Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bursa yıllardır özellikle son 2 3 senedir karlı sistem almadı. Geçen sene örtü yaptı erimesi saatler sürdü. Ondan önceki sene kar dağa yağdı ve eteklerinden aşşağıya inmedi. Bu sene daha bitmemiş olmakla beraber Bursanın ağır bir şekilde havası suyu bozuldu. Ne kar yağıp mikropları öldürüyor ne de yağmur yağıp barajları dolduruyor. Bursa fabrikalar yüzünden her geçen gün çok daha fazla ısınıyor. Artık merkeze kar yağmamaya başladı. Bu durum bizi üzüyor ama herşey Allah dan.

• Bursa yıllardır özellikle son 2 3 senedir karlı sistem almadı. Geçen sene örtü yaptı erimesi saatler sürdü. Ondan önceki sene kar dağa yağdı ve eteklerinden aşşağıya inmedi. Bu sene daha bitmemiş olmakla beraber Bursanın ağır bir şekilde havası suyu bozuldu. Ne kar yağıp mikropları öldürüyor ne de yağmur yağıp barajları dolduruyor. Bursa fabrikalar yüzünden her geçen gün çok daha fazla ısınıyor. Artık merkeze kar yağmamaya başladı. Bu durum bizi üzüyor ama herşey Allah dan.

Aynen bende onu diyorum. Bu şehir bu kadar ağır sanayi yükünü kaldıramazdı ve her geçen gün bu sanayinin faturalarını ödemeye devam ediyoruz. Misal ovakça termik santrali bu kadar merkeze yakın yapılmak zorunda değildi. Bilinçsiz şekilde sanayileşmenin önünü açanlar ve Bursa ya ihanet edenler yataklarında rahat uyuyorlardır umarım.

• Biz her ne kadar konuşsak her ne kadar dert yansakta artık Bursanın yükü fazlasıyla ağırlaştı. Allah sana bana bize sabr versin. Bu gidişle Adanayla yarışıcaz. Karsızlık bakımından.

• Tek Bursa ili değil arkadaşlar şu an Marmara'nın çoğu ili 3 senedir aynı kaderi paylaşıyor. Ocağın 21'i oldu daha örtülü sistem görmedik...

• 3 yıldır bizde kar göremiyoruz malesef 2 sene önce 500 metreye çıkıp kar görmüştüm onunla yetiniyoruz. Kar yağmamasının fabrikalarla felan pek alakası olduğunu düşünmüyorum illaki çok azda olsayı payı vardır. Örneğin Kocaeli fabrikaların çoğu bu bölgede özellikle körfez dilovası bölgesi ağır sanayi bölgesi ama bu fabrikalar öncedende vardı yeni birşey değil yani önceden kar yağardı şimdi yağmıyor yağmamasının asıl en büyük sebebi adam akıllı soğuk girmiyor ülkemize eskiden -12-14ler girerdi rahat bir şekilde şimdi o durum yok malesef -5-8 felan giriyor girincede doğal olarak kar göremiyoruz. Pozitif endeks yerine Negatif endeks olsaydı bu yıl belki görebilcektik pozitif endeks doğumuza yarıyor malesef.

• Biz her ne kadar konuşsak her ne kadar dert yansakta artık Bursanın yükü fazlasıyla ağırlaştı. Allah sana bana bize sabr versin. Bu gidişle Adanayla yarışıcaz. Karsızlık bakımından.

Hocam hadi sizde sanayi var bizde oda yok aynı kaderi paylaşıyoruz ayrıca yakinlarimizda dağ filanda yok ki çıkıp kar gorelim

• Allah her birimizin yardımcısı olsun dostlar. Belli ki herbirimiz karsız zor dönemlerden geçiyoruz. İnşallah yakın zamanda güzel kar santimleri görmek dileğiyle...

