Sezon başı sohbetleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hiçbirini beğenmiyorsanız 2004-05-06 var :D

Türkiye'nin tamamında iyi bir kış geçirme ihtimalimiz düşük bunu 2 yıl üst üste yaşama ihtimalimiz daha düşük.

• d38693d85e6892d2a51181.png

Ay ortası sonbahar koşulları ilk hamlesini yapacak gibi görünüyor. Basınç sinoptigi bu senenin ilk fazında sıklıkla görmeye alisacagimiz türden bir basınç yerleşimini gösteriyor. berkay_tuku

Ekim 15 ile Aralık ayı boyunca bu sinoptik fazlasıyla karşımıza çıkacak analog tahminlerin basınç yerleşimleri de bu yönde(Accuweather nokta tahmine koşuyor bence Balkan ve Orta Akdeniz kökenli sistem beklentisi ile). Cephesel sistemlerin ağırlıklı olacağı bol yağışlı bir Kasım ayı ve erken gelen kar yağışları Aralık ayı ile birlikte. Ne kadar da 2017 kışına benzeyen bir gidişat. Tabi Burak hocamız da söyledi sıcaklıklarda ani düşüş ve artışlar olacak. Özellikle İstanbul'da Ağustos üçüncü haftasından beri hız kesmeyen rüzgarlar bu sonbaharda baş rolde.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• @wildleo1907 hocam büyük ihtimale geçen günlerde konuştuğumuz konu şuan olacakmış gibi duruyor Karadeniz sanırım kırbaç etkisi yapacak bu sene modeller sinyal vermiş.

ECM4-240.GIF?08-0

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Berkay34 kesinlikle! 16 Eylül ilk saatlerde başlayacak olan yağış AB nin hareketi ile yıldız karayel yönünden iğneada sinop açıklarında fırtınaya dönecek rüzgarla kuvvetli olacağa benziyor. Üst seviyede batı karayel olan rüzgar yer seviyesine yaklaştıkça yıldıza dönecek. Dalga seviyesi 4 mt. Üzerine çıkabilir. Denizcilere şimdiden uyarımızı yapalım. Marmaranin doğusundan Samsuna kadar olan kıyı şeridi boyunca heyelan ve sel riski orta seviyede bulunuyor. Ama AB kirim yarımadasına biraz daha yaklaşırsa yağışın şiddeti bir nebze azalabilir. Takipteyim.

• Kuzeybatı bölgeler için Yarın başlayacak olan sıcaklık azalışları sonbaharın ilk sert salınımı olarak kayıtlarımıza geçecek. Ardından özellikle batı bölgeler acısından kurak periyot YB etkisi nedeniyle devam edecek. Bundan sonraki ikinci salınım 7-9 Ekim tarihleri arasında beklenebilir. Bu tarihten sonra 7 günlük periyotlarla ıslak günler başlayacak gibi görünüyor.

• Kuzeybatı bölgeler için Yarın başlayacak olan sıcaklık azalışları sonbaharın ilk sert salınımı olarak kayıtlarımıza geçecek. Ardından özellikle batı bölgeler acısından kurak periyot YB etkisi nedeniyle devam edecek. Bundan sonraki ikinci salınım 7-9 Ekim tarihleri arasında beklenebilir. Bu tarihten sonra 7 günlük periyotlarla ıslak günler başlayacak gibi görünüyor.

hocam sanki cok zayıf da olsa ayın 25 i gibi bi salınım bi gözüküyor bi yok oluyor. ao nao ya da bakarsak pozitiften negatife iniş var bi ihtimal yagış gelebilir mi sizce

• Dostum wildleo 24 25 eylülü atlama istersen 6 7 ekime çok var daha inşallah gelir önümüzdeki cumayı atlatalım hele bakalım

Hocam 500 ve 850 hpa temp. Değerleri anlamında sonbahar koşullarını yaşatacak nitelikte bir sistemden bahsediyorum. Delta t yi 8-10 derece yerinden oynatması bakımından o tarihi işaret ettim elbette kilanli da haklı senin gibi ama benim kastım yukarıda ifade ettigim sertlikte bir sistem!

• hocam bu yörede o kadar kritik ki durumlar ortalık totozduman 2017 2016ya göre daha iyi olsa da şuan için yağışlar soğuktan çok çok önemli bize.yagis olsunda isterse ılık olsun

• hocam bu yörede o kadar kritik ki durumlar ortalık totozduman 2017 2016ya göre daha iyi olsa da şuan için yağışlar soğuktan çok çok önemli bize.yagis olsunda isterse ılık olsun

Ülkesel düşünmedim kilanli kardeşim haklısın Anadolu özellikle de orta Anadolu yağışa aç. Orta Akdeniz çanağı 15 Ekim den sonra hareketlenecek inşallah.

• Yağış diyagramlarda önce şahin gözüküyor; sonra bildiğin kuş oluyor,
    Daha kışa başlamadan sinirlendim,Hocam hoşgeldin yeni sezon hayırlı olsun :D

• Korelasyon doğruysa o sistem batı avrupaya gitmesini bekliyorum.İnşallah sizin tahmininiz olur...

İşin anahtarı Adriyatik ile Güneydoğu Almanya arasında YB nin ne konum alacağı katılıyorum. Eğer ilk ve etkili tarafı Yunanistan kuzeybatısına girerse Batı kesimler etkilenme konusunda kayıtsız kalmaz diye düşünüyorum.