🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam hala da yok test kiti arttığı için normal diyen var yahu anlamıyorum test kiti artınca yayılma, öldürme oranı mı azalıyor sonuçta vaka sayısı artıyor asıl ona bakılmalı kim bilir o vakalar kaç kişiye bulaştırdı.

İsterse 10000 testin 1 i pozitif çıksın sonuçta çıktı mı çıktı. Şuan dışarıda pozitif olduğundan bir haber binlerce enfekte kişi var. Şuursuzca dışarıda dolanmaya devam ediyorlar. Aynı şekilde testi negatif çıkıp sonradan pozitife döndüğünden bir haber onlarca insan var. Bunların tamamı gerek bilinçli gerek bilinçsiz her gün dışarıda olan insanlar. Belki ölüm olarak değil ama vaka olarak italyayı çok farkla geçmemiz muhtemel.

• Keşke avrupaya giden bu soğuk atak ülkemize gelseydi. Belki herkes evinde olurdu soğukta. Ben şahsen havaların ısınmasını pek istemiyorum. Yaşlılar o zaman hiç evde kalmaz

• şuanda ülkede gözüm kapalı itimat edeceğim yer askeriyedir. Bu konuda çok titiz olduklarını ve askerleri çok sağlam kontrolden birliklere alınacağını düşünüyorum hocam

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Şu otogar videosuna feci sinir oldum. Ya artık yapılan askerlik mi? Dedem 24 ay Kars'ta yapmış. Eski nesil 12-30 ay arası askerlik yapmış. Şimdi 6 ay askerlik. Operasyon, tatbikat yok. Operasyonlara uzmanlar yada sözleşmeliler gidiyor neyin eğlencesi bu? 6 aya geleceksin. 1 ay sonra zaten dağıtım iznine gönderiyorlar. Halkımız cahil, görgüsüz ve bilinçsiz. Şöyle diyeyim yıl 1930'lu yıllar Atatürk çiftçiler için tarla sürme makinesi getiriyor. İnsanlar ne bilmiyor. Öküze besin verirsin sürsün ya halkta makineye besin vermeye kalkmış yesin de çalışsın diye. O cahillik kafasında olanlar var. Yıl olmuş 2020. Gerçekten halkın okuma kapasitesi çok düşük. Vurdum duymaz milletiz.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Amerika da yüksek ihtimalle ulusal bir sokağa çıkma yasağı ilan edecek gibi.

ABD'de yeni üretimden çıkan tanklar sürekli böyle nakil ediliyor hatta 2-3 ay önce trenden düşen ve geride unutulan bir tankın videosu vardı.Pek sanmıyorum böyle tankları sokaklara yığsınlar.

• 2 gün önce bakan 8000 civarı bir rakam açıklamıştı dün 1981 bugün 3656 toplamda 14 bin sayısına varmış oluyoruz. İstatistiki olarak eğer italya 5000 de 1000 vakaya ulaştıysa bu italyadan daha iyi durumda olduğumuzu gösterir ama yeterli tabi ki değil. İnşallah herkes çevresini ohal durumuna geçirir ve en az vakayla atlatırız. Yakalanan veya yakını ölen birisi için oran %100 de 100 dür.

• Bizim insanımız sokağa çıkma yasağı ilan edilmedikçe kafasına buyruk... devam edecek.

Test kitleri şubat ayında ihtiyacımız olmadığı için yurt dışına satıldı ve şimdi sıkıntısını çekiyoruz...

Her zamanki gibi iki kuruşun hesabı yapılıyor şuan ki sokağa çıkma yasağında yapıldığı gibi...

Eğer zorla bu kararlar alınmazsa zaten ekonomi diye birşey kalmayacak lütfen resmin bütününe bakın.

• İsterse 10000 testin 1 i pozitif çıksın sonuçta çıktı mı çıktı. Şuan dışarıda pozitif olduğundan bir haber binlerce enfekte kişi var. Şuursuzca dışarıda dolanmaya devam ediyorlar. Aynı şekilde testi negatif çıkıp sonradan pozitife döndüğünden bir haber onlarca insan var. Bunların tamamı gerek bilinçli gerek bilinçsiz her gün dışarıda olan insanlar. Belki ölüm olarak değil ama vaka olarak italyayı çok farkla geçmemiz muhtemel.

Maalesef ki muhtemeldir hocam umarım milletimizin aklı başına gelir bir mucize olur demekten başka bir çare kalmıyor ki bu da çok düşük bir ihtimal.

• Yanlış anlamayında düz mantıkla hareket ediyorsunuz ne kadar test o kadar vaka ve o vakaların kontrol altına alınması demektir. Bunu şuanda şöyle yorumlayan düz mantıkçılar var test artıyor ama vakada artıyor, iyide bir süre sonra test artıp daha çok insanı yakaladığın için vaka artışın yavaşlayacak sonrada iyileşenlerle azalışa geçecek. Bu hususa dikkat ederseniz daha iyi anlarsınız..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Tarih boyunca büyük salgınlardan sonra büyük siyasi sosyal değişimler olmuş, Dünya çapında büyük değişim kapıda, artık bir devir kapanıyor bence... Bu dönemki tüm olaylar yeni sistem öncesi yaşanması zorunlu zorluklar sanırım