• 3 yıldır bizde kar göremiyoruz malesef 2 sene önce 500 metreye çıkıp kar görmüştüm onunla yetiniyoruz. Kar yağmamasının fabrikalarla felan pek alakası olduğunu düşünmüyorum illaki çok azda olsayı payı vardır. Örneğin Kocaeli fabrikaların çoğu bu bölgede özellikle körfez dilovası bölgesi ağır sanayi bölgesi ama bu fabrikalar öncedende vardı yeni birşey değil yani önceden kar yağardı şimdi yağmıyor yağmamasının asıl en büyük sebebi adam akıllı soğuk girmiyor ülkemize eskiden -12-14ler girerdi rahat bir şekilde şimdi o durum yok malesef -5-8 felan giriyor girincede doğal olarak kar göremiyoruz. Pozitif endeks yerine Negatif endeks olsaydı bu yıl belki görebilcektik pozitif endeks doğumuza yarıyor malesef.

Haklısın dostum yıllardır ülkenin batısı kar alamıyor bu hem azordur hem de diğer basınçlardır doğru düzgün yerleşememesi bize yağış bile bıraktırmıyor. Ya kurak kısımda kalıyoruz ya da sıcaktan yanan kısımda. Ne soğuğu görebiliyoruz ne de yağışı.😕

• Arkadaş yağış olduğu vakit soğuk olmadı, soğuk olduğu zaman yağış olmadı.Koskoca 51 gün boyunca sadece 2 dakikalık sulu kar gördüm,dün 700 metreye kadar çıktım orda bile kar bir yandan yağıyor bir yandan eriyordu.Diyagramlarda, modellerde, bu kışta kabak tadı vermeye başladı sabrımız bol olsun.

Aynen haklsınız. Bu pozitif AO negatif AO var ya o da başlıca belirleyici olabiliyo.

• Bizi -7 -8 kesmiyor anlaşıldı. -10 -12 gelmediği sürece bu iş zor!!! Kimse kusura bakmasın ahval bu neticede -7 -8 olan bir sürü sistemcik aldık sıcaklıklar her zaman aynı şey oldu 3-4 derece olan hava sıcaklığı ve yüksek nem bunun doğrultusunda yüksek dew point bizi kardan mahrum bıraktı. Eskiden böyle olmazdı -12 gösterirdi ve gelirdi. Şimdi -8 gösteriyor ona seviniyoruz ama 500hpada -26 olunca tadı tuzu kaçıyor.

• Arkadaşlar bu küresel ısınmadır. sanayininde etkisi yok değil elbet, kuzeyimizde bile adam akıllı soğuk yok..

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.

• Bizi -7 -8 kesmiyor anlaşıldı. -10 -12 gelmediği sürece bu iş zor!!! Kimse kusura bakmasın ahval bu neticede -7 -8 olan bir sürü sistemcik aldık sıcaklıklar her zaman aynı şey oldu 3-4 derece olan hava sıcaklığı ve yüksek nem bunun doğrultusunda yüksek dew point bizi kardan mahrum bıraktı. Eskiden böyle olmazdı -12 gösterirdi ve gelirdi. Şimdi -8 gösteriyor ona seviniyoruz ama 500hpada -26 olunca tadı tuzu kaçıyor.

Aslında 500hpası -34-35 olupda -8 girdiğindede kar görme ihtimalimiz yüksek olur veya -5-7 arasıda yeterlidir karayelli sistemlerde kar görebiliriz ama böylede bi sistem gelmiyorki 850hpası -7-8 olsa 500hpa kötü oluyor bi dengeleyemiyor kısacası karayelde göremedik.

• Ayın 24 'ü için en azından bir umut vardı içimde havada görürüm diye . Onda da yağışı yakalayamıyoruz . Yağışı yakalasak yine sıcaklıkla uğraşacağız . Önümüze bakıyorum , yine boşluğa düşeceğimiz bir dönem var . En azından kar görebileceğimiz bir sistem gelsin diyebiliyorum artik. Şubat senden son bir şarkı istiyoruz yap bize bir kıyak ..

• Dışarsı buz gibi yanlız dondum gelene kadar. Evden yaklaşık 300-400 metre yukarsına kar yağmış 5-10 cm civarı kar var gibi gözüküyor oraya çıksam ormanda domuzların saldırısına uğruyacam geç oldu çünkü ^^ne yapsam kafayı yiyecem 3 senedir kar göremiyorum:bawling:Kar tepeye gidecem artık bu gidişle Şubat'daki en ufak bi sistemde hatta buradan bir ekip kurup beraber günübirlik gitmek daha mantıklı özellikle 41 tayfa. :)