2019/20 Kışı Genel Görünümüm (Kasım Sonu Aralık Başı İzle Ve Gör Sistemi)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sadece bu günün sinoptiğine bakıp da koca kışı yorumlaman çok yanlış!! Daha biz burda 5 gün sonrasının sinoptiğini o tarihe gelene kadar ne kadar değiştiğini biliyoruz. Ayrıca kış tahmini yapılırken sinoptik dışında bir çok parametre endeks vesayre vesayre gibi şeyler var onların tutarlılığıda o kadar da çok iyi değil ama yinede bir ışık oluyor, kışın nasıl geçeceğine ayit bir bilgi veriyor. Lütfen yanlış bilgi vermeyelim.

Doğru alanda yorum yazmadığım için üzgünüm :( Haklısınız. Bu yorumun karalama tahtasında olması gerekti. Ama geçmişte yaşadığım tecrübelere dayalı yorumladım. Hisse dayalı bir tahmindir sadece...

• Kasım 27 si itabariyle ne olacakları göreceksiniz bölümme başlıyor o soğuklar nasıl akacak görün aralık ayına sert giriş yapacak gibi takip edin

• Kasım 17 18 gibi patrern değişiklikleri emaresi var. Yb etkisinden kurtuluyoruz gibi. Kasım sonu gibi bir sistem gelebilir. Batı bölgeleri tek hanelere indirecek. İç ve doğu bölgelerde mevsimin ilk kar yağışını yaşatabilecek.

• 2012 Ecmwf bu sabah çıktısında gayet güzel çıktı son saatler, ama rütuş ister yani ilk olarak ispanyanın üstünde bulunan parazit Ab orda olmasa daha iyi olur ve Azorun biraz daha doğulu olması lazım. Lakin şuan bunun bir önemi yok önmi yok önemli olan ilk sinyalleri vermesi idi onlar da zaten Gfs ve Ecmwf den geldi. Şimdi biraz istikrar lazım ikinci olarakda istikrardan sonra Azorun konumu yeri basınç dizilimi artık devreye girmeye başlar zaten...

df494d330e3dbfb2214ef35d.jpg

Selamlarımla, takipteyiz...:)Hayırlısı artık.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Bu arada o kutupda ki 1040-1050 lik Yüksek basınç Polar Vortex in zayıfladığına bu nedenle kemerin bol olduğuna ve güney enlemlere salınım ihtimalinin artığına dair bir görüntüdür ve PWW ısınması yani stratosferde bir ısınma meydana geldiğini gösterir belki bölünme ihtimali bile var Vortexin... Kasım ayına artık girmiş bulunmaktayız Polar Vortex takibi yapmanın artık zamanı geldi diyebilirim sizlere...:)

• Berkay şu dönemde ümit besleyen bir ikimiz kaldık. Yemin ederim sinirim bozuldu. Şimdi sabredin diyince bize saranlar, günü gelince bizden çok seviniyo ya vallaha kanıma dokunuyor...

Harbiden Tayfun kardeşim sana katılıyorum. Birde bizimle beraber Cold.EFso dostum var kendisinide unutmamak lazım foruma bizim gibi katkı sağlayan birisi, kendi konusu üzerinden...

Selamlarımla, iyi günler Tayfun kardeşim...:)

• Eps öyle bir oluşum yok son haftasına kadarki olan süreyi unutun dedi. Uzun vadesinede baktım twitterdan 360.saate kadar olan süreyi sistem mistem yok demiş.

EDE1-240_dvc8.GIF

• Bu arada o kutupda ki 1040-1050 lik Yüksek basınç Polar Vortex in zayıfladığına bu nedenle kemerin bol olduğuna ve güney enlemlere salınım ihtimalinin artığına dair bir görüntüdür ve PWW ısınması yani stratosferde bir ısınma meydana geldiğini gösterir belki bölünme ihtimali bile var Vortexin... Kasım ayına artık girmiş bulunmaktayız Polar Vortex takibi yapmanın artık zamanı geldi diyebilirim sizlere...:)

Bölünme mi, split mi, yer değiştirme mi? Fikrin nedir dostum?

• Eps öyle bir oluşum yok son haftasına kadarki olan süreyi unutun dedi. Uzun vadesinede baktım twitterdan 360.saate kadar olan süreyi sistem mistem yok demiş.

EDE1-240_dvc8.GIF

Benim beklentim bu yönde, Kasım'ın son 3-4 günü ile Aralık başı aralğına kadar sistem beklentim yok. O aralıklarda...

• Ecm,gfs,eps hiç birine 5 günden sonra güvenmem bırak 5 günü son 1-2 gün de neler değişti neler gördük biz takibimizi yapalım sistem belki 15 inde belki 25 inde ne zaman gelirse bekleyip göreceğiz ülkemiz adına hayırlısı olur İnşAllah

• madalyonun öbür yüzünü görmemiz için aralık 10 gelmesi lazım şimdiden kışı bazı kişiler bitirmiş bile herzamanki gibi yine aynı dedikodular başladı bunlara kulak asmamak gerek eyyamcılığa gerekyok daha tamolarak kışa girmedik bile bitirmek nasıl oluyor onu anlamadım vallahi🤔🤔

• Geçen sene kasımda 10 derece üzerini göremedik te ne oldu sonuç sıfır kıyılar adına. Uzun kurağın uzun yağışı olur. Kuraklığın sonucu kışlar hep sert geçmiştir. Cılız İzlanda atakları yemektense geçen seneki gibi, kuzeyden ara ara gelecek balinayı sabırla beklemeyi tercih ederim. En azından İzlanda kıtaya dalıp bize ulaşmıyor bu sene

• Kendi adıma konuşursam panikten çok korku ve rahatsızlık var.İç kesimler olarak Kasım'ı da yağışsız kapatırsak ciddi bir kuraklık dönemine girmiş olacağız..Ben kıştan umutsuz değilim tek rahatsızlığım yağış konusu yani birçok kurum bölgemizi bu kışın da kurak veriyor maalesef..

• Kendi adıma konuşursam panikten çok korku ve rahatsızlık var.İç kesimler olarak Kasım'ı da yağışsız kapatırsak ciddi bir kuraklık dönemine girmiş olacağız..Ben kıştan umutsuz değilim tek rahatsızlığım yağış konusu yani birçok kurum bölgemizi bu kışın da kurak veriyor maalesef..

2016 bundan da kötüydü sonra aralık da öyle sistemler geldi ki 80 cm kar birikti köyümde ve gelmiş geçmiş en soğuk kışlardan biri oldu.buda atlatılır aralık da durum değişecek gibi yeter ki bahar iyi gecsin