• valla şu süreçde şunu gördüm ki bilincimizin ne kadar eksik olduğunu 8 10 kişi toplanıp mangal yapanımı dersin 100 lerce kişi toplanıp asker uğurlaması yapanımı en risk grubu yaşlılar olduğu halde nası olsa öleceğim kaderimizde ne varsa o olur diyip sağda solda gezenimi vallahi ders almıyoruz ciddiyetin hala farkına varamadık artık acilen sokağa çıkma yasağı gelmeli böyle giderse önü alınamaz yoksa Allah sonumuzu hayır etsin

• Yanlış anlamayında düz mantıkla hareket ediyorsunuz ne kadar test o kadar vaka ve o vakaların kontrol altına alınması demektir. Bunu şuanda şöyle yorumlayan düz mantıkçılar var test artıyor ama vakada artıyor, iyide bir süre sonra test artıp daha çok insanı yakaladığın için vaka artışın yavaşlayacak sonrada iyileşenlerle azalışa geçecek. Bu hususa dikkat ederseniz daha iyi anlarsınız..

Hocam bu dediğiniz ne kadar test o kadar vaka ve o vakaların kontrol altına alınması dediğiniz sadece sokağa çıkma yasağında işler şu anda o virüsü taşıyan kişiler bulaştırmaya devam ediyor dışarıda halen önlemleri dinlemeyip gezen binlerce insana.

• Son iki günde bakan resmi olarak 5637 test açıkladı. İki gün önce net hatırlamıyorum ama 8500-11000 civarı testten söz ediliyordu. Bence durum böyle.

Aslında çok da fazla tartışmaya gerek yok. Test sayısı artmalı hatta hastalık semptomları görülmeyenler de test olmalı ki toplumun

gerçek durumunu görelim.

Sorun aslında test sayısından filan başka olarak şu. İki tane kümeniz olsun. A ve B kümeleri diyelim.

Her bir kümenin mevcudu da atıyorum 10.000 olsun. A kümesinde hasta sayısı 5000, B kümesinde ise 1000 olsun.

Her iki kümeye de her gün 1000 test yapılsın. Hastaların dağılımı da önemli olsa, günlük test sonuçlarına göre A kümesinin hasta sayıları B kümesi hasta sayılarından fazla olacaktır. Hatta homojen bir dağılım varsa 5 kat olacaktır.

Yani diyeceğim şu ki, bir zaman kesitinde aynı sayıda test sayısını baz alarak yapılan karşılaştırmada, hasta sayısı çok olan küme de salgın

daha yaygındır.

Ben kendi açımdan mesela İtalya ile yapılan günlük karşılaştırmaları o yüzden önemsiyor ve yine bu sebeple riskin büyük olduğunu düşünüyorum.

• Şimdi sonuca gelirsek vaka-test oranı olarak bahsi geçen ilgili ülkelerden iyi noktada olduğumuz aşikar fakat günlük 350 civarı yeni artış noktasına geldik. Bu hızı ilk öncelik aşmamamız ve zamanla geriye çekmemiz şart. Buradan sonraki değerler canımızı sıkmaya ciddi manada başlar. Bizim pik noktamızın bir an önce gelmesi ve artık geriye adım atmamız en büyük temennimiz.

Özellikle önlemlerin tam ciddiyetle uygulanması hatta önlemlerin bir tık daha ileriye götürülmesi elzem. Misal dışarıda 5 kişiden fazla insanın toplanmasını yasaklanması gibi.

Moral motivasyonumuzu yüksek tutmak, sağlıklı beslenmek ve bildiğiniz hijyen kurallarına uymanın önemini söylememe gerek bile yok sanırım.

Son dönemde umreci girişi, başta Avrupa gibi çeşitli kıtalardan yurtdışı girişlerinin bizi zor duruma düşürdüğünü göre biliyoruz. Buradan sonra birlik beraberlik içinde savaşmamız şart. Bu konuda bile lütfen tartışmayalım, herkes adına yapıcılık şart.

Bara döda fiskar följer strömmen...

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

Hocam test edilenler testten sonra enfekte olursa ve sistemde taramaya girildi gözükürse.Bu insanlar tekrar teste girilmeyecegi için gözden kacacak. Test edilenleri karantinaya alamayacaginiza göre sokağa çıkma yasağı şart evlerde yapılması lazım testlerin

Hocam Bide Şu Var.Eğer Hafif Atlatıp Hastaneye Gelmesse Ve Çoğu Böyle Olursa Nasıl Bir Test Olacak.Bunu da Anlat

hocam düz mantıkla hareket eden yok halkımız sokağa çıkma yasağından anlar sadece o da olmuyor milletimiz uyarıları şu anki önlemlerin hiç birisini dinlemiyor ve dışarı çıkmaya devam ediyor özellikle yaşlılar bu yüzden test sayıların artması hiç önemli değildir en iyi örnek bakın Çine şu anda karantinaya almasalardı nüfüsün neredeyse %70 i yok olurdu

• test/ vaka sayısı oranı baz alınmalıdır, yukarıda yazdım sadece hasta sayısına bakarak yorumlanmaz, ne kadar test yaparsanız okadar çok vakayı görür uzun vadede duruma el koyarsınız. az test az vaka doğruyu yansıtmaz. Buarada yapılan testlerden yüzde 10 luk vaka sayısıda italya ile kıyaslanmayacak kadar iyidir Vintersaga bu konuda sana katılıyorum.