye girer miyim stresine baskın gelmesi.

• Göz ardı edilen bir husus var yorumlar yapılırken.Endemi değil,pandemi yaşanılan süreç.Dolayısıyla sadece bir ülkenin değil,dünya üzerinde tüm ülkelerin bilim insanları birbirleriyle etkileşim halinde sorunun çözümü adına.Her geçen gün ve hatta saat yeni gelişmelere gebe.Mesela bu gün ajanslara düşen bir haberde Fransız doktorların araştırmasında (geriye dönük) Kasım ayında çekilen röntgen ve tomografilerde şu an bu virüs için teşhis koymada kabul edilen görüntüler görülmekteymiş.Rakam olarak sanırım 2500 civarı bir röntgen sayısından bahsediliyor.Hal böyleyken,çoğu sıradan vatandaşın dile getirdiği "Bu kış,bu bahar benzer belirtileri ben de yaşadım" tarzı cümleler işte bu tür araştırmalar sayesinde anlamlı hale bürünüyor.1-10 oranı gibi tespit edilemeyen asemptomatik vaka oranı dillendirilmekte bilim insanları tarafından.

Şu an virüsün en gizemli yanı bence ; Neden bazı insanlar hiç ama hiç belirti göstermezken ,bazıları aşırı reaksiyon veriyor.Gizemli olması şundan dolayı ,kendi çevremden örnek vereyim ; Spor salonundan çıkmayan doktor bir tanıdığımız genç yaşına rağmen çok ağır geçirdi,90 yaşında olan bir teyze ise kolayca atlattı.Bağışıklığı güçlü insanlar kolay atlatır deniyor ama bu sefer de içki sigara kullanmayan ,hiç bir rahatsızlığı bulunmayan body building salonundan doktor arkadaşımız neden ağır geçiriyor...

İşte toplum içindeki tedirginliğin,telaşın tek sebebi bu ; piyango gibi bir durum.Dünya geneli belki % 80'i ayakta hiç hissetmeyerek atlatabileceği bir durumu,kalan yüzdeye girer miyim stresine baskın gelmesi.

Herkesin gen dizilimi farklı saçma ama ne bileyim

• THY Genel Müdürü Bilal Ekşi : 4 Haziran'dan itibaren, TK olarak İstanbul'dan 34 Anadolu iline; Anadolujet olarak, Ankara'dan 15 ile; Sabiha Gökçen'den 14 ile iç hat seferlerimiz yapılacaktır. İç hat seferlerinin kademeli yapılması sebebi ile geçmişten kalan seferler zorunlu olarak tarifeden çıkarılmıştır.

• İspanya son 24saatte ölüm bildirmedi çok tuhaf bir durum hiç inandırıcı değil insan dusunmuyor da değil yaz turizmi yüksek olan bir ülke niye birşeyler saklamasın şu sıralar,sonra aynı şeyi ülkemiz için düşünüyorum ekonomi alarm veriyor birçok ülke gibi neyse kafamda deli ama birazda mantıklı sorular?:/

• arkadaslar ölüm bidirince ınanıyorsak,bildirmeyıncede ınanmak zorundayız.ıspanya sureklı bır düşüş trendıne gırdı ve bugun ölüm olmamıs olabılır.ne güzel.bız bununla yasamayı öğrenecez.yanı hastanelerımız kapasıte olarak yeterlı ıse cok sukur dıyecegız.ya hep olumsuz seylerı paylasmayıda ben dogru bulmuyorum.yanlıs anlasılmasın.yok toplu tasımada yuzde 50 sartı bıle elestırılmıs.mesela ıstanbulda herkes ısıne gerı dondu.yuzde 50 kapasıte ıle o sehrı tasıyamazsın..mecbur yanı mecbur.hayata karısmamız gerekıyor.bız kendı tedbırımızı hıc bırakmayalım

Einmal editiert, zuletzt von divane ()

• arkadaslar ölüm bilirince ınanıyorsak,bildirmeyıncede ınanmak zorundayız.ıspanya sureklı bır düşüş trendıne gırdı ve bugun ölüm olmamıs olabılır.ne güzel.bız bununla yasamayı öğrenecez.yanı hastanelerımız kapasıte olarak yeterlı ıse cok sukur dıyecegız.ya ı hep olumsuz seylerı paylasmayıuda ben dogru bulmuyorum.yanlıs anlasılmasın.yok toplu tasımada yuzde 50 sartı bıle elestırılmıs.mesela ıstanbulda herkes ısıne gerı dondu.yuzde 50 kapasıte ıle o sehrı tasıyamazsn..mecbur yanı mecbur.hayata karısmamız gerekıyor.boız kendı tedbırımızı hıc bırakmayalım

Hocam bir gün 280 ölüm bildirip diğer gün 1 ölüm bildirmek hiç inandırıcı değil malesef, ne olduda 1 günde o kadar azaldı ölüm ilacını mı buldular

• ya bosverın bıldırmesınler..ben eskısı gıbı takıp etmıyorum sayıları..sonu yok cunku.asısı bulunmadan ya da olumlu yonce mutasyon yapmdan bu vırus bıtmez.bır sure sonra normal grıp vırusu gıbı herkes buna alısacak..acı ama gercek maalesef..hatta saglık bakanlıgı her gun vaka sayısı acıklamayacaktır.2009 senesınde domuz grıbındede bır sure sonra gunluk sayıların acıklanması bırakılmıstı.ben vırus bıttı ne guzel demıyorum tabıkı ama sayılara takılmıyorum artık..grıpte son derece oldurucu bır bela ama hıc konusulmaz.tabıkı bu vırusun buklastırıcılıgı cok fazla fakat mutlakakı herkes sakınlesecek.sureklı olumsuz seylerı burda lanetleyerek yazmak bır sonuca vardırmaz.yeterkı hastenelerımız kapasıteyı kaldırabılsın.ben boyle dusunuyorum.tabıkı herkes yazmak ıstedıgınde özgurdur.saygılar.

Einmal editiert, zuletzt von divane ()

• ya bosverın bıldırmesınler..ben eskısı gıbı takıp etmıyorum sayıları..sonu yok cunku.asısı bulunmadan ya da olumlu yonce mutasyon yapmdan bu vırus bıtmez.bır sure sonra normal grıp vırusu gıbı herkes buna alısacak..acı ama gercek maalesef..hatta saglık bakanlıgı her gun vaka sayısı acıklamayacaktır.2009 senesınde domuz grıbındede bır sure sonra gunluk sayıların acıklanması bırakılmıstı.ben vırus bıttı ne guzel demıyorum tabıkı ama sayılara takılmıyorum artık..grıpte son derece oldurucu bır bela ama hıc konusulmaz.tabıkı bu vırusun buklastırıcılıgı cok fazla fakat mutlakakı herkes sakınlesecek.sureklı olumsuz seylerı burda lanetleyerek yazmak bır sonuca vardırmaz.yeterkı hastenelerımız kapasıteyı kaldırabılsın.ben boyle dusunuyorum.tabıkı herkes yazmak ıstedıgınde özgurdur.saygılar.

Hocam bende artık takip etmekten bunaldım ama istemsizce takip ediyorum yinede :)