Sezon başı sohbetleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İki yıldır kış mevsiminden beklediğimizi alamıyoruz. Her kötü gidişin bir sonu vardır. İnşallah bu kış makus talihimizi yendiğimiz kış olur hocam :)

• Son yıllara göre Karadeniz ve özellikle doğu Karadeniz bölgesi su sıcaklığı oldukça yüksek ve ben bunun sonbahara etki edeceğini düşünüyorum 1 yada en fazla 2 ekstrem olay olabilir wildleo1907 hocam siz bu konu hakkında ki görüşünüz nedir ?

euro_cdas1_anom.png

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Son yıllara göre Karadeniz ve özellikle doğu Karadeniz bölgesi su sıcaklığı oldukça yüksek ve ben bunun sonbahara etki edeceğini düşünüyorum 1 yada en fazla 2 ekstrem olay olabilir wildleo1907 hocam siz bu konu hakkında ki görüşünüz nedir ?

euro_cdas1_anom.png

Bu anomali haritasını ben de gördüm. Bunun ilk sonucu olarak sanırım ay ortasına doğru siklonik bir hareketlilik batı karadeniz üzerinde yaşanacak. Bir medicane etkisi yaratır mi onu şimdiden tahmin etmek zor elbette ama takipteyim.

• Yakın zamanda 2015-2016-2017 sayılabilir.

Türkiye geneli tam sayılmaz mesela anadolu geneli 2016 da kurakti.2017 sert kış geçti 2015 fena sayılmaz 2015 çok enteresan di iç batı anadolu yoğun kar alırken anadolu o kadar kar almadı yinede iyi bi seneydi.ama 2016 'yi hiç güzel hatirlamam

• wildleo1907 hocam güneydeki SSW sonuçları için ne düşünüyorsunuz?

Valla @4 Şubat çok nadir sayılabilecek bir durum bildiğim kadarıyla daha önce kayıtlarda 2002 ve 2010 yıllarında SSW güney kutbunda meydana gelmiş. 30 km yukarıda sıcaklık animalisinin +40 C lere ulaşması neticesinde yaşanan bölünme Şili ve Arjantin'in güneyinde olağandışı kar fırtınaları yaratmıştır diye düşünüyorum. Kuzeye doğrudan bir yansıması olacağını çok sanmıyorum.

• Selamın aleyküm , günaydın, sessiz bir yazın ardından artık en sevdiğim sonbahar,kış ayları geliyor :)) o soğuk kış günlerinde elinde kitap okuyarak yolculuk yapmak,camı acınca odaya giren tatlı soğuk hava,yağan yağmuru,kar’ı izlemek,ıslanma pahasına altında yürümek gibi gibi güzel ve insana huzur,ruhuna sağlık katan aylara geliyoruz,hocalarımızın değerli yorumlarıyla inşallah güzel bir kış mevsimi yaşarız,saygılar,yeni sonbahar kış sezonu bol yağışlı geçmesi dileğiyle :) kış boyu forumun bekçisiyiz,görüşmek dileğiyle 8):)

• Türkiye geneli acısından mi yoksa bölgesel nitelikte mi? Geçmiş yıllarda böyle kışların var olduğunu arşivlerden hatırlıyorum. Cold.EFso nerelerde bu tarz bilgiler ondadır :hfyeni (29):

Yeni sezon ve konunuz hayırlı olsun Hocam , geçmiş yılları birbiriyle kıyaslamak gerçekten de sektörün en önemli konularından biri

Tahmin üretilirken de çoğu zaman atmosferin seçilen parametreye geçmişte verdiği tepkilerden hareketle bir sonuç çıkarılmaya çalışılıyor

En temel başlıklar MJO , SSW davranışları , hatta ENSO analizleri hep geleneksel tepkilerin toplanıp analiz yapılıp bir varsayıma ulaşılmasıyla anlam kazanıyor

Üst üste iyi geçen kışlar olmuş mu

Elbette oldu ancak hangi bölge için

Tüm Türkiye için çok iyi geçen kış bulmak gerçekten de zor , mutlaka memnun kalmayan bölgeler oluyor , Doğu Karadeniz ile Trakya’yı aynı anda mutlu edecek sistem bulmak çok zor

Öyle bir yıl olmalı ki hem Balkanlar çalışmalı , Hem Kırım hem de Sibirya

Sonuçta Güneydoğunun da sağlam sistem alması gerekiyor öyle bir yıl için

1980 lerin öyle olduğunu düşünüyorum

İstanbul için konuşursak 2015/2016/2017 bence de kolay bulunmayacak bir üstüste iyi yıl serisi oldu

Ama şunu da ifade etmek isterim

İyi geçen iki kış çok farklı patternle geliyorsa ki öyle olur çoğunlukla , birbiriyle alakaları olmayacaktır

Örneğin 1985-1986-1987 iyi giden bir seri ülkemizin çoğu bölgesi için ama çok farklı bölgesel özelliklerden etkilenmişiz , birinde Sibirya YB etkisi varken diğerinde İskandinav Yükseği nimetinden faydalanmışız

Yada bir yılın geç kışı iyi geçerken aynı pattern ısrarla devam edince ertesi yılın Kasım Aralık’ı da iyi geçmiş, ama pattern aleyhimize bozulunca da berbat bir ocak şubat dönemi yaşamışız son yılların karakteri genelde böyle oluyor maalesef ,

(Çeşitli sinoptikler anomaliler elimde var ama bu konuda yükleyemedim maalesef )

Cümleten iyi bir kış hatta erken kış dilerim

Erken kışın kralı bu yıl sanırım ve umarım 😊

• Türkiye geneli acısından mi yoksa bölgesel nitelikte mi? Geçmiş yıllarda böyle kışların var olduğunu arşivlerden hatırlıyorum. Cold.EFso nerelerde bu tarz bilgiler ondadır :hfyeni (29):

Genel olarak mesela 2012 deki gibi.sanki ist uste iyi kış olmamis gibi bölgesel olmis ama.

• bu sene sanki soğumaya meyilli bir hava var 2003 de eylül yine soğuktu.2004 iyiydi.2013 de yine erken soğuk ama 2014 sıkıntı geçti.kasim ise Bnece iyi bir korelasyona sahip.bunun sebebi de bence kasım da artık basinclar yerleşiyor ve kış boyu devam ediyor genelde.bu eylül de ilk sert soğuk gelecek 2013 den sonra bakalim ne olacak sonra

Einmal editiert, zuletzt von kilanli ()