­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• G├╝zel d├Ânem de─čil istedikleri. ─░stedikleri dijital d├╝nyan─▒n k├Âlele┼čmi┼č, robotla┼čm─▒┼č insanlar─▒. Bireysel olarak eve kapat─▒lm─▒┼č teknolojinin birer esiri olmu┼č insan. Zaten k─▒smen ba┼čar─▒l─▒ olunan yeni d├╝nya modeli. Bizim buna kar┼č─▒ durmam─▒z aksine kollektif toplumu s├╝rd├╝rmemiz ┼čart. ─░nsan y├╝zy├╝ze ileti┼čim kurdu─ču kadar insand─▒r. E─čitim ancak y├╝zy├╝ze ve birlikte e─čitimdir. Ve d├╝nya gezdik├že ├Â─črenilen bir yerdir.

birilerinin b├Âyle bir plan─▒ olabilir.. ├Ânemli olan iyilerin ve onlar─▒n yard─▒mc─▒s─▒ Allah'─▒n plan─▒n─▒n ne oldu─ču..

• s├╝per g├╝├ž denilen ABD nin bile bu vir├╝s kar┼č─▒s─▒nda nekadar ├žaresiz duruma d├╝┼čt├╝─č├╝n├╝de g├Ârd├╝k resmen sa─čl─▒k sistemleri ├ž├Âkt├╝ baz─▒ eyaletlerde hastalara yatacak yatak bile bulunam─▒yor.┼čapkay─▒ ├Ân├╝m├╝ze koyup d├╝┼č├╝nmek gerek Allah'─▒n sopas─▒ yok gazab─▒ndan ka├ž─▒┼čta yok g├Âzle bile g├Âr├╝lemeyen bu v─▒r├╝s d├╝nyay─▒ ve insanl─▒─č─▒ nehale getirdi hepbirlikte g├Âr├╝yoruz rabbim sonumuzu hayreylesin in┼čallah.benim tek endi┼čem ramazan ay─▒n─▒da bu┼čekil ge├žirebiliriz b├Âyle giderse durum onu g├Âsteriyorki in┼čallah ├Âyle olmaz ├Âl├╝m haberlerini duydukca insan─▒n bo─čaz─▒ d├╝─č├╝mleniyor.

• Elaz─▒─č a d─▒┼čar─▒dan k─▒z─▒n─▒ ziyarete gelen baba ve oglunda korona ├ž─▒k─▒nca apartman karantinya al─▒nd─▒.Ancak test yap─▒lmadan ├Ânce o─člunun bir├žok yeri dola┼čt─▒─č─▒ tespit edildi.

• Trabzon Valili─či: ÔÇť─░l H─▒fz─▒ss─▒hha Kurulunca al─▒nan karar do─črultusunda, ┼čehrimize her ne ┼čekilde olursa olsun (kara, deniz ve hava yolu) giri┼č yapacak ki┼čiler, 14 g├╝n s├╝reyle ikametgahlar─▒nda g├Âzlem alt─▒nda tutulacakt─▒r.ÔÇŁ

• Elaz─▒─č a d─▒┼čar─▒dan gelen herkes 14 g├╝n karantina da kalacak.Uymayayan herkese ihlal ba┼č─▒na 3150 TL ceza yaz─▒lacak

• Maske zorunlu hale gelirse bir ┼čekilde d├╝zene girer.. madem d─▒┼čar─▒ ├ž─▒k─▒yor herkes maskesiz kimse ├ž─▒kmas─▒n cezas─▒ a─č─▒r olsun!!

• Moderna, Kovid-19 i├žin geli┼čtirdi─či a┼č─▒s─▒n─▒n insanlar ├╝zerindeki testlerinin 2.faz─▒na ilkbaharÔÇÖda ba┼člamay─▒ planl─▒yor

• Ben abart─▒yorlar diyordum ama ger├žekten komplo teorilerine yabana atmamaya ba┼člayaca─č─▒m buyrun size iyi mi yoksa k├Ât├╝ m├╝ oldu─čunu bilemedi─čim bir haber
    https://pittsburgh.cbslocal.coÔÇŽtential-vaccine-unveiled/
    Buda italyan rai kanal─▒ndan P─░ttsburgh ├ťniversitesinin haberi haber ayn─▒ haber.
    http://www.rainews.it/dl/raineÔÇŽ42cad4cdf.html?refresh_ce
    ─░yi haber ┼ču a┼č─▒ beklenenden ├žok daha ├Ânce ├ž─▒kacak ┼ču anda hayvanlar ├╝zerinde yap─▒lan testleri ge├žmi┼čler.Bu kadar h─▒zl─▒ ilerlemelerinin sebebi ├Ânceki sars ve mers ten elde ettikleri tecr├╝beymi┼č, a┼č─▒n─▒n ├╝retti─či antikorlar─▒n 1 sene koruma sa─člamas─▒ bekleniyormu┼č.├ľnceden Oxford ├ťniversitesi'de ┼čimdi Pittsburgh da iyice dillendirdi─čine g├Âre sonbahara ├ž─▒karacaklar a┼č─▒y─▒.Fakat dikkatinizi ├žekti mi bilmiyorum ama Pittsburgh'un ├╝retti─či a┼č─▒ bildi─čimiz ┼č─▒r─▒nga a┼č─▒lardan de─čil. Haberin g├Ârsellerinde g├Âr├╝l├╝yor. Bunlar resmen bir sonraki ad─▒m da resmen ├žipleyecekler.

• Ya┼č─▒m 18 ┼ču iki g├╝ndir sanki ald─▒─č─▒m nefes az geliyor gibi 4-5 dakikada bir derin nefes alma ihtiyac─▒ do─čuyor ama ba┼čka hi├žbir belirtim yok en ufak bir belirti yok ate┼č olsun ├Âks├╝r├╝k olsun burun ak─▒nt─▒s─▒ olsun ama nefes yetmiyor ald─▒─č─▒m ve iki g├╝nd├╝r ├žok rahats─▒z etmeye ba┼člad─▒ ├╝st├╝ne s─▒nav senem sizce psikolojik midir ? Yoksa bu tarz bir olay olabiliyor mu

Psikolojik oluyor hocam genellikle, ben de 3 senedir olan durum; ama s─▒k─▒nt─▒l─▒ her ┼čeyi tamamen unuttu─čum s├╝relerde olmuyor ­čĄŚ­čĄŚ

• Ayn─▒s─▒ banada oldu 4-5 g├╝n boyunca ama son 2-3 g├╝nd├╝r herhangi bir s─▒k─▒nt─▒ kalmad─▒ eski d├╝zenime geri d├Ând├╝m. Nefes al─▒p vermede s─▒k─▒nt─▒ ya┼čad─▒─č─▒m bu s├╝re├žte ├Âks├╝r├╝k hi├ž olmad─▒ ate┼čim 35,7-36,2 aras─▒nda seyretti. ├ľzellikle gece yatarken g├Â─čs├╝m├╝n ├╝st├╝nde a─čr─▒ hissediyor ve nefesi al─▒p verirken bazen zorlan─▒p uykumdan uyan─▒yordum. Bu s├╝re zarf─▒nda bol su i├žtim (g├╝nde 2 litre) her g├╝n 1 k├╝├ž├╝k paket meyveli kefir i├žtim, uyku d├╝zenine dikkat ettim ve sa─čl─▒kl─▒ beslenmeye abur cubur yemeyeye ├žal─▒┼čt─▒m. Belki vir├╝s├╝ kapt─▒m hafif semptom g├Âstererek atlatt─▒m belkide psikolojik olarak bu duyguyu ya┼čad─▒m. Ama ┼č├Âyle bir durum var benim ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒m ├žok g├╝├žl├╝ nezle olursam 1 g├╝nde grip olursam 2 g├╝nde ayakta atlatan bir b├╝nyeye sahibim. ─░nsan─▒n akl─▒na her ihtimal geliyor maalesef

├ľzellikle ak┼čam uyumadan ├Ânceki 2 saat kadar bir ┼čey yememeye ├Âzen g├Âsterin ve de kendi ruh sa─čl─▒─č─▒n─▒z i├žin g├╝zel, sevdi─činiz ┼čeylerle oyalan─▒n; ├Ânlem alal─▒m; ama stres boyutuna olay─▒ getirmemeliyiz, bir eczac─▒ olarak ├Ânerilerim bu ┼čekilde size de hocam ­čĄŚ­čĄŚ­čĄŚ

• Hastal─▒k hastalar─▒ ba┼člam─▒┼č bile sakin olun arkada┼člar benim de g├Âz├╝m pembele┼čt─▒ d├╝n me─čersem uykusuzluktanm─▒┼č bug├╝n ge├žti hay aksi ┼čeytan :D :P

Korona g├╝ndeminden biraz uzakla┼čman─▒z─▒ tavsiye ederim g├╝nde 50 sayfa yaz─▒ yaz─▒l─▒yor bu konuya bilim kurulu bu kadar tart─▒┼čm─▒yordur.